Zamknij
REKLAMA

Fabryka aut i miodu. Volkswagen Września świętuje Dzień Pszczół

12:08, 20.05.2022 | ID
Skomentuj
REKLAMA

Poza setkami tysięcy samochodów wrzesiński Volkswagen wyprodukował już pół tony miodu. Czy raczej zrobiły to pszczoły, które znalazły tu schronienie.

Dzisiaj 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. To inicjatywa podkreślająca znaczenie tych owadów dla pozyskiwania żywności i życia na ziemi. Z roli pszczół i ich gatunkowego zagrożenia doskonale zdaje sobie sprawę kierownictwo i załoga Volkswagena Września.

Początki obecności pszczelich rodzin na terenie zakładu w Białężycach sięgają roku 2018. Wtedy właśnie na rozległej łące pod fabryką pojawiły się pierwsze ule, a w nich 25 pszczelich rodzin.

Ten poziom utrzymuje się do dziś, ale ilość pszczół w jednej rodzinie zmienia się wraz z porami roku. Może to być dla całej pasieki od ok. 500 tys. pszczół w okresie zimowym, do 2,5 mln latem. We wrzesińskiej pasiece żyje w tej chwili piąte pokolenie robotnic, pod przewodnictwem trzeciego już pokolenia królowych.

– Pasieka zbudowana jest z gatunków Buckfast i Krainka. To pszczoły o spokojnym usposobieniu na czym nam bardzo zależało. Buckfast to pszczoła o żółtej barwie, Krainka natomiast jest ciemniejsza i mniejsza. Obie żyją obok siebie w spokoju – wyjaśnia Maciej Bartkowiak, pracownik zakładu Volkswagen Poznań we Wrześni, będący opiekunem pasieki.

W opiece nad pszczołami pomagają sami pracownicy w ramach wolontariatu. Funkcjonowaniu pasieki sprzyja również fakt, że niezabudowany obszar okalający zakład VWP we Wrześni to blisko 100 ha.

Na terenie zakładu sadzi się rodzime gatunki drzew i krzewów oraz utrzymuje się łąki kwietne, z których pszczoły czerpią pokarm. Dla zapewnienia pszczołom dobrych warunków, część tych terenów zielonych obsadzono krzewami lawendy.

Oprócz pasieki, na terenie zakładu ustawiono też domki dla innych owadów, które spełniają rolę zimowego schronienia dla wielu ich gatunków.Pszczoły miodne z pasieki Volkswagen Poznań odwdzięczają się swym opiekunom w najlepszy z możliwych sposobów – produkując miód.

Szacuje się, że od ustanowienia pasieki, czyli od roku 2018, wyprodukowały ok. 500 kg miodu, który był dostępny dla wszystkich pracowników w zakładowej kantynie. Z uwagi na ograniczenia sanitarne związane z pandemią Covid-19 sprzedaż ta została czasowo wstrzymana, jednak po zniesieniu pandemicznych ograniczeń pojawiła się możliwość jej wznowienia.

– Działania na rzecz bioróżnorodności na trwale wpisały się w DNA naszych zakładów. Dbamy o środowisko naturalne i ochronę klimatu inwestując w nowoczesne rozwiązania technologiczne, edukację i stwarzając przyjazne ludziom i zwierzętom otoczenie. Ogromnie cieszymy się, że nasz zakład stał się bezpiecznym schronieniem i domem dla wielu pokoleń pszczelich rodzin – mówi Stefanie Hegels, dyrektorka zakładu we Wrześni.

Fot. Volkswagen Poznań

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

No No

8 3

I pięknie 🙂 wspaniała inicjatywa 🙂❤️ 12:44, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Malcolm Plusk Malcolm Plusk

8 6

Kraina mlekiem i miodem płynąca 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 Taka niemiecka 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 12:55, 20.05.2022

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

możemoże

5 4

przejedź się polskim elektrykiem od Morawieckiego jak Ci tak źle :) 13:41, 20.05.2022


Malcolm PluskMalcolm Plusk

3 2

A gdzież to napisałem, że mi źle? Od czytania brukowców masz zwidy? 🤣🤣🤣 16:32, 20.05.2022


HeniekHeniek

2 2

czytając to co napisałeś to dobrze pod kopułą raczej u Ciebie nie jest, no ale napisałeś coś co tylko Ciebie śmieszy, pewnie rodzice dumni 16:58, 20.05.2022


Malcolm Plusk Malcolm Plusk

2 2

o; Heniek - psychiatra! Znawca ludzkich umysłów! Wybitny komentator lokalnej gazety 🤣🤣🤣🤣🤣 No jeszcze to odniesienie do rodziców! No typowy wrześnianin! 🤣🤣🤣🤣 Serdeczny, przyjacielski itd! 20:10, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


HarleyHarley

0 1

Precyzyjnie w punkt 22:06, 20.05.2022


wracać do siebie wracać do siebie

1 2

Das Adolf Hitler 22:38, 20.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Tacy pro ekologiczniTacy pro ekologiczni

2 1

A na testach spalania oszukiwali. Nie ładnie. 00:25, 21.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%