Zamknij

Raport o biedzie. Przybywa żyjących za mniej niż 20 zł dziennie

10:36, 24.11.2021 ID Aktualizacja: 10:36, 24.11.2021
Skomentuj

We wtorek 23 listopada Szlachetna Paczka opublikowała Raport o Biedzie w Polsce, który co roku jest mocnym głosem w polskiej debacie o nierównościach, wyzwaniach rozwojowych i tym, dokąd zmierzamy jako społeczeństwo. W tegorocznym Raporcie, oprócz poruszających historii i danych znajdują się także wnioski ze specjalnego badania „Portret Biedy. Jak Polacy postrzegają problem ubóstwa” przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę.  

– Zasięg ubóstwa skrajnego wzrósł wyraźnie w 2020 r. dla prawie wszystkich grup. Przybyło więc kilkadziesiąt tysięcy dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością, które doświadczają tej bardzo trudnej sytuacji – mówi prof. Ryszard Szarfenberg, jeden z ekspertów komentujących tegoroczny Raport o Biedzie.

Głód w Polsce? W 2021 roku?  

– Wstaję, robię śniadanie, podjeżdżam wózkiem do okna w kuchni i zastanawiam się, czy stać mnie dziś na jeszcze jeden posiłek – mówi Igor.

Gdy myślimy o osobach, które głodują, rzadko przychodzą nam na myśl obrazy z Polski. Tymczasem Szlachetna Paczka dociera do takich osób jak pan Igor. Jedynym przyjacielem mężczyzny był jego ojciec. Póki żył, niepełnosprawność nie doskwierała tak strasznie. Dziś mieszka sam, zmaga się z depresją, patrzy wstecz na swoje życie i jest zdruzgotany.

– Mam swój sposób na głód. Siadam, zamykam oczy i wyobrażam sobie, że mam inne życie – mówi mężczyzna.

Obawa o to, czy wystarczy pieniędzy na jedzenie to codzienna zmora 2 mln Polaków. Aż tylu z nas żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, czyli w warunkach stałego zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Za mniej niż 20 zł dziennie. W ostatnim roku liczba ta znacząco wzrosła – osób, które przestały balansować na granicy minimum socjalnego i spadły z niej w skrajną biedę przybyło prawie 400 tys.

Wśród osób żyjących w skrajnej biedzie oczywiście są również dzieci. Relatywnie jest ich nawet więcej niż dorosłych (5,9 proc. ogółu dzieci i młodzieży). Coraz więcej. W 2020 roku liczba dzieci żyjących w skrajnej biedzie wrosła o prawie 100 tys.

Bieda – portret własny

– W tym roku chcemy z pomocą Raportu o Biedzie przywrócić właściwą perspektywę. Właściwą, czyli zgodną z rzeczywistością, a nie naszymi wyobrażeniami na jej temat. To dlatego, by pokazać problem ubóstwa w Polsce i jego skalę, oddajemy głos osobom, które biedy doświadczają na co dzień. Nie chcemy mówić za nich, nie chcemy zgadywać, co czują, chcemy ich wysłuchać – czytamy w tegorocznym Raporcie o Biedzie Szlachetnej Paczki.

To ważne, bo jak pokazują wyniki specjalnego badania przeprowadzonego przez Szlachetną Paczkę większość z nas wciąż posługuje się krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi najuboższych. Szlachetna Paczka zapytała Polaków o to, jak postrzegają problem ubóstwa: jak wyobrażają sobie tych, którzy go doświadczają, jaka jest według nich skala tego zjawiska i jak powinno się na nie reagować.  

Biedny to dla nas najczęściej ktoś głodny, chory i bezdomny. Jak taki się stał? Z powodu choroby (63 proc. wskazań), nadużywania alkoholu (58 proc.), życiowej niezaradności (55 proc.) albo lenistwa (51 proc.).

– To dobre powody. Wygodne. Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów, zaniechań, w najlepszym razie winią niefortunne zbiegi okoliczności – czytamy w Raporcie o Biedzie.  

