Zamknij

Jak pozbyć się ropy z dziąseł?

Artykuł sponsorowany + 14:44, 06.11.2023 Aktualizacja: 14:44, 06.11.2023

Jak twierdzą eksperci, różnego rodzaju problemy z dziąsłami dotyczą nawet 99% wszystkich Polaków. Jedną z powszechnie występujących dolegliwości jest gromadzenie się ropy w dziąśle. Ropa może wywoływać ból, obrzęk i stan zapalny, a tym samym znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Ropa w dziąśle – przyczyny i objawy

Istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do gromadzenia się ropy w dziąśle. Przede wszystkim jest to związane z infekcją bakteryjną. Różnego rodzaju patologiczne bakterie mogą gromadzić się wokół zęba lub w kieszeniach dziąsłowych, a co za tym idzie, powodować stan zapalny. W miarę jak infekcja postępuje, może dochodzić do gromadzenia się ropy.

Wśród potencjalnych przyczyn stanu ropnego należy wymienić też urazy mechaniczne, takie jak urwane fragmenty zębów lub rozprzestrzenianie się kamienia nazębnego, a także zabieg wyrywania zęba. Warto zatem zwracać uwagę na to, jak długo boli po wyrwaniu zęba – ból trwający dłużej niż kilka dni może świadczyć o gromadzeniu się ropy.

Ropa w dziąśle może dawać różne objawy, nie tylko zauważalne w obrębie jamy ustnej:

  • ból i obrzęk: ropa w dziąśle może powodować silny ból, a dziąsła stają się opuchnięte i bolesne w dotyku,
  • wzrost temperatury: infekcja może wywołać gorączkę,
  • nieprzyjemny smak i zapach z ust: ropa w dziąśle może powodować nieprzyjemny smak w ustach i nieświeży oddech,
  • powiększenie węzłów chłonnych: stan zapalny może spowodować powiększenie węzłów chłonnych znajdujących się w pobliżu chorego dziąsła, np. usznych lub szyjnych.

Ropa a wyrzynanie 8

Wyrzynanie 8, czyli trzeciego trzonowca, jest procesem, który występuje u wielu osób w młodym wieku. Wyrzynanie ósemki może zwiększać ryzyko infekcji w dziąśle. Ponieważ ósemka wyrasta zazwyczaj w wieku 17-25 lat, jest to okres, w którym ludzie są bardziej podatni na takie infekcje. Dlatego warto być szczególnie ostrożnym i dbać o higienę jamy ustnej podczas wyrzynania ósemek.

Jak się pozbyć ropy z dziąseł?

Pozbycie się ropy z dziąseł to proces, który wymaga profesjonalnej pomocy stomatologa. Niezależnie od przyczyny infekcji oraz stopnia dolegliwości, leczenie stanu ropnego w dziąśle nie może być przeprowadzane domowymi sposobami. Stomatolog w ramach leczenia może podjąć się następujących kroków:

  1. Badanie i diagnoza – stomatolog dokładnie zbada jamę ustną, określi źródło infekcji i stopień jej zaawansowania.
  2. Usuwanie ropy – procedura ta może obejmować nacięcie dziąsła oraz dokładne oczyszczenie obszaru.
  3. Leczenie przyczyny – na przykład usunięcie kamienia nazębnego lub rekonstrukcję zęba.
  4. Leczenie antybiotykowe – w niektórych przypadkach może być konieczne leczenie antybiotykami.

Warto pamiętać także o działaniach profilaktycznych. Chodzi tu przede wszystkim o właściwą, codzienną higienę jamy ustnej, obejmującą szczotkowanie zębów i masowanie dziąseł, a także korzystanie z nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. Takie akcesoria można kupić między innymi w sklepie SunstarGum.

Gromadzenie się ropy w dziąśle jest poważnym problemem wymagającym profesjonalnej interwencji. Niezależnie od przyczyny infekcji, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Przy odpowiedniej opiece zdrowe dziąsła i uśmiech są na wyciągnięcie ręki.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%