Zamknij

Centrum Edukacji Ekologicznej przetestowane przez uczniów. Nauka w tym miejscu to prawdziwa frajda!

16:10, 22.09.2022 J.G Aktualizacja: 16:42, 22.09.2022
Skomentuj

Ogród pełen naukowych niespodzianek i nowoczesna pracowania – tak wygląda Centrum Edukacji Ekologicznej przy SSP nr 6 we Wrześni. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się 22 września.

Na inaugurację zaproszono dzieci i młodzież, które mogły przetestować urządzenia dostępne na terenie Centrum. W ogrodzie dla uczestników zorganizowano grę terenową, a w pracowni odbywały się zajęcia pokazowe. Uczniom poznawanie nowego miejsca sprawiło wiele frajdy.

Ogród znajdujący się na tyłach budynku szkoły składa się z kilku stref pozwalających na przeprowadzanie plenerowych lekcji z różnych przedmiotów. Wśród roślin rozmieszczono urządzenia do eksperymentów z zakresu fizyki, biologii, chemii i astronomii. Są też miejsca przeznaczone do relaksu i integracji.

Wraz z uczniami w  zajęciach na świeżym powietrzu wzięli udział zaproszeni goście:  samorządowcy, strażnicy miejscy, edukatorzy i naukowcy. Wśród nich był m.in. prof. Stanisław Dylak, który zajmuje się dydaktyką, pedagogiką i technologią kształcenia. Naukowiec ideę wrzesińskiego Centrum ocenił bardzo pozytywnie.

– Powszechnie uznaje się, że uczyć się można tylko w klasie. I to jest jeden z głównych problemów polskiej szkoły. Dużo mówi się o agresji w szkole. Myślę, że jedną z przyczyn jest stłoczenie 30 osób na małej przestrzeni. Życzę wam, żebyście mogli jak najczęściej wychodzić ze swoich klas na zewnątrz – mówił profesor do uczniów.

Rozszerzenie ogrodu stanowi pracownia ekologiczna znajdująca się w budynku szkoły. To przyjaźnie urządzona przestrzeń, którą można modyfikować w zależności od potrzeb. Salę wyposażono w stoliki, pufy i siedziska. Uczniowie podczas zajęć mogą pracować w grupach lub indywidualnie. Jest też wygodna przeszklona kabina z kanapą i stolikiem przeznaczona dla osób, które potrzebują wyciszenia podczas lekcji. Sala ma wydzielone przytulne kąciki, w których znajdują się m.in. zielone ściany. Są też rozsuwane stoły do doświadczeń.

Centralne miejsce zajmuje tzw. amfiteatr z wielkim ekranem kinowym i miękkimi siedziskami, które można dowolnie przestawiać. Można tu prowadzić zajęcia z wykorzystaniem filmów i prezentacji oraz organizować debaty i wystąpienia uczniów.

Uczniowie i nauczyciele mają do dyspozycji zestawy robotyczne, ipady i inne nowoczesne pomoce dydaktyczne.

Jak tłumaczy Dorota Czech-Czerniak, nauczycielka informatyki i matematyki w SSP nr 6 pracownia utrzymana jest w duchu konwencji nauczania STEAM opartej na interdyscyplinarności i łączącej technologię, nżynierię, sztukę i matematykę.

Z pracowni będą mogli korzystać uczniowie i nauczyciele różnych szkół, nie tylko SSP nr 6.

Ogród ma być otwarty dla wszystkich mieszkańców.

Projekt powstał dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gmina otrzymała na tą inwestycję aż  2 260 283,78 zł.

 

 

 

(J.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%