Zamknij
REKLAMA

Terytorialsi w transporterach pływających PTS-M [FOTO]

12:40, 26.05.2022 | .
Skomentuj Fot. DWOT
REKLAMA

Pokonywanie przeszkody wodnej, rozpoznanie, elementy taktyki i bytowanie. To niektóre z zagadnień, jakie realizowali żołnierze 125 blp z Leszna podczas szkolenia rotacyjnego w Krośnie Odrzańskim. Z pomocą  5. Kresowego batalionu saperów z Krosna Odrzańskiego, terytorialsi doskonalili umiejętności organizacji przepraw na transporterach pływających PTS-M.

Dla żołnierzy z wielkopolskiej „Dwunastki” nie były to pierwsze tego rodzaju zajęcia. Współpraca z krośnieńskimi saperami została nawiązana trzy lata temu, w ramach szkoleń zdolnościowych.

Takie ćwiczenia pozwalają rozwijać zarówno umiejętności indywidualne, jak  i zespołowe. Organizowanie przepraw może okazać się kluczowe w przypadku działań bojowych, czy klęski żywiołowej, jaką jest powódź. Przeprawa była tylko jednym  z zagadnień, w jakich uczestniczyli w miniony weekend wielkopolscy terytorialsi. Oprócz pokonywania przeszkody wodnej, żołnierze doskonalili również zagadnienia związane z taktyką: marsz ubezpieczony czy zrywanie kontaktu ogniowego. Kolejnym zadaniem, jakie dowódcy nakazali zrealizować swoim podwładnym, było maskowanie i przygotowanie terenu do bytowania.

– Staramy się urozmaicać nasze szkolenia, tak by były jak najbardziej atrakcyjne i efektywne. Tym razem silny akcent położyliśmy na szkolenie taktyczne i bytowanie, ale najważniejszym aspektem była współpraca z saperami z 5. Kbsap z Krosna Odrzańskiego. Nasi żołnierze uczyli się od doświadczonych kolegów realizacji przepraw przez szeroką przeszkodę wodną, jaką jest rzeka Odra. Kluczową rolę podczas zajęć odgrywały transportery pływające PTS-M – tłumaczy mjr Tomasz Płotczyk, z-ca dowódcy 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie.

Warto wspomnieć, że rekrutacja w szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wciąż trwa. Najprostszą metodą zgłoszenia się, jest kontakt z rekruterem https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

Najbliższe szkolenie podstawowe i wyrównawcze odbędzie się 15 lipca, w ramach projektu „Wakacje z WOT”.

por. Anna Jasińska-Pawlikowska

foto: DWOT

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%