Zamknij

Nadleśnictwo Czerniejewo wstrzymało prace ze względu na wilki

13:57, 10.06.2021 | J.G
Skomentuj
REKLAMA

Nadleśnictwo Czerniejewo i Stowarzyszenie „Czysta Nekla” przeprowadzą monitoring terenu w okolicach Nekielki w związku z możliwością występowania tam wilków. Na razie w miejscu, gdzie mogą przebywać drapieżniki wstrzymano wszelkie prace leśne.

O wilkach na terenie objętym pracami poinformowali leśników mieszkańcy.

– Podjęliśmy decyzję o niezwłocznym wstrzymaniu prowadzonych w tym miejscu zabiegów gospodarczych i zabezpieczeniu opisanego terenu – informuje Hubert Kaczmarek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Czerniejewo.

Wilki w lasach czerniejewskich zadomowiły się kilka lat temu. Leśnicy uspokajają, że są one z reguły zwierzętami płochliwymi, które unikają kontaktu z ludźmi. Jednocześnie przypominają o zasadach zachowania wobec dzikich zwierząt:

- nie dokarmiajmy wilków niezależnie czy to w lesie, czy w okolicy zabudowań, takie zachowanie może skłaniać je do kontaktu z człowiekiem

- resztki żywności pozostawiajmy w przeznaczonych do tego celu zamkniętych pojemnikach, ograniczy to ewentualne przywabianie wilków i innych dzikich zwierząt

- w przypadku znalezienia szczenięcia wilka nie dotykaj go, tylko poinformuj odpowiednie służby

- w trakcie spaceru z psem prowadź go zawsze na smyczy, co nie tylko jest wymagane przepisami prawa, ale umożliwi kontrolę nad pupilem w przypadku spotkania z dzikimi zwierzętami (nie tylko z wilkami). 

– Spotkania z wilkami są na ogół rzadkie, ponieważ wilki odczuwają naturalny strach przed ludźmi. Są to jednak zwierzęta inteligentne i ciekawskie. Niejednokrotnie widywano wilki przyglądające się pracującym maszynom rolniczym czy pojazdom. W przypadku ewentualnego spotkania mogą się one także przeglądać spacerującym ludziom. Na ogół jednak takie spotkanie trwa krótko i kończy się odejściem zwierzęcia. Może się jednak zdarzyć, że zwierzę takie nie odchodzi. Wtedy też należy stosować się do następujących zasad - wycofaj się spokojnie, obserwując jednocześnie zwierzę - tłumaczy Hubert Kaczmarek.

 

 

(J.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

Leśny DziadLeśny Dziad

11 1

"wycofaj się spokojnie, obserwując jednocześnie zwierzę" - i co z tej obserwacji ma wyniknąć, co jak wilk postanowi jednak pójść za nami? Jak rozpoznać moment, w który to wypadało by po prostu zacząć sp.....ć? 14:03, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sarnasarna

3 1

Wybić do nogi naszych prześladowców 16:03, 10.06.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

tzn.tzn.

1 1

Myśliwych, tak? 19:58, 10.06.2021


Z NekielkiZ Nekielki

8 0

To jak teraz Pani prof będzie chodziła ze swoimi psami ??
Skoro od zawsze nie zabiera smyczy ? 22:48, 10.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sarnasarna

0 0

do tzn- wybić wilki,wilki 08:07, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

koźlakkoźlak

0 0

Wilki trzeba zlikwidować 11:51, 11.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%