Zamknij

Pieskie i ludzkie sprawy, czyli książkowy debiut mieszkanki Nekielki

16.30, 01.10.2022 J.G. Aktualizacja: 17.58, 14.10.2022
Skomentuj
REKLAMA

Maja Szanecka-Żołdak z Nekielki napisała powieść dla dzieci. Zainspirowały ją historie jej psów – Lusi i Timona.

Pani Maja mieszka w Nekielce od 12 lat. Pracuje jako nauczyciel w zerówce. Prywatnie jest mamą dwójki nastolatków i dwójki przedszkolaków. Pieskie sprawy Timona i Lusi to jej literacki debiut.

W książce świat przedstawiony jest z punktu widzenia dwóch czworonogów. Timon to buldożek z rodowodem, którego właściciel zrobi wszystko, żeby sprzedać szczeniaki jak najdrożej. Lusia jest yorkiem uratowanym z pseudohodowli. Oba pieski mają szczęście, bo trafiają do rodziny Krystiana, nastolatka, który zmaga się z typowymi problemami młodych ludzi. Ludzkie i psie historie splatają się ze sobą. Co z tego wyniknie?

Autorka nie ukrywa, że pierwowzorem czworonożnych bohaterów były jej psy:

– Historia tytułowej Lusi jest niemalże identyczna z prawdziwymi wydarzeniami. Znaleźliśmy ją w lesie i tak stała się członkiem naszej rodziny. O jej wcześniejszych losach niewiele wiemy. Przypuszczamy tylko, że pochodziła z pseudohodowli, a jej jedynym zadaniem było rodzenie szczeniaków. Była bardzo zalękniona i zaniedbana. I co najważniejsze, nikt jej nie szukał. Drugi bohater, Timon, też jest prawdziwym psem, z tym że są pewne różnice. Nasz jest rodowodowy, ale równie niesforny jak bohater książki. Pomysł o tym, żeby narratorem były psy, zrodził się sam. Myślę, że dzieciom może podobać się fakt, iż psy też mogą nas postrzegać po swojemu i odbierać dla nas zupełnie oczywiste komunikaty całkiem inaczej – tłumaczy autorka.

W książce oprócz Lusi i Timona pojawia się jeszcze jedna psia bohaterka – buldożka Nela.

– O jej przygodach chciałabym napisać odrębną książkę, co byłoby doskonałą kontynuacją przygód moich piesków – stwierdza Maja Szanecka-Żołdak.

Debiutująca pisarka wie już, że zamierza pisać dla młodych czytelników. Pomysłów na kolejne książki ma sporo.

– Niedługo ma ukazać się kolejna książka, dla trochę starszych nastolatków, zatytułowana Nastolatki też nie mają lekko. Podpisałam też dwie kolejne umowy na inne książki, wszystkie dla dzieci. W głowie mam niezliczoną ilość historii, które czekają tylko na przelanie na papier – mówi.

Pieskie sprawy Timona i Lusi ukażą się 3 października nakładem wydawnictwa Skrzat.

Dla naszych Czytelników autorka ma prezent. Są nim trzy egzemplarze książki. Aby je zdobyć, wystarczy przesłać zdjęcie ze swoim pupilem na [email protected] Autorzy trzech najlepszych fotek otrzymają od nas upominki książkowe. Nie zapominajcie podać w treści swoich danych kontaktowych.

(J.G.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

KoleśGit KoleśGit

0 0

Wydać wszystko można, pytanie ilu to kupi 23:38, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%