Zamknij

Pętla taktyczna na piątkę! [FOTO]

13.02, 02.12.2022 . Aktualizacja: 13.17, 02.12.2022
Skomentuj
REKLAMA

Kilkunastokilometrowy marsz w pełnym oporządzeniu, zerwanie kontaktu ogniowego, ewakuacja rannego z pola walki,  czy dostarczanie amunicji na czas  – to tylko kilka zadań,  z którymi musieli zmierzyć się rekruci 12 WBOT.  W Dolaszewie właśnie zakończył się egzamin z pętli taktycznej. Czas przygotować się do uroczystej przysięgi wojskowej.

50 ochotników zdawało w czwartek najważniejszy egzamin  rekruta – pętlę taktyczną. To podsumowanie umiejętności, jakie kandydaci na żołnierzy muszą nabyć podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego. Jest to przepustka do uroczystej przysięgi wojskowej.

Egzamin odbył się tym razem w oparciu o obiekty poligonowe w Pile i Dolaszewie.  Za szkolenie odpowiadał 124 batalion lekkiej piechoty, który stacjonuje w Śremie i jest jednym z pododdziałów wielkopolskiej „Dwunastki”. Egzamin rozpoczął się o świcie alarmem. Dla żołnierzy był to sygnał do wymarszu w swoich sekcjach (po 12 żołnierzy).

– Oczywiście początki szkolenia nie należały do najłatwiejszych. Ochotnicy musieli nauczyć się podstaw rzemiosła wojskowego. Musieli sprostać wymagającym zadaniom. Dodam, że  samo szkolenie podstawowe wiąże się z ogromnym wysiłkiem fizycznym i wytrwałością psychiczną. Pętla taktyczna sprawdza czego kandydaci nauczyli się podczas „szesnastki - mówi por. Kacper Dudziuk ze 124. blp w Śremie.

Podczas egzaminu, instruktorzy sprawdzają rekrutów m.in. pod kątem umiejętności strzeleckich, reakcji na kontakt ogniowy, nawigacji w terenie czy ewakuacji rannego            z pola walki.

Teraz przed rekrutami wielki dzień i kolejne przygotowania. Zwieńczeniem trudów szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się w sobotę,                            3. grudnia  na  Placu Wolności w Koninie, o godzinie 12.00.

ppor. Anna Jasińska – Pawlikowska

foto: 12 WBOT

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%