Wyjątkowo bogaty w piękne krajobrazy i pełen niesamowitych opowieści rejon Wielkopolskiego Parku Narodowego to jeden z atrakcyjniejszych kierunków wypraw, zwłaszcza wśród miłośników historii. Na co warto zwrócić uwagę podczas podróży w te rejony? Przekonamy się w kolejnym odcinku programu „Polska z góry 5”, który można obejrzeć w serwisie CANAL+ online i na kanale Planete+.
Września
Zanim odwiedzimy serce Wielkopolskiego Parku Narodowego, podróż z programem “Polska z góry 5” zaczniemy od Wrześni, miejscowości znajdującej się nad rzeką Wrześnicą, ok. 30 km od Poznania. Wydarzenia z 1901 roku zapisały miasto na kartach historii Polski. Uczniowie tutejszej szkoły odmówili nauki religii i modlitwy w języku niemieckim, co spotkało się z ostrym sprzeciwem władz. Ich heroiczna postawa stała się początkiem masowych strajków, jakie przetoczyły się przez szkoły także w innych zaborach. Wpłynęła ona również na zjednoczenie się narodu polskiego. Niedaleko rynku odnaleźć możemy niemego świadka tamtych wydarzeń – archetypiczny szkolny gmach, w którym dziś mieści się Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich.
Ważnym wydarzeniem we Wrześni jest festiwal filmowy Prowincjonalia. W konkursie biorą udział filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne ukierunkowane na tematykę wiejską i małomiasteczkową. W jego programie próżno szukać blockbusterów. Zwycięzcy poszczególnych kategorii nagradzani są statuetkami Jańcia Wodnika, czyli bohatera jednego z filmów Jana Jakuba Kolskiego.
Giecz, Środa Wielkopolska i Dwór w Koszutach
Następnie udamy się na zachód do Giecza, gdzie kiedyś mieścił się piastowski gród, sięgający historią IX wieku. Powstał tam wówczas pierwszy, otoczony wałem grodek obronny, z którego kilkadziesiąt lat później nasi przodkowie wyruszyli na podbój regionu. My natomiast udamy się do Środy Wielkopolskiej, a później do późnobarokowego dworku w Koszutach – gdzie obecnie mieści się Muzeum Ziemi Średzkiej.
Wyspa Edwarda
Kawałek dalej znajduje się miejscowość Zaniemyśl, którego historia związana jest z hrabiami Raczyńskimi. Miasto leży nad niedużym, rynnowym jeziorem Raczyńskim, nieopodal Wyspy Edwarda, z którą Zaniemyśl połączony jest pieszym mostem. Nazwano ją na cześć Edwarda Raczyńskiego, właściciela dóbr zaniemyskich i słynnego pałacu w Rogalinie, jednego z czołowych wielkopolskich filantropów XIX wieku, mecenasa oświaty, kultury i sztuki.
Kórnik zamek, pałac w Rogalinie i dworek Graiserówka
W odcinku również zamek w Kórniku z początku XV wieku, w którym narodziła się legenda o Białej Damie, polecimy nad pałac w Rogalinie, zbudowany z polecenia Kazimierza Raczyńskiego i zahaczymy o najbardziej malowniczy fragment parku krajobrazowego w Rogalinku.
Sam Wielkopolski Park Narodowy nazywany bywa żywym muzeum krajobrazu polodowcowego, a wszystko dzięki rynnowym jeziorom, iglastym lasom czy morenowym wzniesieniom. Znajduje się tu także aż dziesięć akwenów wodnych – największe z nich to Jezioro Góreckie. Te tereny zauroczyły Arthura Greisera – gorliwego SS-mana, który w pobliżu miejscowości Jeziorny zbudował dworek zwany potocznie Greiserówką. Jego śmierć była ostatnią publiczną egzekucją w Polsce.
Wielkopolskie krajobrazy mają do zaoferowania nie tylko niesamowite widoki, ale też miejsca historyczne, skrywające tajemnice, które zaciekawią nawet tych nieszczególnie zainteresowanych dawnymi czasami.
Poznaj najciekawsze miejsca z perspektywy lotu ptaka: zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowe odcinki nowego sezonu na antenie Planete+ w każdy poniedziałek o godz. 18:30.
Szara Renata12:40, 19.08.2021
A jakaś blokada agrounii nie załapała się w kadrze? 🤣🤣🤣
Czechu12:46, 19.08.2021
Szara do której godziny masz dyżur ?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 0
, tylko Polska w ruinie.