Zamknij

Praca dla pięćdziesięciolatków – jak napisać CV dla 50+?

artykuł sponsorowany + 00:00, 20.02.2022

Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Obecnie w ciekawych ofertach mogą przebierać nie tylko młodzi ludzie, ale także osoby w wieku średnim lub starszym, w tym nawet po pięćdziesiątce. Jak skonstruować CV w oczekiwaniu na wiek emerytalny? Co zawrzeć w curriculum vitae, żeby zdobyć dobrą pracę i dorobić sobie do emerytury? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

O pracownikach 50+ krąży wiele stereotypów

Pracownicy w wieku 50+ wyrobili sobie nieciekawą opinię na rynku pracy. Pracodawcy postrzegają ich często jako mało elastycznych i opornych na zmiany. Osoby w wieku starszym są w mniemaniu rekruterów bardziej schorowane, w związku z czym nadużywają zwolnień lekarskich, przejawiają także spore trudności w nauce obsługi programów komputerowych oraz kontaktach z młodszymi kolegami z pracy. Są to jednak stereotypy, z którymi warto walczyć.

Wiek powyżej 50 lat wiąże się z wieloma zaletami na rynku pracy

Wiek powyżej 50 lat stanowi duży atut w staraniach o pracę. Seniorzy są bardziej lojalni wobec firmy, w której zostali zatrudnieni, a ich sytuacja rodzinna jest ustabilizowana – w przeciwieństwie do młodych osób. Mają oni ogromną wiedzę, liczne kompetencje społeczne i umiejętności miękkie, a także bogaty bagaż doświadczeń. Wyróżnia ich odpowiedzialność i sumienność, czyli cechy kluczowe dla dobrego pracownika. Jak napisać CV, by przekonać do tego pracodawcę? Podpowiadamy poniżej.

CV dla pięćdziesięciolatka trzeba zaprojektować tak, aby wyeksponować największe zalety kandydata

CV dla seniora powinno mieć spójną strukturę, podzieloną na kilka bloków. Rozpoczyna się ono standardowo – od imienia i nazwiska oraz danych kontaktowych. Następnie trzeba w nim zamieścić sekcje takie jak: doświadczenie zawodowe, umiejętności, wykształcenie oraz zainteresowania. Kolejność ta nie jest przypadkowa – z punktu widzenia pracodawcy u osoby w wieku 50+ najważniejsze są poprzednie miejsca pracy oraz kompetencje przydatne do pełnienia obowiązków na danym stanowisku.

Co umieścić w CV? Przede wszystkim powinny się tam znaleźć prawdziwe dane i aktualne informacje, które można poprzeć wiarygodnymi referencjami. Na samej górze warto pochwalić się ostatnio piastowanym stanowiskiem, natomiast w sekcji „umiejętności” trzeba podkreślić takie kompetencje, które są istotne dla danej branży. Przykład? Wiedza z zakresu prawa handlowego, znajomość prostych programów do księgowości lub język angielski na poziomie zaawansowanym – oto niektóre z nich.

Warto dodać, że w dzisiejszych czasach, wspominając o obsłudze komputera w CV, trzeba być dokładniejszym. Dla rekrutera liczy się, co konkretnie potrafi dana osoba. Kandydat powinien znać dobrze określone oprogramowanie lub środowisko używane na danym stanowisku bez względu na wiek. Powrót seniora na rynek pracy może się zatem wiązać z koniecznością odbycia kursu doszkalającego, np. z zakresu obsługi MS Excel, systemów CMS lub ERP.

Senior starający się o pracę nie powinien zapominać o kompetencjach miękkich i zainteresowaniach

Wielu pracodawców zwraca uwagę na umiejętności miękkie w CV. W przypadku seniora ta sekcja może się okazać ogromnym atutem. Osoba, która ma za sobą lata doświadczeń, wyróżnia się na tle młodszych kandydatów kompetencjami takimi jak:

  • etyka pracy,
  • sprawne rozwiązywanie konfliktów w zespole,
  • sumienność w wykonywaniu powierzonych zadań,
  • umiejętność komunikacji interpersonalnej,
  • umiejętność prowadzenia merytorycznych dyskusji,
  • wysokie zdolności analityczne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w CV dla seniora umieścić także nieco bardziej osobiste informacje. Starsza osoba może pochwalić się swoimi zainteresowaniami – nawet takimi jak ogrodnictwo, gry komputerowe wymagające myślenia, szachy oraz czynne członkostwo w oddziale PTTK dla seniorów. Tego typu hobby zostaną na pewno bardzo mile odebrane przez rekrutera. W szczególności, jeśli ich uprawianie wymaga podobnych umiejętności, jakie są wykorzystywane w pracy.

CV osoby w wieku 50+ powinno być estetyczne

CV osoby w starszym wieku powinno być nie tylko merytoryczne, ale także estetyczne. Na rynku jest dostępnych wiele programów umożliwiających stworzenie w kilka minut takiego curriculum vitae, które samym wyglądem zachęci do dokładniejszego zapoznania się z aplikacją kandydata na dane stanowisko. Dzięki nim dokumenty aplikacyjne będą się prezentować nowocześnie i profesjonalnie, co zwiększy szansę na zatrudnienie.

W curriculum vitae powinno się znaleźć także zdjęcie kandydata o pracę, najlepiej wykonane w pół-formalnym stroju, na neutralnym tle. Nie należy zapominać również o oddzieleniu od siebie poszczególnych sekcji i danych kontaktowych, tak aby całość była czytelna. Na szczęście kreatory CV dają duże możliwości w zakresie edycji tego typu elementów. Wystarczy kilka kliknięć, aby uporządkować treści w dokumentach aplikacyjnych zgodnie z obowiązującym standardem.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w starszym wieku się przekwalifikować lub założyć własny biznes

Jeśli mimo poprawnie skonstruowanego CV senior ma nadal problemy ze znalezieniem pracy, może to oznaczać, że brakuje zapotrzebowania na specjalistów takich jak on. W takiej sytuacji warto rozważyć przebranżowienie. Starszy wiek nie stanowi żadnego ograniczenia, aby dostosować się do sytuacji i zdobyć inne, zupełnie nowe doświadczenie oraz kwalifikacje. Wystarczy pozytywne nastawienie oraz chęć udziału w kursach doszkalających, by podnieść swoje kompetencje i tym samym zwiększyć szanse na rynku pracy.

Natomiast kiedy senior nie chce się przekwalifikować, warto rozważyć założenie własnej działalności i robienie w ramach niej tego, co się lubi. Przykładowe biznesy, które może otworzyć starsza osoba, to:

  • doradztwo finansowe,
  • lokal gastronomiczny,
  • rękodzieło,
  • udzielanie korepetycji,
  • usługi krawieckie,
  • usługi ogrodnicze,
  • zdalne biuro rachunkowe.

Tego typu aktywność można podjąć bez rozmów rekrutacyjnych i wysyłania CV – wystarczy pomysł na siebie, motywacja, żeby zacząć zarabiać na swoich pasjach oraz wsparcie bliskich.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%