Zamknij

Pięć lat współpracy Volkswagena z wrzesińskim politechnikiem

11:06, 22.11.2021 ID Aktualizacja: 11:06, 22.11.2021
Skomentuj

Pięć lat temu podpisano umowę o współpracy Volkswagen Poznań i Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni i uruchomiono pierwszą klasę patronacką. W klasie uczą się przyszli mechanicy precyzyjni. Większość z dotychczasowych absolwentek i absolwentów znalazło zatrudnienie w zakładach Volkswagen Poznań.

Klasa patronacka to połączenie szkolnej wiedzy teoretycznej i pierwszych praktycznych doświadczeń w pracy. Kierując się tymi założeniami w 2016 roku, firmy Volkswagen Poznań i równolegle Gestamp Polska we współpracy z Zespołem Szkół Politechnicznych we Wrześni uruchomiły klasę patronacką w zawodzie mechanik precyzyjny. W przypadku Volkswagena, celem tej współpracy było przygotowanie specjalistów potrzebnych w nowouruchomionej fabryce VW we Wrześni.

– Współczesny rynek pracy, jego potrzeby oraz nowoczesne technologie stosowane w przemyśle motoryzacyjnym, wymagają nowych, unikatowych kompetencji, które dostarczyć mogą tylko wysoko wykwalifikowani pracownicy” – podkreśla Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji.

Volkswagen Poznań i Zespół Szkół Politechnicznych we Wrześni, wraz z partnerami, Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni oraz Gestamp Polska, umożliwiają zdobycie wykształcenia i doświadczenia zawodowego odpowiadającego najwyższym europejskim standardom, stawiając na kształcenie dualne, czyli na system oparty na ścisłej współpracy szkoły i przedsiębiorstwa. Celem takiego współdziałania jest wykształcenie młodego pokolenia specjalistów z różnych dziedzin technicznych, którzy będą gotowi sprostać wyzwaniom, jakie niesie ze sobą praca w nowoczesnym przemyśle motoryzacyjnym.

– Gdy w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie spotkają się ludzie o określonych oczekiwaniach i zainteresowaniach, aby pracować nad realizacją wyznaczonego celu, to można dokonać rzeczy wielkich. Nam się to przydarzyło – mówi Bogdan Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni.

Uczniowie Volkswagen Poznań w zawodzie mechanik precyzyjny teorii uczą się w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni, a praktyki odbywają w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej we Wrześni, a od drugiej klasy także w Volkswagen Poznań w zakładzie Września-Białężyce i częściowo w zakładzie Poznań-Antoninek. Ponadto w miarę możliwości uczniowie Volkswagen Poznań odbywają część zajęć wakacyjnych w firmie Gestamp Polska i na odwrót.

Oprócz teoretycznej i praktycznej nauki zawodu, uczniowie mają też rozszerzony program nauki języka niemieckiego oraz możliwość uczestnictwa w różnych dodatkowych aktywnościach, takich jak wymiany międzynarodowe organizowane przez pracodawców. Zwieńczeniem nauki jest egzamin potwierdzający kwalifikacje.

Klasa patronacka w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni wykształciła jak dotąd 35 absolwentów firmy Volkswagen Poznań, w tym 6 dziewcząt. Znakomita większość z nich, bo aż 34, podjęło po zakończeniu szkoły pracę w zakładach Volkswagen Poznań. Obecnie w zawodzie mechanik precyzyjny kształci się kolejnych 34 uczniów Volkswagen Poznań, a wśród nich 2 dziewczyny.

Ponadto Spółka współpracuje także blisko z Zespołem Szkół Nr 1 w Swarzędzu, w którym młodzież może pozyskać odpowiednie kwalifikacje w takich zawodach jak: mechatronik, elektromechanik pojazdów samochodowych, operator maszyn i urządzeń odlewniczych, czy automatyk. Dotychczas, w ramach realizowanego konsekwentnie programu kształcenia zawodowego, klasy patronackie w Zespole Szkół Nr 1 w Swarzędzu oraz w Zespole Szkół Politechnicznych we Wrześni opuściło 620 absolwentów, będących uczniami Volkswagen Poznań, z których 539 spełniło kryteria i tuż po ukończeniu szkoły zostało zatrudnionych w Volkswagen Poznań.

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Zapewne toZapewne to

12 2

"Artykuł sponsorowany"; warto dopisać 😐 11:10, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

przyprzy

3 5

artykułach propagandowych o WOT nie piszą, to dlaczego mieli by tu? 11:24, 22.11.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wypadało by Wypadało by

4 1

być uczciwym w stosunku do czytelników 🤣 ale ani ja czytelnikiem ani oni ... 🤣 11:37, 22.11.2021


brawobrawo

12 3

Wychować sobie pracowników i budować niemiecką gospodarkę! 12:08, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KoleśGitKoleśGit

8 2

Tej szkole powinno być wstyd za te klasy. Ilu uczniów faktycznie się tam rozwija, a ilu po jakimś czasie jest zwalniana? Musi być rotacja, żeby te klasy miały sens. Po co uczyć się w takiej klasie? Żeby 2 lata tam popracować? 13:09, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

władekwładek

8 2

a gestamp wyuczy i potem sio sio sio i tak pozostali to samo sio sio sio 14:01, 22.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

olekolek

2 0

szkoła uczy a zakłady co co robią co co 06:54, 23.11.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%