Wcześnie zapadający zmrok, pochmurne dni i do tego coraz niższe temperatury. Czas jesienno-zimowy jest trudny dla naszego organizmu. Wiele osób odczuwa teraz pogorszenie nastroju i spadek energii. Są jednak sposoby, aby poprawić sobie samopoczucie.
Jesienna chandra – tak potocznie nazywamy stan obniżenia nastroju, który zazwyczaj dopada nas w listopadzie. W medycynie określa się go jako chorobę afektywną sezonową, czyli łagodne zaburzenie wpływające na nasze emocje, zdolności poznawcze i stan fizyczny. Objawami są zmęczenie, bezsenność lub nadmierna senność, zwiększony apetyt, apatia, rozdrażnienie i problemy z koncentracją.
Problemy mijają samoistnie, kiedy organizm przyzwyczai się do jesienno-zimowych warunków. Są jednak proste sposoby, które pomogą nam przetrwać trudny stan przejściowy. Oto kilka z nich.
1. Spaceruj mimo pogody
Jesienią, gdy dni robią się krótsze, naturalnie spada nasza codzienna aktywność. Nie dość, że nie chce nam się wychodzić z domu, to jeszcze niedobór promieni słonecznych powoduje, że czujemy się przybici i zmęczeni. Warto jednak przełamać się i wyjść nawet na krótki spacer. Przechadzka na powietrzu pomaga się dotlenić i dodaje energii. Pamiętajmy też, że marsz to najbardziej naturalna forma ruchu. A jeżeli potrzebujecie motywacji, zerknijcie na facebookowy profil radnej miejskiej Małgorzaty Cichackiej, która codziennie dzieli się zdjęciami i krótkimi opisami swoich pieszych tras po Wrześni i okolicach. Pani Małgorzata pokonuje dziennie co najmniej 10 tysięcy kroków – niezależnie od pogody. Do chodzenia zachęca też od lat dietetyczka Agnieszka Witucka, którazapoczątkowała we Wrześni „modę na spacery", tworząc społeczność aktywnych ludzi inspirujących się do działania.
2. Pomyśl o rozpoczęciu treningów
To najlepszy moment, żeby wykupić karnet na siłownię, zapisać się na fitness, jogę lub zacząć treningi w dowolnej dyscyplinie. W okolicy nie brakuje miejsc, które pozwalają uprawiać sport, nawet przy niepogodzie. Podobno najlepsze efekty dają treningi trwające 30–45 minut dwa, trzy razy w tygodniu.
3. Zadbaj o dietę
Jesień sprzyja tyciu. Gdy spędzamy długie wieczory w domu, chętniej sięgamy po niezdrowe przekąski. Zbilansowana dieta nie tylko pomoże nam zachować sylwetkę, ale może także skutecznie poprawić humor. Czekoladę mleczną warto zamienić na gorzką, z zawartością kakao minimum 70 proc., która jest doskonałym źródłem magnezu. W okresie jesienno-zimowym warto jeść także ryby i tłuszcze bogate w kwasy omega-3, np. tuńczyka, łososia, makrelę, oliwę z oliwek, olej lniany i słonecznikowy. Dobrym wyborem są także banany, szpinak, marchew oraz produkty zbożowe.
4. Zadbaj o zdrowy sen
Jeżeli twój zegar biologiczny się rozregulował, warto wypić przed snem wyciszającą herbatę z rumianku, lawendy albo melisy z miodem. Przestrzegajmy też zasad zdrowego snu: wietrzmy sypialnię przed snem i unikajmy ekranów na dwie lub trzy godziny przed pójściem do łóżka.
5. Daj sobie pomóc
Jeżeli objawy związane z obniżeniem nastroju są dla ciebie bardzo dokuczliwe, utrudniają ci codzienne funkcjonowanie i utrzymują się długo, a żadne domowe sposoby nie pomagają – skontaktuj się ze specjalistą. Pomoc psychologa czasem jest konieczna, tym bardziej gdy do jesiennej chandry dokłada się przebodźcowanie albo problemy rodzinne i zawodowe.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz