Wady wzroku to powszechny problem, który może znacząco wpływać na codzienne funkcjonowanie i negatywnie odbijać się na jakości życia. Wady te mogą wynikać z nieprawidłowości rozwijających się w narządzie wzroku lub jego niewłaściwego działania. Wysoki poziom rozwoju medycyny umożliwia jednak korygowanie tych wad na kilka sposobów. W zależności od konkretnego przypadku można zdecydować o korzystaniu z okularów lub soczewek kontaktowych albo poddaniu się laserowej korekcji wzroku. Przy jakich wadach dana metoda korekcji będzie najlepsza? Sprawdź w tym artykule!
Wady wzroku wynikają przede wszystkim z nieprawidłowego ogniskowania światła i obrazu na plamce żółtej, która zlokalizowana jest w siatkówce oka. Gdy ludzkie oko posiada jedną z wad wzroku, wtedy światło załamuje się w nieprawidłowy sposób, co z kolei prowadzi do upośledzonego widzenia. Najczęściej chodzi tutaj o rozmazywanie się postrzeganego obrazu. Objawy mogą się jednak od siebie różnić w zależności od stopnia zaawansowania wady. Wśród nich wymienia się krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność.
Korygowanie wad wzroku odbywa się za pomocą okularów, soczewek lub korekcji laserowej. W przypadku tej ostatniej istotne znaczenie może mieć kwalifikacja do zabiegu, a także cena korekcji wzroku.
Jedną z podstawowych i najczęściej stosowanych form wspomagania narządu wzroku w jego prawidłowym funkcjonowaniu są okulary. Ich dobór ma bardzo istotne znaczenie w przypadku korekcji wady i poprawy jakości widzenia.
W tym celu konieczny jest wybór właściwych soczewek okularowych pod kątem wady, z jaką boryka się pacjent. Z punktu widzenia zarówno estetyki, jak i komfortu, ważny jest także dobór optymalnej oprawy okularowej – dopasowanej do kształtu głowy, konturów twarzy, jak i innych parametrów technicznych. Należą do nich m.in. długość zauszników, wysokość środka soczewki, odległość źrenic do dali i bliży.
Okulary mogą być wyposażone w powłoki uszlachetniające, do których zalicza się przykładowo powłokę antyrefleksyjną, hydrofobową, oleofobową, antystatyczną, utwardzającą, chroniącą przed światłem niebieskim i promieniowaniem UV.
Soczewki kontaktowe to kolejna forma korekcji wybranej wady wzroku. Minusem tej metody jest to, iż wymaga ona od pacjenta nauki zakładania soczewek, co początkowo może być dla wielu trudne i uciążliwe.
Jeśli natomiast chodzi o zalety tego rozwiązania, to z pewnością należy do nich umożliwienie wielu pacjentom wykonywania sportów, których uprawianie w okularach jest niebezpiecznie lub całkowicie niemożliwe. Z soczewek korzystają np. miłośnicy narciarstwa.
Na soczewki często decydują się także pacjenci z krótkowzrocznością – szczególnie gdy ich wada jest stosunkowo duża. Zakładanie przez nich okularów wiąże się z optycznym pomniejszaniem obrazu, co nie następuje podczas noszenia soczewek.
Ogromnym atutem soczewek jest ponadto ochrona oczu przed nadmiernym promieniowaniem UV. Ponadto są bardziej komfortowe do noszenia podczas deszczowej i mglistej pogody, podczas zimy oraz w okresie niskich temperatur, ponieważ nie parują.
Soczewki kontaktowe są również zakładane ze względów estetycznych – pozwalają na zmianę koloru oczu.
Ostatnią metodą wymagającą kwalifikacji medycznej jest laserowa korekcja wzroku. Do najczęściej wybieranych technik przeprowadzenia tego zabiegu zalicza się metodę LASIK, EBK, Lentivu/Smile czy FemtoLASIK. Zazwyczaj każda procedura trwa kilkanaście minut, a pacjent może tego samego dnia wrócić do domu. Cena korekcji wzroku metodą FemtoLASIK to koszt około 9900 złotych. Zabieg LASEK kosztuje natomiast około 6900 złotych, a EBK to kwota w wysokości około 8900 złotych.
Istnieje szereg możliwości korygowania wad wzroku. Należy jednak pamiętać o tym, aby bez względu na wybór metody pamiętać o systematycznych badaniach okulistycznych i zadbać nie tylko o komfort widzenia, lecz i o zdrowie swoich oczu.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
polska23:55, 29.11.2024
1 0
Warto zrobić Laserową korekcję wzroku polecam 23:55, 29.11.2024