Zamknij

Pod patronatem generała Hallera. Wrześnianie świętują niepodległość

13:34, 11.11.2022 J.G. Aktualizacja: 19:52, 11.11.2022
Skomentuj

11 listopada to najważniejsze w polskim kalendarzu święto wspólnoty. Wrześnianie uczcili je tradycyjnym pochodem, w którym ramię w ramię maszerowali samorządowcy, kombatanci, strażacy, harcerze i zwyczajni mieszkańcy miasta. W uroczystościach wzięły udział całe rodziny. 

Tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości patronował szczególnie generał Józef Haller. Jeszcze przed mszą św. inaugurującą uroczystości na rynku odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę generała we Wrześni. Miała ona miejsce 9 września 1934 roku. Dowódca odznaczył wówczas sztandar miejscowego Koła Hallerczyków we Wrześni dekorując go Mieczami Hallerowskimi.

Co ciekawe sztandar zachował się do dziś. Przetrwał w domu pana Grzegorza Pietrzaka, którego dziadek – Leon Dębicki był żołnierzem Hallera.

- Dziadek  był chorążym odpowiedzialnym za demonstrowanie tego sztandaru na wszystkich zjazdach hallerczyków w całej Wielkopolsce. Sztandar przetrwał u nas czasy wojny i komunizmu. Pierwszy raz pokazaliśmy go na pogrzebie dziadka. Wtedy wielu ludzi zaczęło się nim interesować. Odświeżyliśmy go i teraz nadaje się do takich uroczystości, choć staramy się z nim obchodzić bardzo delikatnie – mówił pan Grzegorz.

Gmina Września postanowiła przypomnieć historię wrzesińskich żołnierzy Hallera. Powstaje właśnie publikacja na ich temat. Autorami będą: Michał Pawełczyk, Remigiusz Maćkowiak, Hanna Lisiak-Góźdź i Jarosław Dominik Górski. Specjalnie z okazji święta wydano w formie broszury jeden z rozdziałów książki zawierający zdjęcia z wizyty generała Hallera we Wrześni wykonane przez Franciszka Włosika. Broszurę rozdawano uczestnikom patriotycznych uroczystości.

Punktualnie o 10.00 w kościele farnym odbyła się msza św. w intencji obrońców Ojczyzny. Po niej uczestnicy z towaryszeniem Wrzesińskiej Orkiestry Dętej i mażoretek przeszli ulicami miasta pod pomnik 68 Pułku Piechoty. Tam odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego i Rotę oraz złożono kwiaty. Uroczystość pod pomnikiem poprowadził Szymon Adamczyk, adiunkt Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich. 

Po południu dalsza część świętowania. O 16.40 pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskich spotyka się grupa Dzieci Wrześni, która przygotowała widowiskowy pokaz świetlny. 

O 17.00 w WOK-u rozpoczną się Wrzesińskie Śpiewanki z chórem Camerata, czyli koncert patriotycznych pieśni i piosenek. 

(J.G.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

omptedaompteda

13 13

Szanowni Wrześnianie. W najbliższych wyborach samorządowych nie głosujcie na widocznych na zdjęciach Tomasza Kałużnego i Dionizego Jaśniewicza z PO ani na Przemysława Hirszfelda i Małgorzatę Cichacką z wrzesińskiego PiSu. Pyzdry potrafią zrobić lepszą uroczystość z okazji Święta Niepodległości niż Września. 15:41, 11.11.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

PompeaPompea

6 4

Odstaw gazecinę, bo widać, że jest szkodliwa dla zdrowia! Idź na spacer, weź psa 🤣 11:43, 12.11.2022


reo

KrugerKruger

15 3

Nie widzę filara powiatowego i przewodniczącego Rady Powiatu minionej kadencji. Przestali kasiore brać to patriotyzm z nich wyparował czy inny powód ? 16:05, 11.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%