Zamknij

Kobiety z płomieni. „Stos” Magdaleny i Maksymiliana Rigamontich, czyli nowa odsłona Kolekcji Wrzesińskiej

00:28, 19.06.2021 | J.G
Skomentuj
REKLAMA

Magdalena i Maksymilian Rigamonti zaprezentowali na rynku swój fotograficzno-pisarski projekt „Stos”, który powstał w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Parę artystów zainspirowała historia wrzesińskich czarownic.

Kolekcja Wrzesińska to cykliczny projekt artystyczny Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni. Co roku do udziału w nim zapraszany jest inny artysta, który przedstawia swoje spojrzenie na miasto i żyjących w nim ludzi. Wśród twórców są m.in. Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Mariusz Forecki, Zuza Krajewska i Filip Springer.

Tegoroczni autorzy –  dziennikarka i fotograf – stworzyli książkę, która jest mostem między tym co wydarzyło się we Wrześni 300 lat temu, a współczesnością.

Premiera „Stosu” odbyła się 18 czerwca na wrzesińskim rynku. Podczas krótkiego spotkania, w promieniach palącego, mimo popołudniowej pory słońca,  autorzy opowiedzieli o pracy nad Kolekcją.

Maksymilian Rigamonti wspomina, że kiedy chodził po Wrześni w poszukiwaniu tematu potknął się o tablicę umieszoną na płycie rynku. Z niej dowiedział się, że w 1720 roku spalono tu cztery kobiety oskarżone o czary. Kiedy zaczął zgłębiać tę historię wiedział, że trafił na wątek, który stanie się zaczynem projektu.

Historia o czarownicach była bazą, na której autorzy zbudowali opowieść o kobietach łamiących schematy i mających odwagę być sobą.

Rigamonti postanowili poszukać współczesnych „czarownic”. W swojej książce przedstawili opowieści o czterech mieszkankach gminy Września, które nie boją się głośno mówić co myślą i czują, nawet jeżeli wiąże się to z ostracyzmem społecznym. Danuta to lekarka, która stworzyła autorską metodę leczenia wykorzystującą sny. Anna działa w obronie praw kobiet i osób LGBT+, jest jedną z inicjatorek protestów przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Małgorzata walczy o godne warunki życia  w małej wsi sąsiadującej z potężną fermą norek. Elżbieta jest reżyserką teatralną, która uczy młodzież wyrażać emocje.

Rigamonti w swojej opowieści o czarownicach zawarli wątek związany z protestami kobiet, które rozegrały się we Wrześni w 2020 roku. Do  książki włączyli zdjęcia z tych wydarzeń wykonane przez miejscowych fotografów.

Maksymilian Rigamonti mówi, że chciał w ten sposób dać mieszkańcom Wrześni szansę na odkupienie win z 1720 roku.  

- Wtedy przodkowie mieszkańców przyszli na rynek, żeby skandować „na stos”. Teraz chciałem dać szansę i głos tym, którzy wsparli kobiety – mówił.

Książkę będzie można zakupić w muzeum.

Maksymilian Rigamonti, autor zwycięskiej książki „Echo” w konkursie Pictures of the Year International 2018, zdobywca głównej nagrody – Zdjęcie Roku w konkursie Grand Press Photo 2012 i Photo Book of the Year 2018. Wykładowca dziennikarstwa i fotografii na SWPS. Od 2020 roku ambasador Fujifilm Polska. Podczas pracy nad projektem STOS używał aparatu Fuji GFX50R oraz Fuji Instax Wide 300.

Magdalena Rigamonti, dziennikarka, laureatka najważniejszych polskich nagród dziennikarskich  - Grand Press, Nagrody im. Dariusza Fikusa i Mediatora. Pracowała dla Newsweeka i Wprost, obecnie wraz z Maksymilianem związana jest z Dziennikiem Gazetą Prawną. Należy do Press Clubu Polska, prowadzi zajęcia dotyczące wywiadu prasowego na SWPS.

(J.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (60)

WiedźminWiedźmin

16 5

No to mamy kolejny sukces wizerunkowy: Września koniecznie musi zrzucić z siebie historyczne plamy na honorze, bo inaczej na zawsze już kojarzyć się będzie z ciemnogrodem. "Gazetowyborcza" metoda odczarowywania świata poprzez pedagogikę wstydu została tu zastosowana w pełnej krasie. A kreowanie na symbole dzsiejszych wrześnianek, szczególnie takiej jednej, stanowi szczyt hochsztaplerki intelektualnej. Można jedynie mieć nadzieję, sądząc po tłumach na wernisażu, że nikt tego nie łyknie. Szkoda tylko fajnej idei Kolekcji Wrzesińskiej, która od kilku lat schodzi na psy. Ale zawsze tak kończy się wszystko, co wyrasta na zaczadzeniu ideologią. Tu mamy podręcznikowy przypadek tego zjawiska. 09:08, 19.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

SzachistaSzachista

5 13

Mizoginizm i nacjonalizm zaburzają Twoje postrzeganie rzeczywistości. Nie wiem, czy jest sens wchodzenie w polemikę z gołębiem... Chyba nie. Życzę więcej miłości do bliźniego swego, ale tej prawdziwej, a nie tylko werbalnej - artykułowanej w odklepywanych paciorkach... 09:38, 19.06.2021


Wojtek R.Wojtek R.

9 4

Nazwałeś go gołębiem, a w następnym zdaniu piszesz o miłości do bliźniego. Co za hipokryzja. 13:40, 19.06.2021


Felix D. Felix D.

6 2

„ szczyt hochsztaplerki intelektualnej…” na szczęście „czytalność” tego periodyku jest tak znikoma, że mogą cały dzień te bzdury wypisywać i nic to nikogo nie obchodzi! Z każdym takim „tekstem” czy działaniem ubywa zainteresowanych ich „twórczością”! 18:24, 19.06.2021


WiedźminWiedźmin

14 5

@Szachista
Tak! tak! Miłość bliźniego - szczególnie wyraźnie artykułowana w hasłach: "***** ***" i "wypier....ć!"
O czym jeszcze chciałbyś porozmawiać? 10:02, 19.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WarcabyWarcaby

8 1

Szachista gra w szachy sam ze sobą i próbuje narzucić tą grę wszystkim obok. Jak się nie zgadzasz to jesteś gołębiem. Taka mentalność szachisty. Moja gra jest najmojsza i bardziej mojsza niź twojsza. He he 23:56, 19.06.2021


SzachistaSzachista

4 12

Bardzo się cieszę, że na wrzesińskim Rynku odbywają się tego typu wystawy, koncerty i wywiady... Okazuje się, że prowincja nie musi kojarzyć się tylko z dożynkami i meczami 6. ligi w piłkę kopaną..;) 10:08, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbigailAbigail

5 13

Piękne to nasze miasto! Fotografia, jazz, Dali.... Wspieram i popieram. Pomysł na Kolekcję niezwykły, i daleki, i bliski. A że mamy fajne kobiety, to cieszy. I nie mieszajcie do tego polityki, bo nudą wieje..... Brawo Panie! NIECH ŻYJE SZTUKA! 11:26, 19.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

WiedźminWiedźmin

8 2

Sztuka? Naprawdę?
I wystawa w Łodzi - duchowo bardzo bliska wrzesińskiej - także?
Najbardziej podoba mi się kolekcja atrybutów tej jedynie słusznej "sztuki" - Dali, jazz, fotografia.
I żeby nie było, ale jestem absolutnym miłośnikiem każdego z tych "składników" osobno. Natomiast wrzucanie ich do jednego wora z okrzykiem: "Patrzcie! To jest właśnie prawdziwa i jedyna sztuka i tylko jej miłośnicy są otwarci, postępowi i nowocześni!" zalatuje zwykłym doktrynerstwem ocierającym się o ideologię.
To wszystko już było. Kto nie wie, to niech się dowie. 11:50, 19.06.2021


WiedźminWiedźmin

8 2

Ja cię przepraszam, ale powiedz uczciwie, kto wkręca tu politykę? Komentujący na forum? A nie czasem twórcy tej "wystawy", gdzie w centralnym miejscu znajduje się zdjęcie o więcej niż politycznej wymowie, z osławionymi "ośmioma gwiazdkami" bijącymi po oczach.
Jak możesz w ogóle mieć pretensje do kogokolwiek, kto nadziewając się na taki właśnie oręż, dobywa - prawem symetrii - podobnej szabli w dyskusji? Zastanów się może głębiej nad tym, co wypisujesz. Jednym wolno wszytko, inni mają milczeć, tak? A może jeszcze powinni przyklęknąć? 00:35, 20.06.2021


Betonowy JoeBetonowy Joe

8 3

Były już "Kobiety z płomieni", to może już czas na WŁODAŻY Z BETONU? Betonoza i samochodoza okiem kolejnych fotoartystów? 13:10, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panie Wiedźmin,Panie Wiedźmin,

2 10

Tak piękne to nasze miasto i różnorodne, że dziś kolejny koncert- tym razem dla JPII. I to tez sztuka. A pan narzekasz, pokrzykujesz, złe miny robisz.... 13:11, 19.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Betonowy JoeBetonowy Joe

7 2

Każdy może mieć inne zdanie. 13:23, 19.06.2021


LenLen

3 15

Magdalena Rigamonti była dzisiaj w "Drugim śniadaniu mistrzów". Mówiła o "Stosie", o kolekcji i o Wrześni 13:42, 19.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SolecSolec

10 3

Wiekopomne wydarzenie, nie ma co 🤣🤣🤣 18:00, 19.06.2021


Do Betonowego JoeDo Betonowego Joe

10 4

Niestety, jak widać, nie każdy może mieć swoje zdanie. Żeby być towarzysko akceptowanym, musi przyklaskiwać w tłumie - i to takim, który jest odpowiednio "zorientowany" i wyznający odpowiednie, słuszne poglądy. Jeśli nie przyklaskuje, to od razu zyskuje gotową etykietę: mizogin i nacjonalista.
Sam przeczytaj - niejaki Wiedźmin okazał swój sceptycyzm i już załadowali go do odpowiedniej szuflady. I tak okazali łaskę, bo przecież mogli nazwać antysemitą lub homofobem. Albo narodowym socjalistą. Ludzcy panowie, nie powiem. Przecież mogli też zabić, a nie uczynili tego.
Niech żyje zatem tolerancja, z którą się obnoszą.
A tak zupełnie z innej beczki. Września, zdaje się, dawno temu dokonała już ekspiacji za haniebny czyn, który zdarzył się 300 lat temu. Święta figura postawiona w tym miejscu przetrwała dziesięciolecia i świadczyła wyraźnie o tym, kto był przeciw ciemnocie i barbarzyństwu. Przeciw był Kościół! To on stanął wówczas po właściwej stronie!
Dziś o tym się zapomina i po „właściwej stronie” stawia się jedynie słuszne towarzystwo, z kręgów wiadomo jakich. To ono posiadło glejt na moralną słuszność i to ono na nowo pisze historię, kreując nowych bohaterów i nowe wzorce osobowe. A czy za nimi stoi prawda, kłamstwo, miłość bliźniego czy budowanie nowych podziałów - kogo to dziś obchodzi? Narracje budowane przez te środowiska są do bólu przewidywalne, ale też niebezpieczne. To właśnie na takich narracjach wyrosła nowa wersja Holokaustu, w myśl której to nie tylko Niemcy są winni. I ta wersja jest podsycana przez dokładnie te same środowiska, które z „wypadków wrzesińskich” sprzed 300 lat czynią czytelną kontrę wobec innych „wypadków” sprzed 120 lat, niektórych bardzo mocno kolących w oczy z uwagi na widoczną w nich rolę religii i rodziny. Trzeba zatem wstrząsu, by wrześnianie nie myśleli o sobie zbyt krzepiąco. I najlepiej, jeśli zafundują sobie ten wstrząs za pieniądze własnego podatnika.
A kto to dostrzega i próbuje o tym mówić, tego najlepiej szybko wrzucić do wora z jednoznaczną, „gazetowyborczą” etykietą. Zawsze znajdą się chętni, by wór jak najszybciej wrzucić do jeziora.
W imię tolerancji, oczywiście.
13:56, 19.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

SwójSwój

2 8

Albo Wiedźmin albo były felietonista! Człowieku, nie irytuje się! Świat jest piękny i tyle! Kolorowy i różnorodny.... 14:41, 19.06.2021


Betonowy JoeBetonowy Joe

7 2

Dziękuje za bardzo cenny komentarz. Rzeczywiście w miejscu stosu była figura. Czytałem chyba o tym w książce pana Torzewskiego. Kolekcja ten fakt niestety wygumkowała. Też mam dużo zastrzeżeń do KW i też nie podoba mi się jej narracja. Ale cóż zrobić... ktoś zadecydował za mnie. Przejdę się, zobaczę. A nóż jakiś fragment mi się spodoba. Ale to z pewnością nie dziś. Bo dziś na rynku to jest dopiero betonowe piekło gorsze niż ten Stos. ;) 15:18, 19.06.2021


RsTRsT

6 1

"To ono posiadło glejt na moralną słuszność i to ono na nowo pisze historię, kreując nowych bohaterów i nowe wzorce osobowe." W pełni zgadzam się z tymi słowami. I miejmy odwagę aby temu "towarzystwu" nie bać się mówić wprost (nie tylko w tym "śmietniczku"!), że są także ludzie, którzy pamiętają bolszewików, którzy zaczynali w ten właśnie sposób!!! 13:55, 20.06.2021


Włodek IliczWłodek Ilicz

14 3

Rzeczywiście porywające "wydarzenie"! Więcej zdjęć niż "odwiedzających" 🤣 z których większość "przybyła" służbowo!!! Taka Leninowska "ustawka", dzięki, której niszowi i to bardzo "artyści" mogli się pokazać 🤣 i w końcu ktoś im zapłacił za ich "twórczość"! Porywające "wydarzenie" 🤣 17:54, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Max GorkyMax Gorky

11 3

"kiedy chodził po Wrześni w poszukiwaniu tematu potknął się o tablicę"; qra ale wzniosły tekst 🤣 17:57, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Sęk w tymSęk w tym

10 3

Prosto po tym "evencie" pojechaliście na paradę "równości"! Krzewicie idee wolnościowe czekam zatem na "relację" z tego "wydarzenia"! Tylko błagam nie kopia 😭 18:14, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ElemontiElemonti

14 3

Ciekawe jak państwo Rigamonti radzą sobie na „wolnym” rynku? Bez sponsorów - podatników? Jeżeli tak dobrze czują się żyjąc za pieniądze nas wszystkich może znajdą sobie pracę w jakimś urzędzie? 20:27, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiecznie_zadowolonywiecznie_zadowolony

12 3

„Stos czyli kamieni kupa”; boję się gdy wróci Donald będziemy karmieni wyłącznie tego typu „sztuką” 🤣🤣🤣👎 i to za nasze pieniądze! 21:01, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiecznie_zadowolonywiecznie_zadowolony

10 3

„Stos czyli kamieni kupa”; boję się gdy wróci Donald będziemy karmieni wyłącznie tego typu „sztuką” 🤣🤣🤣👎 i to za nasze pieniądze! 21:14, 19.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RLSRLS

12 3

Według mnie małżeństwo Rigamonti powinno przeprowadzić reasarch na temat osób, o których piszą. Bo, która z pań będących bohaterkami KW wyraża poglądy z narażeniem na ostracyzm? Która mówi coś, czego wcześniej nie powiedziało tysiąc innych osób? Którą z nich ostracyzm dotknął? W jakich okolicznościach? Z jakiego powodu? Czy ktoś z forumowiczów mógłby mi odpowiedzieć na to pytanie? 22:17, 19.06.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SLRSLR

12 3

Rigamonti podobnie jak większość tego typu „twórców” raczej na takie pytanie nie odpowiedzą! Wynikowa ich twórczości to skrajne i patologiczne osoby i wydarzenia, których przeciętny obywatel nie zauważa lub ignoruje! A bohaterowie ci zwykle sami, często pakują się w takie sytuacje z własnej głupoty czy też z braku alternatyw na tzw. normalne życie. Z reguły także nic innego nie potrafią. Dziwię się także, że lokalna „władza” pośrednio wspiera niektóre zawarte i opisane w tym „dziele” osoby i idee! No cóż… 08:14, 20.06.2021


SLRSLR

12 5

W uzupełnieniu; być może lokalna władza wykorzystuje tego typu twórców do walki ideologicznej w jedynej i słusznej (wiadomej sprawie!). Ale ta droga wyłącznie ośmiesza tych politycznych „mecenasów”, którzy za pieniądze podatników krzewią swoje idee! Choć widać na zdjęciach polityczni rywale (PW) chcą także wykorzystać chwilę w celu określenia swojej ideologicznej drogi! Panowie z PW u boku zwalczającego ich „Włodarza”. „Włodarz” w nienawidzącej go gazecinie? Jak widać idea „ośmiu gwiazdek” potrafi połączyć największych wrogów? Zaraz, zaraz czy taka sytuacja już się kiedyś nie wydarzyła … 08:28, 20.06.2021


