Zamknij

Drewniany trakt prowadzący do zamku w Pyzdrach

19:49, 28.03.2022 SG Aktualizacja: 19:58, 28.03.2022

Plan Pyzdr z 1829 roku jest najstarszym zachowanym planem i jedynym źródłem informacji o reliktach zabudowy miasta zanim doszło do zniszczenia w 1768 r. 

Niestety trudno powiedzieć czy pokazane na nim relikty starszej zabudowy są średniowieczne czy może nowożytne. To jak mogło wyglądać miasto –  jeszcze przed spaleniem przez Krzyżaków, pozostaje w sferze domysłów. Na zdjęciu drewniany trakt łączący książęcy gród z miastem „odkryty" niecałe pół metra pod powierzchnią asfaltu na ulicy Spółdzielców. Drewniany trakt dochodził do rynku w Pyzdrach i dalej kierował się na zachód od miasta. Fragmenty drewnianej drogi można zobaczyć na wystawie w domu podcieniowym. 

Dla porównania 

Podczas prac archeologicznych przygotowujących do budowy linii elektrycznych i gazowych w ramach przebudowy ulicy wokół rynku zwanego Molkenmarkt w Berlinie, archeolodzy – w styczniu br. dokonali sensacyjnego odkrycia drewnianej drogi. Jak widać na zdjęciu jest to ta sama konstrukcja jak w Pyzdrach oraz pochodzi też z tego samego czasu.

Źródło. Muzeum Ziemi Pyzdrskiej 

(SG)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

GieczGiecz

0 0

Przecież drewniane drogi były już Gieczu i Lednogórze w XI wieku. 10:02, 06.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%