Już po raz piąty pracownia twórcza Freelab z Wrześni wzięła udział w Pikniku Naukowym organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i Polskie Radio. Impreza odbyła się w sobotę 10 maja.
Miejscem tegorocznej edycji był teren zewnętrzny PGE Narodowego w Warszawie. Piknik przyciągnął aż 40 tysięcy odwiedzających. Wśród ponad 300 wystawców znaleźli się przedstawiciele instytucji naukowych, uczelni, organizacji pozarządowych oraz pasjonaci nowoczesnych technologii – w tym zespół Freelab w składzie: Dorota Wysocka, Iwona Ryguła, Mateusz Kapturski, Sławomir Wieczorek, Mikołaj Kondracki, Dominik Nowak, Marcin Taszarek i Piotr Duszyński.
KOSMICZNE ELEMENTY ZASKOCZENIA
Tematem przewodnim wydarzenia było hasło „Ale Kosmos!” i to właśnie kosmiczna tematyka zainspirowała wrzesińskich twórców do przygotowania aż trzech niezwykłych projektów. Główna atrakcja to makieta bazy marsjańskiej, nad którą zespół pracował przez kilka miesięcy. Na jej podstawie powstała również kopuła geodezyjna w skali 1:1 – lekka konstrukcja możliwa do samodzielnego zbudowania i łatwa do powielenia. Choć podczas montażu zabrakło dwóch kluczowych łączników, całość i tak zrobiła ogromne wrażenie. Dzieci z zapałem włączały się w budowanie, czerpiąc ogromną frajdę z kontaktu z inżynierską technologią.
Trzecią instalacją była ściana kinetyczna, która – jak zapewnia Piotr Duszyński, prezes Stowarzyszenia Freelab – przyciągała tłumy swoją interaktywnością i formą.
– Co roku staramy się przygotować coś unikalnego – mówi szef Freelabu. – Robimy rzeczy nietypowe, z elementem interaktywności i zaskoczenia. Był już łapacz mgły, reaktor glonowy, a teraz sięgnęliśmy gwiazd, dosłownie i w przenośni.
Udział w tak dużym wydarzeniu to dla zespołu nie tylko satysfakcja, ale też ogromne wyzwanie logistyczne. Na miejscu trzeba być już wcześnie rano, a przygotowanie stoisk i instalacji wymaga precyzji i zaangażowania. W tym roku pogoda nie rozpieszczała – było zimno i wietrznie – ale nie zniechęciło to ani wystawców, ani tysięcy odwiedzających.
Piknik Naukowy to również okazja do nawiązywania kontaktów i współpracy z innymi instytucjami. Dzięki obecności w Warszawie zespół regularnie otrzymuje zaproszenia na inne inicjatywy i wydarzenia edukacyjne.
KREATYWNOŚĆ I ROZWÓJ NA ZAJĘCIACH
Na co dzień twórcy prowadzą we Wrześni bezpłatne zajęcia, podczas których w kreatywny sposób łączą nowoczesne technologie z praktycznym działaniem.
– Naszą ideą jest realizacja projektów od koncepcji po gotowy model – wyjaśnia Piotr Duszyński. – W poniedziałki pracujemy nad budowaniem makiet, w środy projektujemy i realizujemy w ramach warsztatu „Od kreski do deski”, a w czwartki działa „Kuźnia innowacji”, czyli spotkania z elektroniką, robotyką i automatyką.
Zajęcia są otwarte dla wszystkich – zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najmłodsi uczestnicy, tacy jak 10-letni Maks, muszą być jednak samodzielni i odpowiedzialni, bo nie są to klasyczne zajęcia dla maluchów. Mieszanie pokoleń i wspólna praca nad projektami to zresztą jedna z największych zalet tej inicjatywy.
Dzięki wsparciu miasta i starostwa warsztaty są całkowicie bezpłatne. A ich efekty – jak widać po sukcesie na Pikniku Naukowym – potrafią zachwycić nie tylko lokalną społeczność, ale i tysiące osób w całej Polsce.
0 0
jak o kosmosie hmm to jestem ciekaw czy powiedzieli cokolwiek o naszym krajanie, który się szykuje w drogę na ISS (Sławosz Uznański-Wiśniewski)
2 0
Kosmecką w kosmos mogli wysłać, zamiast do szpitala. Mniej szkody by narobiła.