SłabeSłabe

9 3

. 10:42, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Piemmonti Piemmonti

8 1

O takich "bohaterkach dnia codziennego Rigamonti też będą pamiętać? W ostatnim czasie kilka podobnych przypadków takich "matek polek" przewinęło się przez te "łamy" https://wrzesnia.info.pl/pl/19_wiadomosci_z_regionu/635_wrzesnia/15485_pijana-i-bez-prawa-jazdy-zatrzymana-we-wrzesni.html 🤣 14:03, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ta_kta_k

0 0

Cześć i chwała bohaterom ;P 08:56, 21.06.2021


SzachistaSzachista

3 13

Nic tak nie wkurza wrzesińsko-nekielskich starych dziadów jak pewne siebie i niezależne kobiety, które coś w życiu osiągnęły. 14:25, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

i kamieni kupai kamieni kupa

9 1

Nie wyobrażasz sobie jak szanuję kobiety niezależne, takie które coś osiągnęły! Mnóstwo ich wokół mnie! Tylko co nazywasz osiągnięciem i niezależnością? Pokrzykiwanie #wy...ć? ***** ***? Żałosny jesteś jak ta cała gazecinka popierająca "strajk kobiet" i inicjatywy j.w ! Czy Pani opisywana np. dzisiaj w gazecinie "z Wrześni do Poznania..." jest dla ciebie wyznacznikiem niezależności Kobiet czy panienka, która kiedyś pisywała w tej "szmaciance"? 14:35, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzachistaSzachista

2 11

Jeżeli "WW" chcą mieć dużo wejść, to wystarczy napisać coś dobrego o kobietach; natychmiast uaktywnia się pewien lokalny onanista, który w przerwach między aktami samogwałtu pluje na lewo i prawo mizoginicznym jadem. Lęk przed silnymi i niezależnymi kobietami nie przeszkadza mu fantazjować o nich... 14:36, 20.06.2021

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

onninistaonninista

8 1

Zbyt gorąco człowieku? Napisz coś mądrego a nie w kółko to samo 🤣 powtarzasz się 🤣 stały czytelniku gazecinki 😭 14:45, 20.06.2021


Takie przysłowieTakie przysłowie

7 0

"Głodnemu chleb na myśli"! Twoje retorykę już poznaliśmy na tym "forum" chyba pod nickiem... 14:48, 20.06.2021


WrbanekWrbanek

6 0

W oczekiwaniu na powrót Tuska zbyt mocno się podniecasz @Szachista 💩 14:51, 20.06.2021


REKLAMA

SzachistaSzachista

2 9

Uderz w stół, a ręka się odezwie! A nawet dwie! Dajesz facet, dajesz! 14:51, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Lato wszędzieLato wszędzie

7 0

Gdy potrzebujesz się wygadać a jedyne miejsce gdzie możesz to zrobić lokalny portal🤣 ps. bardzo lokalny @Szachisto! Nie wiesz co zrobić z konikiem? 15:27, 20.06.2021


@Szachista@Szachista

7 2

Ale uściślij może, co takiego dobrego i wyjątkowego napisano o kobietach w komentowanym tu artykule. Uściślij i napisz. Przy okazji zauważ, proszę, że prezentowane tu komentarze (w każdym razie - ich większość) nie wyrażają żadnych negatywnych emocji względem kobiet, tylko odnoszą się do beznadziejnej wystawy fotograficznej i całej rozciągającej się wokół niej "folklorystyczno-politycznej" otoczki. Nie wciskaj więc ludziom w usta słów, których nie wypowiedzieli. No, chyba że taką obrałeś strategię dyskusji, ale grubość nici użytych do szycia tej strategii jest fatalnie dobrana. Zmień, dobrze radzę, "pasmanterię" z argumentacją :)))
Albo zaczerpnij wiedzy z porządnego podręcznika erystyki. To też dobry sposób. W każdym razie lepszy niż lektura kolejnych wcieleń "notatników prelegenta i agitatora". One są wiecznie żywe, niestety. 16:24, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@Szachista@Szachista