– Trudno znaleźć inne niż stereotypowe obrazy biednych w publicznym dyskursie. Stereotypy nieuchronnie prowadzą jednak do uprzedzeń, te zaś do dyskryminacji i społecznego wykluczenia. Tym bardziej jednak potrzebne są kolejne oparte na badaniach publikacje oferujące wiedzę zamiast mitów, i dostępne szerokiej publiczności – mówi dr Izabela Desperak w komentarzu do Raportu o Biedzie.

Gdyby cała Polska była blokiem o stu mieszkaniach...

– Wyobraź sobie, że mieszkamy razem. My, wszyscy mieszkańcy Polski. Niech to będzie blok. O stu mieszkaniach – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie. Jak w takim obrazie wygląda skala ubóstwa?  

  • Ośmiu twoich sąsiadów nie ma łazienki – wanny ani prysznica.
  • Sześciu nie może skorzystać z toalety, bo też jej nie ma.
  • W trzech lokalach brakuje bieżącej wody.
  • W pięciu mieszkaniach żyją osoby znajdujące się w skrajnym ubóstwie. Pieniędzy nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych biologicznych i psychicznych potrzeb.
  • Co najmniej jeden z twoich sąsiadów w 2020 roku umarł.  

Nie odwracaj się. Działaj. Pomagaj ze Szlachetną Paczką

– Po miesiącach pandemii mamy prawo czuć się zmęczeni i wypaleni. To normalne, że wolelibyśmy się już nie zajmować cudzymi problemami, bo sami mieliśmy i mamy dość własnych. Ale odwrócenie się od innych nie przywróci nam normalności. Nie doda energii. Nie pomoże pokonać lęku. Do tego trzeba, byśmy, nie ignorując okoliczności, zagrożeń i naszych obaw, otwarli szeroko oczy i znów wzięli sprawy w swoje ręce – zachęcają autorzy Raportu o Biedzie.

Społeczna odpowiedzialność i zaangażowanie na rzecz innych nie muszą być aktem zrywu. Nie musimy ich też podziwiać i zachwycać się tym, jak inni się poświęcają. Bo wcale nie chodzi o poświęcenie. Sprawa jest o wiele prostsza. Wystarczy przestać być obojętnym.Każda wpłata na Szlachetną Paczkę to niezgoda na obojętność. To odpowiedzialność. Wejdź na Raportobiedzie.pl i pomóż docierać do ludzi żyjących w biedzie, zimnie i samotności. Obok nas.

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

niech redakcja przypniech redakcja przyp

10 1

To jakie będą te podwyżki w samorządach? 10:39, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

KlemensKlemens

10 2

Wójtów, burmistrzów ,radnych to nie interesuje oni sute podwyżki dostali. 10:43, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

DokładnieDokładnie

2 2

trafione w samo sedno!!! 15:12, 24.11.2021


TVPTVP

3 2

twierdzi, że to nie prawda 🤣 20:12, 24.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AmberGoldAmberGold

3 2

A kotek przeszedł z Iraku 5tys km za swoim panem na granicę Polsko - białoruską w 3 dni! 20:37, 24.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LekarzLekarz

1 0

Masz udar? 21:20, 24.11.2021


Jancio WodnikJancio Wodnik

1 2

Przez całe życie ciężko pracuję, wstaję każdego dnia wcześnie rano. Startowałem w życie od zera, wszystko zawdzięczam swojej pracy oraz pracy mojej żony. Wychowaliśmy dzieci, które nauczone są odpowiedzialności i ciężkiej pracy. Nigdy nam na niczego nie brakowało. Nigdy nie korzystaliśmy z pomocy Państwa! Zdarzają się czasami trudne przypadki losowe np. wypadki, utrata zdrowia ale większość biedy spowodowana jest hulanką i lenistwem przez większość życia. Jeśli nie dorobisz się do czterdziestu pięciu lat, potem zapomnij o dorabianiu, zdrowie nie pozwoli. Wtedy tobołek i kij. 09:40, 25.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

LiroyLiroy

0 1

Każdego dnia korzystasz z pomocy państwa i nawet o tym nie wiesz. Myślisz, że prąd, wodę, gaz, chodnik, drogę, przychodnią NFZ, parking, przedszkole czy szkołę sam sobie sfinansowałeś? Mylisz się i to grubo. 23:52, 25.11.2021


DezyderyDezydery

0 0

Jancio- a jakich to latach pracowałeś że tak sie dorobiłeś ? 09:43, 27.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%