Zamknij

Niechlubny rekord Krispolu. Aż strach się bać!

20:03, 21.01.2023 . Aktualizacja: 20:22, 21.01.2023
Skomentuj

W sobotni wieczór siatkarze Krispolu boleśnie polegli w wyjazdowym meczu z Mickiewiczem Kluczbork. Polegli też z rąk byłych pomarańczowych.

Rywal wrześnian był z wyższej półki. Przed meczem Mickiewicz zajmował drugie miejsce w tabeli I ligi, a w trzech ostatnich swoich pojedynkach zgarnął komplet punktów. Dotąd oba zespoły mierzyły się dziewięciokrotnie i to wrześnianie mieli o jedno zwycięstwo więcej. Był i dodatkowy smaczek sobotniej konfrontacji. Połowa wyjściowej szóstki naszych przeciwników w różnych okresach grała w pomarańczowych barwach. Arkadiusz Olczyk i Artur Pasiński występowali u nas tylko przez jeden sezon, ale Mateusz Linda aż w trzech. Teraz stanowią o sile czołowej ekipy I ligi. Co ciekawe, mają następujące po sobie numery i… grają obok siebie na boisku.

Do meczu na pozycji przyjmujących trener Marian Kardas rzucił Jakuba Olszewskiego i Jakuba Buczka. Dotąd etatowy przyjmujący Ernest Kaciczak też wystąpił, ale na... ataku!

W mecz pomarańczowi weszli słabo. Po pierwszych sześciu piłkach przegrywali już 1:5. Szybko co prawda zmniejszyli straty do jednego oczka, ale przy 7:11 wrzesiński szkoleniowiec próbował ratować wynik czasem. Na niewiele to się zdało. Przy 8:16 wiadomo było, że seta nie da się uratować, choć trener musiał wierzyć i wziął drugi czas. Bez skutku.

Kaciczak w pierwszym secie faktycznie był pierwszym atakującym. Dostał dokładnie połowę piłek całego zespołu do ataku, ale na siedem prób tylko dwie przyniosły wymierny efekt. Taktyka zaskoczenia rywali spaliła na panewce. Atak był najsłabszym naszym elementem w pierwszym secie, bo jak tłumaczyć zaledwie 28 procent skuteczności całego zespołu?

Kaciczak został w drugiej odsłonie na boisku, ale zmienił pozycję na przyjmującego. Na atak wszedł z kwadratu Maciej Tupta. Na początku objęliśmy pierwsze w tym meczu prowadzenie 3:2. Nie na długo. Przy 8:11 trener Kardas poprosił o przerwę. Po zagrywce Piotra Lipińskiego jeden punkt udało się odrobić, ale od wyniku 14:15 gospodarze zdobyli pięć kolejnych piłek i tym samym zapewnili sobie bezpieczną przewagę.

Kaciczak zmienił pozycję, ale nie przełożyło się to na jego większą skuteczność. Ponownie z siedmiu ataków skończył dwa. Średnia skuteczność Krispolu nieznacznie jednak wzrosła, ale za sprawą naszych środkowych. Na skrzydłach nie potrafiliśmy się przybić, a ze środka atakowaliśmy mało, bo brakowało przyjęcia. Bartosz Zieliński nie pogubił jeszcze wówczas żadnego odbioru, ale skuteczność na poziomie 25 proc. to dla libero bardzo słaba wizytówka.

Trzeci set rozpoczęliśmy jak poprzedni od prowadzenie 3:2. I jak w poprzednim od tego momentu rywale zdobyli pięć szybkich piłek i znowu trzeba było grać z pozycji goniącego. Szkopuł w tym, że brakowało argumentu by gonić. Choćby jednego. Przy 6:11 trener Kardas musiał prosić już o drugi czas. Jeżeli nawet ktoś miał wcześniej jakieś złudzenia co do wyniku, to przy 8:16 musiał się ich wyzbyć.

A kibice wrzesińscy w sile kilkunastu gardeł byli w Kluczborku. Dobrze wyjazdu wspominać nie będą.

Wrześnianie przegrali zdobywając w całym meczu jedynie 43 piłki. To niechlubny rekord Krispolu nie tylko tego sezonu, ale też dziesięciu lat na poziomie I ligi. Siatkarze pobili go – ktoś złośliwy powiedziałby „z ułańską fantazją” – aż o 8 punktów!

Były problemy z tradycyjnym wytypowaniem najlepszego zawodnika drużyny pokonanej. Ostatecznie został nim środkowy Oskar Laskowski, który zdobył 4 punkty. Warto wrócić jeszcze do wymienionej trójki byłych krispolowców. Choć żaden z nich nie zagrał jakiegoś rewelacyjnego meczu, to i tak w sumie zdobyli 25 oczek, tyle co było potrzeba do wygrania jednego z trzech setów.

I liga: Mickiewicz Kluczbork – Krispol Września 3:0 (25:14, 25:17, 25:12)

Krispol: Lipiński (1), Kaciczak (6), Olszewski (1), Buczek (2), Rudnicki (3), Laskowski (4), Zieliński (libero) oraz Tupta (6), Polczyk (3), Ziółkowski (0), Cichosz-Dzyga (0), Ratajewski (0)

Przed 18. kolejką Krispol miał cztery punkty straty do bezpiecznej strefy w ligowej tabeli. Po kolejce strata do 13. miejsca, które gwarantuje pozostanie w I lidze urosła do rekordowych sześciu oczek. Co prawda wrześnianie mieli na początku rundy rewanżowej wyjątkowo trudny dystans, ale liczba meczów do końca sezonu się kurczy. Czy starczy czasu, by cokolwiek zmienić?