11 0

I jeszcze jedna rzecz, bo zapomniałem o niej wspomnieć. Spójrz na poniższy cytat:
"Maksymilian Rigamonti mówi, że chciał w ten sposób dać mieszkańcom Wrześni szansę na odkupienie win z 1720 roku."
A ja, szary Forumowicz, mówię: kto temu panu dał prawo do rozliczania wrześnian za wydarzenia sprzed 300 lat, co?
Ktoś już tu wcześnie napisał, że Września dawno temu dokonała ekspiacji, czego świadectwem była postawiona w miejscu kaźni święta figura. To Kościół jako pierwszy potępił barbarzyńskie i haniebne zdarzenia.
Ale tego pan Rigamotti jako człowiek Kościołowi niechętny oczywiście nie powie, bo zakłóciłoby to jego "narrację", której intencja chyba dla każdego jest czytelna. Chyba, że nie jest. 16:37, 20.06.2021


SzachistaSzachista

3 10

Jak to jest: mieć żonę, dzieci, i tak nienawidzić kobiet..? Chyba że... Zaraz... Może mamy do czynienia z incelem?! Ojej, która cię tak skrzywdziła? Co ci zrobiła? Nie dałeś rady? 17:17, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Szachy to Szachy to

8 0

trudna gra ale matematycznie skończona. Więc panie Szachisto (dawniej znany jako @wiecznie_wkurzony) jedna sprawa; jeżeli dyskusja toczy się na jakiś temat warto jest wypowiadać się na ten sam! Często to robisz więc podejrzewam jakieś zaburzenia. Zwłaszcza, że odpowiedzi masz zawsze takie same! ps. weganizm szkodzi zdrowiu 🤣 18:57, 20.06.2021


KasiulaKasiula

10 1

Czy te książki będą wręczane najlepszym uczniom na zakończenie roku szkolnego? 19:24, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzachistaSzachista

2 12

To dobrze, że Stwórca stworzył kobiety. Bez nich świat byłby jeszcze gorszy niż jest. One próbują go naprawić. Wielu facetom się to nie podobało i nie podoba... Mizogini i incele... Kiedyś byli nawet gotowi je z tej nienawiści spalić... Dzisiaj nie mają takiej możliwości, ale resentymenty pozostały... 19:37, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KrólowaKrólowa

10 0

Słońce i alkohol? To, jak widać zawsze się źle kończy 🙄 19:44, 20.06.2021


SylwekSylwek

9 0

A ten "damski bokser" na zdjęciach jest tam w ramach terapii? Czy jak zawsze kręci się przy kobiecych tematach? 19:55, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SzachistaSzachista

4 11

Mam nadzieję, że burmistrz oraz ludzie zajmujący się w naszym mieście szeroko pojętą kulturą będą nadal organizować tego typu imprezy, nie oglądając się na pojedyncze głosy dziwaków z zaburzeniami. 20:19, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WiedźminWiedźmin

9 4

Szachisto, krótkie i proste zadanie:
podaj i wypisz w punktach przynajmniej 2 różnice dzielące "szeroko" i "wąsko" pojmowaną kulturę.

Jak się z tym uporasz (odnosząc się do fundamentu logiki dwuwartościowej), to daj znać. 20:28, 20.06.2021


SzachistaSzachista

1 10

Szeroko pojęte zaburzenia osobowości u mężczyzn z kompleksami objawiają się m.in. używaniem przez nich słów, które mają podnieść ich nadwerężone poczucie męskiej wartości. Jest jeszcze jeden objaw, ale tym za chwilę. 20:47, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

WiedźminWiedźmin

8 1

Szachisto, czy zrozumiałeś treść zadania? Może powtórzyć?
Tę "logikę dwuwartościową" już ci odpuszczę.
Odpowiedz na "chłopski rozum" (jeśli nie obraża cię to określenie, które w twoich kręgach pewnie jest traktowane jako "wykluczające"). ;))) 22:04, 20.06.2021


I tyle w temacie I tyle w temacie

6 7

Znam jedną z tych osób. W pracy mierny lizus silnie promujący się. W pasji kabotyn bez pomysłów i polotu. Życiowy tchórz, który nigdy niczego nie zaryzykuje, dlatego nigdy nie będzie skazany na ostracyzm. I tyle w temacie. 22:19, 20.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ale jaja!Ale jaja!

