Zamknij
REKLAMA

Wnioski suszowe tylko za pomocą aplikacji

16.16, 16.08.2022 .
Skomentuj
REKLAMA

Do 15 października br. rolnicy mogą zgłaszać szkody spowodowane przez suszę. Jest to możliwe tylko za pomocą aplikacji uruchomionej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Choć wnioski dotyczące suszy można składać wyłącznie przez ministerialną aplikację i profil zaufany, to już wszystkie inne szkody – spowodowane przez grad, deszcz nawalny, huragany – rolnicy mogą zgłaszać tradycyjnie, czyli do urzędów gmin. 

– Zwracamy rolnikom uwagę, że suszę można zgłosić przez profil zaufany tylko raz. Jeżeli ktoś wejdzie i nie zakończy tej aplikacji przez opcję „wyślij”, to będzie mógł coś tam dodać. Ale jeżeli naciśnie się opcje „wyślij”, to już drugi raz nie będzie takiej możliwości- mówi Wioletta Melcer, kierownik biura Wielkopolskiej Izby Rolniczej we Wrześni.

– Susza nie da się jeszcze wykluczyć na kukurydzy, burakach. To przecież jeszcze rośnie na polu i nie daj Boże przyjdzie następna susza, to już tego nie będą mogli podać, bo aplikację związaną z suszą wysyła się tylko raz. W takim razie rolnik może nanieść sobie zboże jare czy ozime, rzepak, ale nie może jeszcze wysyłać zgłoszenia, tylko skorzystać z opcji „zachowaj”, aby w każdej chwili mógł dalej coś tam dopisać, w razie następnych zmiennych pogód – dodaje kierowniczka.

Tymczasem media rolnicze donoszą o problemach technicznych związanych z aplikacją. Po wypełnieniu wszystkich rubryk pojawia się komunikat, że „podpis wniosku profilem zaufanym został wstrzymany do dnia 17 sierpnia 2022 roku”. Okazuje się, że resort rolnictwa zablokował możliwość podpisania wniosku celowo, by rolnicy mogli na bieżąco doszacowywać straty w aplikacji i korygować wniosek. 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%