Rok 2000 był chyba jednym z najlepszych w historii Kołaczkowa, głównie dzięki obchodom Roku Reymontowskiego. Choć rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia…
Na zdjęciach widać jeszcze małe fiaty, polonezy, łady i stare golfy. W Urzędzie Gminy w Kołaczkowie można było wtedy jeszcze zarejestrować auto (sic!).
Ludzie z Kołaczkowa dzierżyli pełni władzę w gminie. Wójtem było Jan Bilski, a przewodniczący rady Mirosław Pawlak. Radną gminną była wówczas także Teresa Waszak. Sołtysem – Stefan Staszak.
Szkoła funkcjonowała pod nazwą „Zespół Szkół w Kołaczkowie” (w następnym roku zostanie zlikwidowany, co okaże się katastrofalnym błędem). 25-lecie obchodził Szkolny Klub Sportowy „Iskra”. Przy ośrodku zdrowia nie było apteki. Działała za to w przedszkolu i miała oryginalną nazwę „Apteka św Łukasza”. Sęk w tym, że właściciel się gdzieś zmył i zamknął punkt. Mieszkańcy przez kilka miesięcy nie mieli dostępu do leków. Nie było wówczas OWDiR-u, w starej wozowni funkcjonował Turnusowy Ośrodek Socjoterapii.
W Kołaczkowie sporo działo się w rolnictwie. Funkcjonowało koło hodowców bydła mlecznego, rozbudowała się Rolnicza Spółdzielnia Usługowo–Handlowa (dawny SKR), ale też zapowiedziano likwidację zsypu buraków.
Dzięki Rokowi Reymontowskiemu na agendę wrócił pałac Reymonta. Rozpoczęto jego remont. Kołaczkowo bardzo też polubiły media.
Co w 2000 roku działo się w Kołaczkowie?
28 stycznia – wizyta pracowników Wielkopolskiej Służby Ochrony Zabytków, podjęto decyzję o remoncie pałacu Reymonta w związku z obchodami Roku Reymontowskiego
29 stycznia – oddano do użytku biurowiec Rolniczej Spółdzielni Usługowo-Handlowej (dawniej SKR) w Kołaczkowie.
15 marca – Cukrownia Witaszyce zapowiedziała likwidację Punktu Odbioru Buraków Cukrów w Kołaczkowie, czyli tzw. zsypu.
7 kwietnia – przy wjeździe do Kołaczkowa od strony Borzykowa postawiono mapę gminę z reklamami firm. Później mapa została przeniesiona do centrum wsi.
13 kwietnia – odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Gminnego Koła Hodowców Bydła Mlecznego w Kołaczkowie. Prezesem organizacji był Stanisław Dębicki z Borzykowa.
19 kwietnia – rozpoczęto oficjalnie obchody Roku Reymontowskiego. W otwierającej konferencji prasowej w Poznaniu uczestniczyli wójt Jan Bilski i przewodniczący rady gminy Mirosław Pawlak.
24 maja – w Kołaczkowie goszczą filmowcy Lucyna Smolińska i Mieczysław Sroka przygotowują film o Władysławie Reymoncie do programu „Skarbiec” emitowanego na antenie TV Polonia.
11 czerwca – Wojewódzkie Święto Ludowe w Kołaczkowie.
16 czerwca – „Dni Pola” w gospodarstwie Stefana Waszaka, zorganizowane przy współpracy z firmą Cenos.
30 czerwca – odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze LOK Kołaczkowo. Nowy prezesem został Przemysław Pietryga.
9 lipca – jubileuszowy XX Bieg o Złoty Kłos w Kołaczkowie – wygrał Sławomir Kąpiński z Poznania.
1 sierpnia – wizyta reporterów z programu „Widnokrąg” TVP Poznań. W Kołaczkowie odwiedzili gospodarstwo Teresy i Stefana Waszaków. Emisja programu nastąpiła 6 sierpnia.
[[ankieta2]]
20 sierpnia – Dożynki Powiatowe w Kołaczkowie
22 września – trwają prace z odnową frontu i wnętrza pałacu Reymonta.
4 grudnia – zakończyły się obchody Roku Reymontowskiego w Kołaczkowie.
Finalizowane są prace nad monografią „Historia Kołaczkowa”. Jeśli chcecie się podzielić jakąś historią o tej miejscowości, archiwaliami bądź zdjęciami. Zapraszam [email protected], 502 565 297 lub z dyrektorem GOK-u.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wrzesnia.info.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz