Dane pochodzą z opublikowanego niedawno raportu „Ocena stanu sanitarnego powiatu za 2022 rok”. Jak zwykle można tu znaleźć szereg interesujących informacji, m.in. o skargach obywateli i działaniach kontrolnych podejmowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrześni. Sanepid ma pod swoim nadzorem m.in. placówki służby zdrowia, w tym szpitale. W ubiegłym roku inspektorom udało się trafić na „grubszą sprawę”. Otóż w jednej z prywatnych placówek, która prowadzi tzw. szpital jednego dnia, odkryli szereg nieprawidłowości.
RDZA I PĘKNIĘCIA
Pracownicy PSSE podczas przeprowadzonej kontroli stwierdzili nieprawidłowości w zakresie stanu sanitarno-technicznego urządzeń i pomieszczeń placówki, postępowania z odpadami, działań zapobiegających zakażeniom. Ponadto w przedsiębiorstwie stwierdzono zły stan sanitarno-techniczny 22 narzędzi medycznych stosowanych przy wykonywaniu świadczeń zdrowotnych w gabinetach zabiegowych oraz sali operacyjnej. – Wyroby medyczne nosiły ślady rdzy, posiadały odpryski i pęknięcia. Narzędzie zostały zabezpieczone. Zastosowanie zabezpieczenia stało się konieczne, gdyż istniało duże prawdopodobieństwo, że mogły być one wykorzystywane przy zabiegach w trakcie świadczonych usług. Łącznie wycofano 95 sztuk narzędzi – podkreślili w raporcie inspektorzy PSSE we Wrześni.
MIKOŁAJKI BEZ MASEK
Sanepid otrzymał również donos na działalność Szpitala Powiatowego we Wrześni. Sprawa dotyczyła mikołajek w lecznicy. Opisaliśmy ją już na łamach „WW”, a teraz poznaliśmy nieco więcej szczegółów tego wydarzenia. Otóż w grudniu 2022 roku stacja przyjęła i rozpatrzyła skargę, która dotyczyła nieprzestrzegania w szpitalu obowiązującego nakazu zasłaniania ust i nosa przez personel medyczny. Po przeprowadzonej kontroli uznano skargę jako nieuzasadnioną. Po udzieleniu odpowiedzi osobie wnoszącej skargę ponownie otrzymano interwencję z przedstawionymi dowodami na to, że w szpitalu personel medyczny nie nosi maseczek. Były to nagrane filmy. Dlatego w świetle zebranych dowodów potwierdzono zasadność skargi. Wrzesińska stacja wykonała w sumie siedem kontroli w placówkach lecznictwa zamkniętego. Ale przyjrzano się również sytuacji w lecznictwie otwartym. Tutaj natrafiono na nieprawidłowości mniejszego kalibru, np. w jednej przychodni stomatologicznej stwierdzono przekroczenie czasu i temperatury magazynowania odpadów. Nieprawidłowość usunięto już w czasie trwania kontroli.
DONOS NA KOSMETYCZKĘ
Sektor beauty w powiecie wrzesińskim jest najliczniejszą i najbardziej rozbudowaną grupą obiektów usługowych, którą kontroluje sanepid. W ewidencji znajdują się 184 tego typu zakłady usługowe. W 2022 roku inspektorzy skontrolowano 26 obiektów z tej kategorii (14,1 proc.). Przeprowadzono w nich 27 kontroli sanitarnych. I tak, np. pracownicy PSEE w jednym z gabinetów kosmetycznych we Wrześni podjęli interwencję, która dotyczyła stosowania kilkukrotnie narzędzi jednorazowego użytku, a także braku przeprowadzania procesu dezynfekcji i sterylizacji oraz braku zachowania należytej czystości. Na miejscu zarzuty potwierdziły się. W efekcie posypały się mandaty. – W związku z brakiem zachowania należytej czystości przy świadczeniu usług w zakładzie kosmetycznym nałożono jeden mandat karny na kwotę 500 zł. W dwóch innych przypadkach po przeprowadzonych kontrolach wydano zalecenia pokontrolne – stwierdzono w raporcie za ubiegły rok.
Co to za lecznica 14:00, 19.05.2023
Dawać nazwę. Chrońmy ludzi, a partaczom co w ten sposób szukają oszczędności nie dawajmy zarobić.
heniul18:36, 19.05.2023
Levznivtwo w powiecir wrzesinskim to stoli od lat na wysokim poziomie,to juz rekprd swiatowy pox Afryka,zycze zdrowia pozdrawiam.
Hmm19:51, 19.05.2023
Co to jest 500 zł kary w momencie gdy przez braki w higienie i dezynfekcji ktoś może dostać WZW albo innego syfu.
terefere06:03, 20.05.2023
no to podrzucam temat do kontroli. Gdzie u nas można oddać zużyte strzykawki? Nigdzie, jedynie w pod wrzesińskiej firmie. Teraz ciekawe jak ma tam się dostać ktoś z problemami w poruszaniu. Strzykawki i igły lądują w śmietniku.
0 1
a skąd u takiej osoby użyte igły i strzykawki???
1 0
Piotr pytasz się skąd, czyli że starsi mało mobilni, albo nawet wcale na nic nie muszą chorować i sobie zastrzyków robić. AAA czyli jesteś zwolennikiem, że jak taki gość na cokolwiek zachoruje , jakaś choroba go sponiewiera, to jak nic niech się owija w prześcieradło i się czołga na dębinę. Bo prawa do życia nie ma. Powiem ci z autopsji skąd można mieć takowe strzykawki i igły. Po operacji kolana dostałem Neoparin. Myślisz, że któraś z aptek, w której byłem przyjęła zużyte. Stare tabletki no dałoby radę, strzykawki z igłami nie. Ratuszowcy odesłałi do pewnej firmy, na wschód od miasta. Weź się tam dotelep na kulach, powodzenia. A przecie są dolegliwości, przy których nawet codziennie się ludziska kłują, dłuższy czas.