Zamknij

Historia Polski w piosence, czyli patriotyczne śpiewanki z Cameratą

00.07, 12.11.2022 J.G. Aktualizacja: 00.21, 12.11.2022
Skomentuj
REKLAMA

Zwieńczenie wrzesińskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przebiegło śpiewająco. Chór Camerata po raz kolejny udowodnił, że są piosenki, które nigdy się nie starzeją, a wrześnianie pokazali, że potrafią i lubią śpiewać.

11 listopada w WOK-u odbyła się szesnasta edycja Wrzesińskich Śpiewanek. Tradycyjnie organizatorem był chór Camerata.

Idea do początku pozostaje niezmienna: zjednoczenie ludzi w różnym wieku poprzez wspólne śpiewanie polskich piosenek. Jak wiadomo z śpiew nieraz dodawał Polakom siły i nadziei na zakrętach historii. Pewnie dlatego powstańcze, wojenne i harcerskie piosenki cieszą się niesłabnącą popularnością. 

Dodatkowo Camerata patriotyczną „klasykę” potrafi pięknie zaaranżować, więc Śpiewanki za każdym razem przyciągają sporą grupę publiczności. 

Nie inaczej było w tym roku. Główna sala WOK-u była wypełniona niemal całkowicie. 

Podczas koncertu Camerata przedstawiła historię naszej walki o niepodległość zapisaną w piosenkach. Zabrzmiały utwory z czasów powstań, dwóch wojen światowych, a także czasów powojennych. 

Jak zawsze śpiewacy zachęcali publiczność do śpiewania. Teksty piosenek wyświetlane były na ekranie umieszczonym na scenie co ułatwiało zadanie. Jednak przy utworach takich jak Ułani, ułani, O mój rozmarynie czy Biały mazur dodatkowa zachęta wydawała się zbędna. Nuciła cała sala. 

Do udziału w koncercie Camerata zaprosiła Wrzesiński Chór Dziecięco-Młodzieżowy pod batutą Izabeli Zalewskiej. Dzieci wystąpiły w dwóch grupach wiekowych. Młodsza ujęła publiczność radosnym wykonaniem Zielonego mosteczka, starsza - dojrzałością przekazu w piosence Niepodległość.

Wystąpili też Olga Wojciechowska i Jakub Lewandowski, uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych, których wykonie Białych róż wywołało owacje. Warto wspomnieć, że Olga i Jakub dostali się do finału Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Legionowej 2022 i zajęli drugie miejsce wśród wykonawców z województwa wielkopolskiego. 

Koncert poprowadził Wojciech Krysztofiak, prezes Cameraty. Chórem gospodarzy dyrygowały Domicela Cierpiszewska i Antonina Pedrycz. Cameracie akompaniowali Grzegorz Adamski i i Aleksandra Pietrzyk, a Chórowi Dziecięco-Młodzieżowemu Lesia Liszczenko.

 

(J.G.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

kasjerkasjer

1 0

Wstęp wolny ludzi pełno taka jest ta tajemnica zainteresowania społeczeństwa 06:24, 13.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%