7 1

Skazanie na ostracyzm miarą wartości człowieka? To jakaś nowa odmiana etyki? Ale chyba nie postmarksistowskiej, bo sam Karl Marx umarłby ze śmiechu. Niemniej jednak, zdolności absurdotwórcze niektórych na tym forum są zdumiewające. 11:10, 21.06.2021


SzachistaSzachista

0 11

Otóż facet, który ma zaburzenia psychiczne wynikające z niedowartościowania seksualnego (które przeważnie jest efektem traumatycznego doświadczenia) jest przewrażliwiony na swoim punkcie. Wszystko bierze do siebie; boi się oceny ze strony innych, zwłaszcza kobiet. Część moich postów w tym wątku nie miało określonego adresata; jednak ów zakompleksiony mizogin tudzież incel natychmiast na nie odpowiadał. Oczywiście, że była to prowokacja z mojej strony. Dla kogoś normalnego prowokacja czytelna, ale nie dla osoby zaburzonej. Mało tego - w końcowej fazie naszej "dyskusji" zaczął używać jednego (pierwszego) nicka, aby było wiadomo, że on to on, i abym zaczął zwracać się bezpośrednio do niego. To, oraz wyszukany (jego zdaniem) aparat pojęciowy (mający w zamyśle przekonać mnie, że mam do czynienia z wybitnym erudytą) świadczy o jego niskiej samoocenie. Ale, paradoksalnie, to dobrze rokuje w ewentualnej terapii... Chyba na dzisiaj skończyłem. 22:44, 20.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Ło matko!Ło matko!

10 0

Przeczołgałem się przez te wszystkie wpisy i jedno tylko można powiedzieć: jest typowo. Gdy zabrakło argumentów, pojawiły się (niby "uczone") osobiste wycieczki pod adresem najbardziej aktywnego dyskutanta. Można się z nim zgodzić albo nie, ale on nikogo nie obrażał. A @Szachista, wielbiciel miłości bliźniego? Ostatnim swoim wpisem rozebrał się do naga. Całkowicie i ostatecznie, do tego z uruchomionym mechanizmem projekcji. Naprawdę, szkoda czasu na dalszą rozmowę i lekturę jej zapisu tutaj.👎 00:39, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzachistaSzachista

0 5

Roberciku, daj już spokój... 13:27, 22.06.2021


Podsumowując Podsumowując

11 1

te wszystkie wypowiedzi; impreza była niszowa, świadczy o tym liczba „zwiedzających”. Większość była tam służbowo lansując się chyba wyłącznie w „sosie własnym”. Zaskakuje obecność zwalczających się środowisk; WW vs burmistrz, burmistrz vs PW. No ale gdzieś polansować się trzeba! Wygranymi byli Rigamonti; mogli się pokazać! Nikt nie przeszkadzał, a i kasę (naszą wspólną!) przytulili! No cóż; Września; miasto w centrum zainteresowania! (niektórych!)🤣 11:03, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzachistaSzachista

0 5

Ilu nicków być nie użył, i tak wiem, kim jesteś... 13:28, 22.06.2021


WiedźminWiedźmin

10 0

No to, Szachisto, podsumujmy.
Oto Twój stosunek do drugiego człowieka ujęty w pigułce (wszystko to wyimki z Twoich postów):

- „mizoginizm i nacjonalizm zaburzają Twoje postrzeganie rzeczywistości”,
- „czy jest sens wchodzenie w polemikę z gołębiem”,
- „wrzesińsko-nekielskie stare dziady”,
- „pewien lokalny onanista, który w przerwach między aktami samogwałtu pluje na lewo i prawo mizoginicznym jadem”,
- „Może mamy do czynienia z incelem?! Ojej, która cię tak skrzywdziła? Co ci zrobiła? Nie dałeś rady?”,
- „głosy dziwaków z zaburzeniami”,
- „facet, który ma zaburzenia psychiczne wynikające z niedowartościowania seksualnego,
ów zakompleksiony mizogin tudzież incel”,
- „dobrze rokuje w ewentualnej terapii...”.

Czy coś zgubiłem, przeoczyłem?
Tak właśnie wygląda Twoje postrzeganie różnorodności, inności i tolerancji. Nikt nie żąda od Ciebie akceptacji, ale oczekuje tolerancji właśnie. Można domniemywać, że tak ona wygląda w Twoim rozumieniu.
Ale żebyś nie myślał, że ktoś teraz oczekuje Twojej odpowiedzi. Powiedziałeś już wystarczająco dużo. A nawet trochę za dużo, za to wszystko na jedną modłę.
Bez odbioru.
12:58, 21.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

SzachistaSzachista

0 6

Tylko się nie rozpłacz... 13:25, 22.06.2021


REKLAMA
0%