Zamknij

Raport o przedsiębiorczości Polek

09:57, 28.12.2021 | W.K.
Skomentuj
REKLAMA

Niemal 70% Polek bez własnej działalności chce założyć firmę, a co czwarta rozwijać ją globalnie. Raport o przedsiębiorczości Polek

Jak wynika z nowego raportu „Bizneswoman Roku: Polki chcą być przedsiębiorcze” Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, Polki przed zakładaniem firm powstrzymuje głównie obawa przed brakiem pomysłów, brak finansów oraz brak pewności siebie, a pociągają niezależność i możliwość wpływu na własną pracę. Aż 68% Polek, które nie prowadzą własnych firm, chciałoby to robić. Ponad 1/4 chciałaby budować firmy na skalę globalną, a połowa lokalnie. Blisko 1/3 uważa, że jako właścicielki firm satysfakcjonowałyby je zarobki w wysokości 10-15 tys. zł miesięcznie na rękę.

Jedynie 9% Polek deklaruje, że nie brak im pewności siebie, by podejmować ambitne zadania, a prawie 60%, wprowadzając zmiany w swoim życiu zawodowym, kieruje się oceną innych, jak wynika z badania Fundacji Sukcesu Pisanego Szminką, wspierającej rozwój zawodowy kobiet. Mimo to Polki chętnie zakładają własne działalności – należy do nich aż 2/3 firm z branży usługowej, w większości zatrudniających do 9 osób. Odzwierciedla to sytuację całego polskiego rynku, którego 99,8% stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, jak podaje Polska Agencja Przedsiębiorczości. W przeprowadzonym przez fundację badaniu na temat przedsiębiorczości kobiet 60% badanych wskazało, że nie prowadzi własnej działalności, jednak z tej liczby zaledwie 9,5% nie chciałoby tego robić. Aż 68% chciałoby prowadzić własną firmę, a 22,5% jest niezdecydowane. Trochę ponad 1/5 myśli o tym krócej niż rok, ponad połowa od roku do dwóch lat, a co dziesiąta nawet od czterech do ośmiu lat.

Własna firma jest drogą do niezależności

Co w takim razie powstrzymuje kobiety przed zakładaniem własnych firm? W przypadku 1/4 są to obawy przed brakiem pomysłu, a w przypadku niemal 1/5 brak finansów. Ponad 16% ankietowanych powstrzymuje brak pewności siebie. Co dziesiąta badana obawia się nadmiaru biurokracji, a 9% uważa, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu firmy. Z kolei największą motywacją do założenia własnej działalności dla 1/4 respondentek jest chęć bycia niezależną. Blisko 1/5 badanych chce mieć wpływ na swoją pracę, a prawie tyle samo pociąga wizja samodzielnego decydowania o swoich godzinach pracy oraz chęć robienia czegoś zgodnego ze swoimi zainteresowaniami. Ponad 1/4 respondentek chciałaby rozwijać firmy na skalę globalną, a połowa wolałaby działać lokalnie. Ponad połowa chciałaby oferować pracownikom zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.

Polki chcą wyższych zarobków, ale stresują je rozmowy o pieniądzach

Niemal co dziesiąta ankietowana jako główny czynnik motywujący do założenia własnej działalności wskazała chęć zarabiania więcej niż obecnie. Blisko 1/3 uważa, że jako właścicielki firm satysfakcjonowałoby je zarabianie miesięcznie 10-15 tys. zł na rękę. Co piąta jako satysfakcjonujące wskazała zarobki w wysokości 6-10 tys. zł na rękę, niewiele mniej – 15-20 tys. zł na rękę, a 14% – 20-30 tys. zł na rękę. Blisko co dziesiątą satysfakcjonowałyby zarobki do 6 tys. zł na rękę. Obecne zarobki 71% badanych mieszczą się w przedziale 1-10 tys. zł na rękę. Dla blisko połowy rozmowy o pieniądzach i wynagrodzeniu są stresujące.

Właścicielka firmy musi być odporna na niepowodzenia

Niemal 60% respondentek jest przekonanych, że bliscy wsparliby je w decyzji o prowadzeniu własnej działalności, a ponad 1/3 nie wie, czego mogłaby się po nich w tej kwestii spodziewać. Zdaniem 39% badanych prowadzenie firmy ułatwia życie rodzinne, ponieważ m.in. pozwala na elastyczne godziny pracy. Jednak niewiele mniej, bo 34,5%, jest przeciwnego zdania. Zaledwie 7% uważa, że prowadzenie firmy nie ma żadnego wpływu na życie rodzinne.

- Od lat obserwujemy rosnącą aktywność kobiet we wszystkich dziedzinach życia i chcemy ją wspierać - mówi Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas, który jest partnerem dwóch kategorii w konkursie Bizneswoman Roku. - Kobiety w sposób szczególny potrzebują wsparcia w rozwijaniu ich karier zawodowych, ponieważ w drodze do osiągnięcia zawodowego sukcesu często muszą pokonywać o wiele więcej przeszkód niż mężczyźni i godzić wiele życiowych ról. Wspieranie kobiet, równości i różnorodności jest ważne nie tylko samo w sobie: większa różnorodność w biznesie i wykorzystanie talentów ludzi niezależnie od płci to więcej świeżych pomysłów i różnych punktów widzenia, co przekłada się na większą konkurencyjność firm i całej gospodarki oraz lepiej funkcjonujące społeczeństwo.

Zdaniem niemal 1/3 respondentek kobieta prowadząca własną działalność powinna cechować się przede wszystkim wytrwałością i nie zrażać się niepowodzeniami, a zdaniem 1/4 musi traktować porażki jako doświadczenie, z którego można czerpać wiedzę. Te same cechy jako najważniejsze u przedsiębiorczyni wskazała również większość kobiet, które już prowadzą własne firmy.

O konkursie Bizneswoman Roku

Kandydatki mogą zgłaszać się do konkursu samodzielnie lub zostać nominowane przez osoby trzecie, które już zauważyły ich sukcesy i chciałyby, żeby docenili je też inni. Zgłoszeń oraz nominacji można dokonać poprzez formularz on-line na stronie www.bizneswomanroku.pl w następujących kategoriach otwartych: Biznes Roku - Przychód powyżej 10 mln złotych, Biznes Roku - Przychód poniżej 10 mln złotych, Startup Roku, Mikrobiznes, Liderka w Nowych Technologiach, Działalność Społeczna, Organizacja przyjazna rodzicom, Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu - liderka, biznes, organizacja, Ograniczanie śladu węglowego, Organizacja dostępna osobom ze szczególnymi Potrzebami.

(W.K.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Leniwe babskaLeniwe babska

1 1

Otwierać bizensy to by chciały, ale potem robić to już nie bardzo im się chce. 11:40, 28.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%