Zamknij

Jakie sporty walki warto trenować?

08:51, 31.05.2022 red Aktualizacja: 14:14, 31.05.2022
Skomentuj

Uprawianie sportów walki to świetny sposób na rozwój fizyczny, a także duchowy i mentalny. W Polsce dostępna jest naprawdę szeroka oferta szkół, które zapewniają możliwość regularnego trenowania różnych dyscyplin i wielu ich odmian. Jaką sztukę walki wybrać dla siebie?

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Choć początkowo mogą kojarzyć się jedynie z wyrażaniem agresji, to sztuki walki są sportami wyjątkowo szlachetnymi. Dla wielu ludzi stają się nawet częścią stylu życia, wpływającym pozytywnie na wiele jego sfer. A dobra kondycja jest tylko jedną z nich.

Dlaczego warto trenować sztuki walki?

Bez wątpienia jedną z najistotniejszych korzyści wynikających z uprawiania sportów walki jest zwiększona wydolność i sprawność ruchowa. W każdy trening należy włożyć sporo wysiłku, który pozytywnie wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego oraz ogólną wytrzymałość organizmu. Dzięki ćwiczeniom zwiększa się również siła fizyczna oraz elastyczność całego ciała. Sztuki walki angażują i wzmacniają niemal wszystkie partie mięśni m.in. nóg, ud, brzucha, pleców czy ramion.

Regularna aktywność fizyczna pozwala dotlenić umysł oraz pobudzić wydzielanie endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Efektem jest dużo lepsze samopoczucie, objawiające się także w pozytywnym nastawieniu oraz dodatkowych pokładach energii na co dzień.

Wbrew pozorom w trenowaniu sztuk walki nie chodzi o samą konfrontację z innym zawodnikiem i demonstrowanie siły. Celem jest przede wszystkim panowanie nad nią i odpowiednie dysponowanie mocą swojego ciała. To tak naprawdę bardziej walka z samym sobą i pokonywanie własnych słabości. Zawodnicy uczą się odpowiednio zarządzać pokładami agresji. Muszą doskonalić cierpliwość i wzmacniać koncentrację, gdyż to właśnie utrzymywanie jej na najwyższym poziomie może przesądzić o wygranej nad przeciwnikiem.

Osoby trenujące sporty walki nabierają w ten sposób pewności siebie, która wpływa na wszystkie sfery życia i pomaga osiągać sukcesy na wielu polach. Ogromną korzyścią jest także spokój ducha i przekonanie, że poradzą sobie w każdej sytuacji. Oczywiście może to być konieczność samoobrony, ale także chęć podjęcia kolejnego wyzwania. Sporty walki uczą również konsekwentnej i mądrej pracy oraz sztuki podejmowania decyzji, która prowadzi do obranych celów. Ważnym aspektem wynikającym z uprawiania sportów walki jest także pełne zrozumienie, na czym polega szacunek do przeciwnika i zdrowa rywalizacja.

Popularne wschodnie sztuki walki

Aby wybrać jedną z dyscyplin, należy poznać ich krótką charakterystykę. Wschodnie sztuki walki wywodzą się z takich krajów jak Chiny, Japonia, Korea czy Tajlandia. Najbardziej znane i praktykowane to m.in. niezwykle popularne w Polsce karate z różnymi odmianami, a także judo czy taekwondo. To sporty, które uczą przede wszystkim kontroli nad własnym ciałem. Do trenowania każdego z nich potrzebny jest profesjonalny strój, który zagwarantuje wygodę i swobodę ruchów. Wysokiej klasy odzież do wielu rodzajów sztuk walki można znaleźć teraz w jednym miejscu - nowoczesnym sklepie sportowym Sportano (https://sportano.pl/sport/sporty-walki).

Twórcami karate byli mieszkańcy japońskiej Okinawy, którzy chcieli stworzyć sztukę walki bez konieczności użycia jakiejkolwiek broni. W dosłownym tłumaczeniu nazwa tej dyscypliny oznacza puste dłonie. W treningu karate najważniejsza jest technika wyprowadzania ciosów i kopnięć, często na dużej wysokości. Wymaga odpowiedniego rozciągnięcia i solidnego przygotowania, także mentalnego. Karate pozwala kształtować charakter i pokazuje, jak pokonywać przeciwnika bez uciekania się do przemocy.

Z kolei judo to sztuka wygrywania przy wykorzystaniu wyłącznie zwinności, szybkości i sprytu. Ruchy zawodnika muszą być przemyślane, ale nie wolno stosować uderzeń czy kopnięć. Judo będzie doskonałą formą aktywności dla dzieci i młodzieży, gdyż świetnie rozwija koordynację ruchową, a do tego wyrabia samodyscyplinę.

Taekwondo jest tradycyjną sztuką walki pochodzącą z Korei. Stanowi dyscyplinę narodową, a jej historia ściśle wiąże się z historią całego państwa. Taekwondo miało być używane jedynie w wojsku, ale przyjęło się również w kręgach cywilnych. Dziś jest także oficjalnym sportem olimpijskim. Uczy wytrwałości, kształtuje odwagę oraz umiejętność wyrażania grzeczności i uprzejmości.

A może boks i MMA?

Wiele osób decyduje się na trenowanie boksu. Nazywany również pięściarstwem znany jest już od setek lat. Początkowo uprawiany był w starożytnym Rzymie i Grecji, choć jako rozumiana dziś dyscyplina boks narodził się w 1719 roku w Anglii. Wyróżniamy kilka odmian pięściarstwa. W zawodowym obowiązuje podział na kategorie wagowe, a w amatorskim również wiekowe. W treningu bokserskim liczy się właściwa technika ciosów oraz umiejętna obrona. Jest nie tylko świetnym sposobem na wzmocnienie mięśni, ale także na zrzucenie zbędnych kilogramów. W czasie jednej sesji można spalić nawet 800 kalorii.

W ostatnim czasie niezwykle popularną dyscypliną jest także MMA, czyli mieszane sztuki walki. W tym sporcie dopuszczalne są niemal wszystkie techniki, włączając w to kopnięcia. W MMA stosuje się trening przekrojowy, czyli uwzględniający naukę walki w stójce, parterze i zwarciu. Ćwiczenia wymagają solidnej kondycji, poprawiają koordynację ciała i ogólną wytrzymałość.

W przypadku obu dyscyplin należy zadbać o profesjonalne wyposażenie, którego podstawą są wysokiej klasy rękawice. W pięściarstwie istotne są także odpowiednie buty bokserskie, a w MMA szczęki zabezpieczające przed urazami. Warto sięgnąć również po worki treningowe, gruszki oraz tarcze, które umożliwią doskonalenie prawidłowej techniki i siły.

Wszystkie wymienione sztuki walki będą także świetnym sposobem na rozładowanie stresu i pozbycie się wszelkich złych emocji, które mogą gromadzić się w ciągu dnia. Regularne treningi z pewnością zaprocentują wyższą jakością snu, lepszą regeneracją i ogólnym samopoczuciem.

(red)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

MiodekMiodek

2 1

już większego gówna nie można było napisać...

Masakra. 14:25, 31.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Nadia.Nadia.

1 0


Cześć panowie, mam na imie Nadia do Polski przyjechałam z Kijowa. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: https://bit.ly/nadia23 18:24, 01.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%