Akcja pod hasłem „Bezpiecznie na rowerze i hulajnodze” odbyła się we wtorek 11 czerwca. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie klas IV uczęszczający do Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrześni. Towarzyszyliśmy im podczas zajęć.
Wszystko rozpoczęło się na terenie szkoły. Na boisku uczniowie spotkali się z młodszym aspirantem Adamem Wojcińskim z Komendy Powiatowej Policji we Wrześni, który przypomniał o przepisach związanych z jazdą na hulajnogach elektrycznych.
– Hulajnogi elektryczne umożliwiają szybką jazdę, która nie wymaga od nas żadnego wysiłku. To wygodny, ale też dość niebezpieczny pojazd, jeśli oczywiście nie znamy zasad poruszania się nim – mówił funkcjonariusz.
Okazało się, że uczniowie o przepisach wiedzą sporo. Zajęcia przeprowadzone w lekkiej, dowcipnej formie niewątpliwie pomogły jednak utrwalić znajomość znaków i zasad ruchu. Warto wspomnieć, że przepisy dotyczące poruszania się na hulajnogach elektrycznych wprowadzono całkiem niedawno i wiele osób ich nie zna, dlatego tak ważna jest edukacja.
– Hulajnogą elektryczną można jeździć tylko, gdy mamy kartę rowerową. Poruszamy się nią maksymalnie z prędkością 20 km/h – podkreślał Adam Wojciński.
Co jeszcze trzeba wiedzieć? Hulajnogami elektrycznymi można jeździć po pasie dla rowerów, ścieżce pieszo-rowerowej, a gdy ich nie ma – po chodniku. Nie można zapominać o obowiązku ustępowania pierwszeństwa pieszym. Co istotne, osoba jadąca hulajnogą na chodniku powinna zwolnić do średniej prędkości pieszego.
W przypadku przejść dla pieszych, użytkowników hulajnóg obowiązują takie same przepisy jak rowerzystów. Przed zwykłym przejściem (tylko dla pieszych) trzeba zejść z pojazdu, natomiast przez przejazd przeznaczony dla rowerów można przejechać, ale z zachowaniem ostrożności.
Hulajnogi mogą się poruszać jezdnią tylko w jednym przypadku: na drogach, gdzie obowiązuje prędkość do 30 km/h i tylko wtedy, kiedy na tym odcinku drogi brakuje drogi lub pasa ruchu dla rowerów. Nie oznacza to jednak, że mogą rozpędzić się i jechać z prędkością samochodu. Także na drodze hulajnogą można jechać z maksymalną prędkością 20 km/h.
Po zajęciach dotyczących hulajnóg dzieci w towarzystwie strażniczki miejskiej Katarzyny Chromińskiej ruszyły do miasteczka ruchu drogowego przy ul. Świętokrzyskiej. Tam zaplanowano egzamin na kartę rowerową.
Zanim uczniowie wsiedli na rowery, przedstawicielka straży miejskiej krótko przypomniała podstawowe zasady bezpieczeństwa na rowerze:
– Zanim wsiądziemy na rower, należy sprawdzić jego stan techniczny: czy działają hamulce, światła, czy żaden element nie jest uszkodzony. Pamiętajcie, że gdy chcecie skręcić, sygnalizujecie to ręką. Warto oprócz świateł mieć odblaski, bo sprawiają one, że jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców – mówiła Katarzyna Chromińska.
Strażniczka przypomniała także o zasadach poruszania się na ścieżkach pieszo-rowerowych i przejściach dla pieszych. Wspomniała też o tym, jak odróżnić przejście dla pieszych od przejazdu dla rowerów.
Wreszcie przyszedł czas na egzamin. Większość uczniów zabrała swoje rowery. Optymizmem napawa fakt, że prawie wszystkie dzieci miały kaski. Co prawda ich noszenie nie jest obowiązkowe, ale na pewno jest kluczowe dla bezpieczeństwa w przypadku wywrotki. A wiadomo, że upadki zdarzają się najlepszym.
Egzamin przeprowadzali Radosław Szczepański, nauczyciel techniki w SSP nr 3, oraz Katarzyna Chromińska. Było sporo emocji. Niektórzy musieli powtarzać pewne elementy. Jednym z najtrudniejszych zadań był przejazd przez rondo. Ostatecznie uczniowie poradzili sobie ze sprawdzianem.
Na zakończenie na dzieci czekała niespodzianka – drobne upominki od firmy Gestamp Polska z gadżetami, które przydadzą się na rowerowych wyprawach.
Dodajmy, że miasteczko ruchu drogowego przy ul. Świętokrzyskiej jest ogólnodostępne. Wraz z organizatorami akcji zachęcamy rodziców, by odwiedzali je z dziećmi. Warto przypomnieć sobie przepisy i znaki. A teraz – po akcji w ramach cyklu „Gestamp wspiera bezpieczeństwo” – możemy dowiedzieć się czegoś nowego na ten temat także od naszych dzieci.
Życzymy bezpiecznych wakacji!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz