Zamknij

Bezpieczna i wygodna praca ze Sklepem MMG Odzież Robocza. Ochrona głowy. Hełmy ochronne

15:48, 18.01.2022 . Aktualizacja: 16:05, 18.01.2022
Skomentuj

Jak dopasować kask, aby stanowił najlepszą ochronę głowy przed urazami? Co oznaczają kolory hełmów na budowach? Kiedy wymienić kask na nowy? Spieszymy z odpowiedziami. 

Jak dopasować kask ochronny?

Hełmy uratowały zdrowie i życie wielu pracowników, jednak samo ich noszenie nie zawsze daje gwarancję bezpieczeństwa. Dopiero właściwe dopasowanie kasku sprawia, że poziom ochrony jest odpowiedni.

Po pierwsze upewnijmy się, że wybrany hełm spełnia odpowiednie normy. Następnie trzeba określić rodzaj pracy i branżę, w której hełm ma być użytkowany. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na zakres temperatur w miejscu pracy oraz ustalić, czy hełm powinien posiadać inne specjalne właściwości, np. elektroizolacyjne, odporność na działanie odprysków stopionego metalu, wentylację czy możliwość dołączenia akcesoriów.

Wybierając ochronne nakrycie głowy, należy kierować się jego przeznaczeniem oraz wygodą. Z tego powodu nie powinno ono być ani za małe, ani za duże. Kaski ochronne występują w rozmiarach uniwersalnych z zastosowaniem różnych kolorów. Trzeba mieć na uwadze, iż tylko prawidłowo dobrany kask spełni funkcję ochronną, nie zapominając o dodatkowych zabezpieczeniach BHP.

Środki ochrony indywidualnej zgodnie z nazwą pełnią funkcję ochronną naszego życia i zdrowia, niwelują skutki wszelkich możliwie niebezpiecznych zdarzeń. Zapewnienie odpowiedniego nakrycia głowy użytkownika to gwarancja bezpieczeństwa pracowników w miejscu pracy.

Co znaczą kolory hełmów?

Nie każdy wie, że za kolorem kasku często kryje się funkcja jego użytkownika, co pozwala na szybką identyfikację. Można to w szczególności zaobserwować w budownictwie.

Przyjmuje się, że hełmy BIAŁE zazwyczaj noszą inwestorzy, kierownicy, inżynierowie, a także goście. Hełmy NIEBIESKIE są często dedykowane dla podwykonawców, nierzadko można w nich spotkać także inżynierów budowy.

Kolor ŻÓŁTY przeznaczony jest zazwyczaj dla pracowników fizycznych generalnego wykonawcy.

Hełmy CZERWONE zwyczajowo noszą praktykanci, a w hełmach ZIELONYCH lub POMARAŃCZOWYCH spotkamy pracowników służby BHP.

Czy to już czas na nowy kask ochronny?

Hełm powinno się wymienić po upływie terminu ważności, który najczęściej wynosi od 2 do 5 lat, jednak czasem trzeba to zrobić wcześniej. Oczywistym powodem jest uszkodzenie. Nawet jeśli na skorupie są tylko niewielkie pęknięcia, hełm traci swoje właściwości ochronne. Samodzielne naprawianie i modyfikowanie hełmu jest zabronione, a konserwację należy przeprowadzać tylko metodami zalecanymi przez producenta. W innym przypadku lepiej wycofać hełm z użytkowania.

Opatentowany wskaźnik 3M™ Uvicator pomaga określić użytkownikowi, kiedy należy wymienić hełm ze względu na jego nadmierne zużycie pod wpływem działania promieni ultrafioletowych UV.

Gdzie kupić kask ochronny?

Po więcej informacji zapraszamy do sklepu MMG Odzież Robocza przy ul. Kaliskiej we Wrześni (tel. 604 058 009).

Jak dojechać

Więcej informacji o ochronie głowy

ARTYKUŁ PARTNERSKI

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%