Jak mówią – ten szlak może odmienić życie.
– Pielgrzymi często się śmieją, mówiąc, że droga na Jasną Górę to takie „wczasy all inclusive”, bo gdzie za taką cenę znajdziemy wypoczynek z wyżywieniem – mówi Weronika Sawa, wrześnianka odpowiedzialna za sekcję medialną PPAG.
Humor na szlaku jest bardzo ważną sprawą – jednoczy i pomaga walczyć z mniejszymi i większymi niedogodnościami i kryzysami, które zawsze się pojawiają. W czasie drogi powstaje jednak niezwykła wspólnota, więc nikt nie czuje się sam.
W tym roku hasło pątniczej przygody brzmi „Kim jest Ta?”. Odpowiedź na to intrygujące pytanie pielgrzymi będą poznawać w drodze.
Dostępnych jest kilka form pielgrzymowania.
– Nie mamy ograniczonej liczby miejsc, jesteśmy otwarci dla wszystkich. Zapisy trwają do 25 lipca. Mamy różne sposoby pielgrzymowania: rowerem, pieszo (w grupie promienistej lub kolorowej) oraz duchowo. Każdy rodzaj pielgrzymowania jest piękny i niesie ze sobą pewien trud. Z naszego wrzesińskiego regionu wychodzi Grupa Żółta, do której zapisać się można przez formularz na stronie ppag.pl/zapisy, oraz Grupa Promienista z Biechowa – tu natomiast należy wypełnić formularz, który dostępny jest na naszej stronie i oddać go bezpośrednio do organizatorów grupy, czyli sanktuarium w Biechowie – tłumaczy Weronika Sawa.
Czym się różnią grupy Kolorowe od Promienistych?
Kolorowe wyruszają wspólnie z katedry w Gnieźnie, Promieniste – ze swoich kościołów parafialnych. Wędrówka trwa dziewięć dni. 5 sierpnia grupy Kolorowe i Promieniste spotykają się przed Obrazem Jasnogórskim.
– W tym roku wejście na Jasną Górę przypada w sobotę, tak że jest to dobra okazja, by móc przywitać nas na Alejach Jasnogórskich i zobaczyć uradowane twarze naszych pątników, a może i złapać bakcyla pielgrzymowania – mówi Weronika Sawa.
Osoby, które nie mogą uczestniczyć w całej pielgrzymce, mogą zapisać się np. na dwa dni lub weekend. Wystarczy podać wybraną datę wędrówki lub skontaktować się z przewodnikami do 25 lipca.
Dla osób, które wspierają pielgrzymów duchowo, łącząc się z nimi za pośrednictwem mediów, także przygotowano pakiety dostępne na stronie ppag.pl/zamowienia/.
Wrzesińską Grupę Żółtą poprowadzi ks. Arkadiusz Wikariak, wikariusz parafii farnej we Wrześni, który pielgrzymuje od 2012 roku.
– Pielgrzymowanie jest okazją do spotkania żywego Kościoła, który jest w drodze. Jest to prawdziwa wspólnota, która podąża w tym samym kierunku. Każdego roku bardzo czekam na ten wakacyjny czas, by podczas pielgrzymki doświadczyć entuzjazmu wiary. To moja główna motywacja. Oczywiście ważnym motywem pielgrzymowania są także intencje, które pragniemy przedstawić Matce Bożej w Jej jasnogórskim sanktuarium. Pielgrzymka to okazja do zebrania wielu różnych doświadczeń. Najważniejsze z nich to wspomnienia duchowe, których w żaden sposób nie jestem w stanie opisać. Trzeba to po prostu przeżyć! Pielgrzymka stanowi także okazję do poznania wielu wartościowych osób. Moje najcenniejsze wspomnienia z pielgrzymki są związane z osobami, które tam spotykam i z którymi mogłem odbyć wiele ważnych rozmów. Także tych, które pomogły mi podjąć decyzję o wstąpieniu do seminarium duchownego – wspomina ks. Arkadiusz.
Przewodnik Grupy Żółtej zachęca do zapisów:
– Pielgrzymka to czas wielu niespodzianek. Pozwól się zaskoczyć! – zaprasza duchowny.
O tym, że warto, przekonuje też Jan Przybylski, który pielgrzymuje od 18 lat, w tym od 16 z grupą promienistą z Biechowa:
– Idę na Jasną Górę, żeby podziękować za miniony rok, prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodziny – mówi.
Dla niego pielgrzymka to czas modlitwy i pokuty, ale też radości i śpiewania.
– Największe wzruszenie budzi zawsze moment wejścia na Wały Jasnogórskie i chwila, gdy wszyscy ze łzami w oczach śpiewają pod obrazem Matki Bożej. Kto to przeżyje, będzie chciał wrócić na pielgrzymkowy szlak – dodaje Jan