Poddasze podczas prac remontowo-budowlanych wymaga największej możliwej uwagi, gdyż przeprowadzone prace mogą mieć decydujący wpływ na komfort życia domowników oraz dalsze wydatki ponoszone na naprawę wybranych uszkodzeń. Materiały, surowce oraz poszczególne kondygnacje i powierzchnie są bardzo mocno narażone na dużą zmienność temperatury i innych warunków, przez co ogromnie istotny jest wybór odpowiednich materiałów, które będą w stanie ograniczyć ich wpływ na konstrukcję poddasza. Na jaką izolację postawić? Czym się kierować w jej wyborze? Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość prac?
Ocieplenie poddasza to bardzo trudny proces, w którym łączy się dużą wiedzę z pojęciem na temat materiałów używanych w budownictwie. Niestety nie jest to proste. Nawet najmniejsze i z pozoru mało istotne przegrody cieplne mogą powodować mnóstwo nieprzyjemnych odczuć, zaś izolacja o nieprawidłowej funkcji może upośledzać wymianę cieplną pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem. Co to oznacza?
Zazwyczaj w efekcie mieszkańcy mają do czynienia z przegrzanym wnętrzem latem oraz niedogrzanym wnętrzem zimą. Rezultat ten, bardzo niepokojący i niekomfortowy, oznacza, że wymiana cieplna następuje zbyt szybko, przez co warunki panujące na zewnątrz mają bezpośrednie przełożenie na warunki w środku. To sprowadza się z kolei do tego, że na poddaszu może panować taka sama temperatura oraz wilgotność powietrza jak na pobliskim balkonie!
Zdecydowanie najpopularniejszym surowcem służącym do ocieplenia poddasza, czyli tak naprawdę do spowolnienia lub w praktyce całkowitego zatrzymania swobodnej cyrkulacji cieplnej, jest oczywiście styropian. Jest tani, względnie prosty w obróbce i podobnie łatwy w samej instalacji. Nie bez powodu na rynku budowlanym ma już ugruntowaną, pewną pozycję, której zdecydowanie ciężko zagrozić.
Styropian należy oczywiście układać bezpośrednio pomiędzy krokwiami w taki sposób, aby pomiędzy pojedynczymi płytami nie znajdowało się w zasadzie w ogóle wolnej przestrzeni. Styropian musi jednak znajdować się także pod nimi, wówczas jednak każda płyta może wymagać pewnych modyfikacji i przeróbek. Styropian warto ścisnąć i połączyć ze sobą tak, aby uniemożliwić powstawanie szczelin pomiędzy nimi. W rezultacie powierzchnia nie będzie pozwalać na przyspieszoną wymianę cieplną.
Warto wspomóc swoje działania listewkami, za pomocą których można unieruchomić płyty i mocniej docisnąć je do powierzchni. Nie zapomnij o pustce wentylacyjnej tuż pod wiatroizolacją! Bez niej cały proces może pójść zupełnie na marne.
Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na https://www.hurtowniastyropianu.pl/ocieplenie-poddasza-styropianem/
Warto wiedzieć, że ocieplenie poddasza styropianem ma wiele zalet w stosunku do innych materiałów, takich jak pianka PUR czy wełna mineralna. Rozwiązanie to gwarantuje korzystną cenę całego procesu oraz dużą szybkość, w efekcie czego jego przeprowadzenie jest błyskawiczne i wymaga niewielkich nakładów pracy oraz finansowych. Warto izolację zlecić wykwalifikowanym firmom po to, aby ich przeprowadzenie było zgodne ze sztuką, a rezultat – satysfakcjonujący, i to nie tylko na dzisiaj, lecz także w dalekiej przyszłości. Niestety wybór odpowiedzialnej ekipy nie jest prosty, gdyż ich pracę kontrolować mogą wyłącznie inni fachowcy, w tym kierownicy budowy oraz osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Czasami, co bardzo ciekawe, warto wykonać go samodzielnie, oczywiście wyłącznie w przypadku, gdy masz do dyspozycji odpowiednie akcesoria, narzędzia, materiały i – co najważniejsze – wiedzę.
źródło zdjęć: freepik.com
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz