Zakup mieszkania to decyzja, która powinna być dokładnie przemyślana. W wielu przypadkach jest to bowiem życiowa inwestycja. Przy wyborze odpowiedniego lokalu, zazwyczaj brany jest pod uwagę szereg różnego rodzaju czynników, począwszy od wielkości, lokalizacji, przez cenę czy...liczbę właścicieli. Dziś mamy bowiem do wyboru dwa rodzaje mieszkań – z rynku wtórnego lub pierwotnego. Pierwszy rodzaj nieruchomości należy do starszego budownictwa, co oznacza, że mieszkania miały już swoich lokatorów. Drugi typ mieszkań, z rynku pierwotnego, to wszystkie nowe lokale, sprzedawane bezpośrednio przez deweloperów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup swoich własnych czterech ścian, wybierając przy tym mieszkania świeżo wybudowane, niezamieszkane jeszcze przez nikogo. Mimo, że zazwyczaj ich cena jest droższa od tych z rynku wtórnego, są one popularnym wyborem wśród naprawdę wielu. Czemu zawdzięczają swój fenomen?
Mieszkania deweloperskie zazwyczaj idą w duecie z nowoczesnymi rozwiązaniami, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów utrzymania – z tego powodu wiele osób widzi je jako znacznie korzystniejszą inwestycję. Jednocześnie zakup mieszkania od dewelopera to swoista gwarancja dla klienta, że przez kilka lat od zakupu, odpowiedzialnością sprzedawcy jest usunięcie wad technicznych, jakie nie są efektem działalności lokatorów. Lepszy stan budynku determinuje także niższy czynsz, a sprawna infrastruktura nowoczesnych osiedli umożliwia komfortowe poruszanie się po ich terenie. Równie istotną kwestią są możliwości aranżacyjne, które w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego są niemal nieograniczone; inaczej w przypadku rynku wtórnego, gdzie mieszkania bardzo często sprzedawane są już jako „gotowe do wprowadzenia” i mimo że nierzadko wymagają generalnych remontów, stary układ pomieszczeń w lokum znacznie ogranicza całą realizację swojej własnej wizji, w wielu przypadkach zupełnie ją uniemożliwiając. Co więcej, nie zawsze nowe mieszkanie oznacza droższe. Wiele nowych mieszkań jest bowiem zlokalizowanych na obrzeżach miast, co wpływa na ich cenę – przykład stanowią lokale z osiedla Villa Romanów. Na stronie internetowej www.villaromanow.pl/mieszkania-lodz/, zainteresowani mogą zapoznać się z szeroką ofertą mieszkań na wynajem, które ulokowane na obrzeżach miast Łódź. Ich lokalizacja nie stanowi jednak minusu, z racji dobrej komunikacji do centrum; podobnie jest z większością nowoczesnych osiedli ulokowanych na terenie naszego kraju. Mimo to, zakup nieruchomości od dewelopera wciąż pozostaje bezpieczną finansowo inwestycją, nawet jeżeli za kilka lat podejmie się decyzję o jego sprzedaży.
Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego, dobrze jest zwrócić szczególną uwagę na renomę dewelopera, opinię na jego temat oraz wcześniej realizowane inwestycje. Przy zakupie mieszkania od dewelopera może pojawić się bowiem kilka problemów. Aby ich uniknąć i zrealizować swoje marzenie o inwestycji we własne cztery ściany, należy przede wszystkim sprawdzić wszystkie dokumenty, a także dokonać swoistego porównania zapisów widniejących w umowie z rzeczywistym obrazem budynku i mieszkania. Istotne, by w umowie istniał zapis informacyjny o wysokości kar w przypadku zwlekania przez dewelopera z przekazaniem nieruchomości. Dzięki temu nabywcy mogą mieć pewność, że w przypadku braków lub niedopilnowań, deweloper poniesie konsekwencje. Dopilnowanie wymienionych szczegółów sprawi, że sam zakup mieszkania z rynku pierwotnego będzie znacznie szybszy i prostszy.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz