Zamknij

Jajka z Lipia trafiają do Biedronki. Wizyta na fermie Piotra Kasprzaka

09:07, 16.04.2022 . Aktualizacja: 12:20, 16.04.2022
Skomentuj

Piotr Kasprzak jest największym producentem jajek w powiecie wrzesińskim. Prowadzi produkcję w Lipiu (gm. Miłosław) od 2012 roku. Zainwestował w zabudowania gospodarcze po byłym PGR-ze.

– Wcześniej prowadziłem produkcję jaj na innej fermie, w mniejszym zakresie. Hodowaliśmy kury zielononóżki. W Lipiu zdecydowaliśmy się na inny profil produkcji. Potrzebowaliśmy większych obiektów z możliwością wybiegu, aby produkcję można było rozwijać – wyjaśnia Piotr Kasprzak. Zorganizował kompleksowo proces produkcyjny.

– Kupuję pisklęta zagranicznych ras, dlatego że Polska nie dopracowała się swojej rasy kur, która byłaby produkcyjnie wydajna i odporna na choroby – wyjaśnia przedsiębiorca. Odchowalnię ma w gminie Dominowo. To tam przyjeżdżają pisklęta. Natomiast produkcja odbywa się na dwóch fermach, w gminie Dominowo i w Lipiu. – Mamy swoją mieszalnię pasz w Lipiu. Mieszamy pasze dla piskląt i dla kur. Sami je produkujemy – mówi pan Piotr.

I dodaje: – Jednodniowe pisklęta, które przyjeżdżają na odchowalnię, są odchowywane przez 20 tygodni, zanim zniosą pierwsze jajo. Kura zawsze szuka ustronnego miejsca, by znieść jajo, dlatego kurniki są wyposażone w centralny system gniazd, znajdujący się pośrodku kurnika. To takie domki, wzdłuż całego kurnika, gdzie kura chowa się, by znieść jajo, ono zaś dzięki specjalnemu systemowi spada na taśmę i wyjeżdża na magazyn do zbioru jaj.

 

Dziś „w produkcji” znajduje się 57 tysięcy kur niosek. Łącznie ferma produkuje 15 milionów jajek rocznie. Jak mówi pan Piotr, największy popyt na jajka jest wbrew pozorom nie na Wielkanoc, tylko na Boże Narodzenie – choć ludzie myślą, że jest dokładnie na odwrót. – Najwięcej jaj sprzedaje się od września do maja. Natomiast czerwiec, lipiec, sierpień to są najgorsze okresy dla nas, producentów. Przy wyższych temperaturach ludzie przestają jeść jajka. Zmienia się ich dieta i menu. Z kolei okres jesienno-zimowy to okres zwiększonego spożycia jaj – mówi Piotr Kasprzak.

I dodaje: – Po Wielkanocy przychodzi gorszy okres dla producentów jaj. Muszą się skupić na utrzymaniu produkcji, ponieważ cena tak spada, że jest praktycznie po kosztach. Najlepsza cena jest na Boże Narodzenie, a najgorsza latem. Jajka z Lipia trafiają przede wszystkim do sieci sklepów Biedronka. Portugalski koncern ma bardzo zaostrzone normy, ale przedsiębiorstwo pana Piotra z powodzeniem przechodzi ich różne audyty jakościowe. Natomiast latem jajka z Lipia trafiają na eksport, a także do zakładów wytwórczych, np. masy i suszu jajecznego.

Piotr Kasprzak oprócz prowadzenia przedsiębiorstwa rolnego zajmuje się także pracą społeczną. Jest radnym i przewodniczącym Rady Powiatu Średzkiego. W średzkim samorządzie reprezentuje Polskie Stronnictwo Ludowe.

 

CIEKAWOSTKI Z JAJEM

Stempel i kod na jajach. Jajka przeznaczone do sprzedaży powinny być oznaczone specjalnym stemplem, w którym zakodowany jest rodzaj chowu oraz pochodzenie jajka. Dla kupujących najważniejsza jest pierwsza cyfra, oznaczająca sposób chowu kur. „3” z przodu oznacza chów klatkowy – kury chowane są w kurnikach, w klatkach.  „2” oznacza, że kury mogą swobodnie przemieszczać się po kurniku.  „1” – to chów wolnowybiegowy, kury swobodnie poruszają się po kurniku oraz wychodzą na nadzorowane wybiegi.  „0” – kury nie tylko biegają po wolnych wybiegach, ale są także karmione ekologiczną paszą.

Kolor skorupki jaja zależy tylko od rasy kury. Jedne znoszą brązowe jaja, inne białe. Kolor jednak nie ma żadnego wpływu na smak jaja i wartości odżywcze.

Ile jaj znoszą kury? Idealnie byłoby, gdyby znosiły jedno dziennie. I takie jest marzenie hodowców. Jajo tworzy się jednak trochę dłużej. Jedna kura znosi więc około 300 jaj rocznie. 

Czy lubisz jajka?

Ankieta zakończona, dziękujemy za oddane głosy. Wyniki głosowania są widoczne poniżej:
tak 94%
nie 6%

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

Agro unia?Agro unia?

1 0

Panowie z AU. Wystarczy produkować i dogadać się na odbiory przez lokalne sklepy, albo twierac własne (skoro twierdzicie, ze bez was świat umrze) w pełni zaopatrzone 06:47, 18.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

ciekawyciekawy

0 0

Agro- w jakich miejscowościach w powiecie wrzesińskim te sklepy maja otwierać ? 07:11, 18.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Konsument Konsument

1 0

A jak zniosą te 300 jaj to te szkielety idą do gazu bo panu Kasprzykowì nie kalkulluje się dawać jeść kurze która zniesie tylko 214 jajek w ciągu roku. To zwykła fabryka jaj a nie hodowla.
21:58, 18.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Byly pracowanikByly pracowanik

0 0

Żal aż czytać artykuł pracowałem widziałem w jakich warunkach sa pisklęta i nie ma tam żadnych gniazd. Klatki gorzej niż w więzieniu po 20 kur w klatce o długości 1m i szerokości 50cm szkoda słów jakie te kury umęczone ale po co opowiadać o takim horrorze lepiej opisać z pięknej strony 15:09, 21.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%