Po raz kolejny nad Grzybowem uniósł się bitewny kurz. Gród udało się ocalić przed wrogiem, ale w walce zginął jeden z najlepszych wojowników. Ciało poległego według starego obrządku spalono, a jego prochy spoczęły w kurhanie.
21 sierpnia rozpoczął się VII Grzybowski Turniej Wojów. Wzięły w nim udział bractwa i stowarzyszenia rycerskie z całej Polski. To wielki powrót cieszącej się popularnością imprezy po roku przerwy spowodowanej pandemią.
Turniej tradycyjnie był otwarty dla publiczności. Odwiedzający przekraczając bramę grodu mogli na chwilę przenieść się w czasie i poczuć jak za królowania Pierwszych Piastów.
Na terenie grodu swoje kramy rozstawili rzemieślnicy i kupcy. Na stoiskach można było zobaczyć jak tysiąc lat temu wytwarzano broń, tkano krajki czy strugano naczynia z drewna.
Wojowie rywalizowali ze sobą w konkurencjach testujących ich sprawność i zwinność, m.in. przeciąganiu liny czy rzucie "zapałką", czyli kłodą drewna. W zawodach brały udział także kobiety.
Kulminacyjnym puntem była wielka bitwa. Wojowie z mieczami i toporami stanęli do walki o gród. Liczyła się nie tylko siła, ale także technika i przebiegłość.
Dzień na grodzie zakończyła inscenizacja pogrzebu wojownika poległego w boju.
Podczas imprezy można było poznać historię wykopalisk, które w Grzybowie prowadzone są do dziś. Po grodzie oprowadzali zwiedzających pracownicy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Najmłodsi historii uczyli się uczestnicząc w warsztatach edukacyjnych i bawiąc się w małych archeologów.
Grzybowski turniej to także spotkanie ze zwierzętami, które na co dzień towarzyszyły naszym przodkom. Ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz konny przygotowany przez Bractwo Rycerskie Jastrzębiec z Gniezna. Zaprezentowano efektowne akrobacje, które miały zastosowanie w czasie walki. Rekonstruktorzy przeprowadzili też krótkie warsztaty wskakiwania na konia.
Do Grzybowa przybyli też ptasznicy, którzy opowiadali o technice polowań z sokołami i jastrzębiami.
Druga część imprezy w niedzielę 22 sierpnia. Program: TUTAJ.
Główny organizatorem turnieju jest Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, współorganizatorami Stowarzyszenie SZANSA z Grzybowa i gmina Września.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz