Zamknij

Odnowiony kamień graniczny wrócił na swoje miejsce. Wszystko po to, by upamiętnić poległego dziedzica Wrześni [FOTO]

12.36, 29.07.2022 WP
REKLAMA

Wczoraj, tj. 28 lipca, na granicy Gozdowa i Nadarzyc postawiono odnowiony kamień graniczny. Głaz ten ma na celu upamiętnienie hrabiego Feliksa Ponińskiego. 

Wspomniany kamień odnaleziono w kwietniu tego roku. Mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zdecydowali się na odnowienie go, aby zadbać o pamięć i historię. 

Głaz ten został stworzony, aby upamiętnić hrabiego Feliksa Ponińskiego, który poległ w Osmolinie (woj. mazowieckie) 24 października 1914 r. Jest na nim wyryty napis: „Na pamiątkę śp. Feliksa hr. Ponińskiego, poległego w Osmolinie 24.10.1914. Wieczny odpoczynek".

Feliks Poniński urodził się 17 lipca 1871 r. w Dominowie. Jego rodzicami byli dziedzice Wrześni: Stanisław Poniński herbu Łodzia oraz Maria Mielżyńska herbu Nowina. Aby uczcić jego pamięć, zostały wykonane kamienie, które ustawiono na granicy dóbr rodziny Ponińskich. Podobny głaz, jak ten na granicy Gozdowa i Nadarzyc zachował się m.in. na granicy Zawodzia i Chociczki. 

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w inicjatywę: mieszkańcom i sympatykom Sołectwa Gozdowo, Gozdowo Młyn i Nadarzyce, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej Gozdowa, Gozdowa Młyn i Nadarzyc, Proboszczowi i Parafianom Parafii św. Filipa i Jakuba w Gozdowie oraz Radnym Rady Miejskiej we Wrześni. Wielkie dzięki!

Takie słowa możemy przeczytać na profilu facebookowym sołectwa Gozdowo. 

 

Fot. Damian Staniszewski, Arkadiusz Sobczak

 

(WP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Brawo Brawo

9 1

Wy... Podziwiam tych co dbają o historię. 18:49, 29.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MiodekMiodek

2 4

Gozdowa Młyn(a) 16:01, 30.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%