Zamknij
REKLAMA

Jak rozliczyć PIT-37 - daty, rozliczenie roczne PIT?

10:26, 25.10.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Deklaracja PIT-37 to najczęściej wypełniane przez polskich podatników roczne zeznanie. W jakich terminie należy ją złożyć? W jaki sposób rozliczyć PIT-37? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kogo dotyczy obowiązek złożenia deklaracji PIT-37?

PIT-37 to deklaracja przeznaczona do rozliczania przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (17% i 32%), które rozliczane są przez płatników lub podatników, uzyskujących PIT-11 od zatrudniających ich podmiotów. Obowiązek rozliczenia PIT-37 dotyczy więc osób, które uzyskują swoje dochody ze źródeł znajdujących się na terenie Polski z tytułu:

  • umów o pracę;
  • umów cywilnoprawnych (jeżeli płatnik składek doręczył im PIT-11);
  • zasiłków pieniężnych z ZUS;
  • stypendiów;
  • rent i emerytur;
  • świadczeń przedemerytalnych;
  • świadczeń z Funduszu Pracy bądź Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
  • Przy użyciu formularza PIT-37 należy również rozliczać przychody uzyskane z tytułu autorskich praw majątkowych.

Jak rozliczyć PIT-37?

PIT-37 to deklaracja, którą można rozliczyć na kilka sposobów zarówno offline, jak i online. W pierwszym przypadku należy pamiętać również o terminowym dostarczeniu zeznania do właściwego Urzędu skarbowego, co można zrobić osobiście, przez pełnomocnika lub w formie listu poleconego. Jak rozliczyć PIT-37 offline? Możliwości są dwie. Pierwszy sposób polega na ręcznym wypełnieniu deklaracji podatkowej, co wymaga znajomości przepisów podatkowych. Sam formularz można pobrać z Internetu lub dowolnego Urzędu Skarbowego. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z dedykowanego programu do rozliczania PIT. Korzystając z niego wystarczy wpisać niezbędne informacje, a wszystkie wyliczenia wykonuje oprogramowanie. Dzięki temu każdy podatnik jest w stanie samodzielnie rozliczyć swój PIT-37. Powstałą deklarację należy wydrukować, podpisać oraz dostarczyć do Urzędu Skarbowego.

Z każdym rokiem coraz większa liczba podatników decyduje się na rozliczenie PIT-37 online. W tym przypadku również można to zrobić na dwa sposoby, a mianowicie korzystając z dedykowanego programu lub usługi Twój e-PIT. W pierwszym przypadku sam proces rozliczania wygląda tak samo jak w przypadku rozliczenie offline, czyli podatnik może skorzystać z dedykowanego kreatora umożliwiającego szybkie wypełnienie deklaracji i skorzystanie z ulg, o czym można przeczytać na pit.pl. Inaczej jednak wygląda sposób dostarczenia deklaracji do Urzędu Skarbowego. W tym przypadku jest ona wysyłana online, a podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które stanowi dowód złożenia zeznania w terminie.

Jak wygląda rozliczenie PIT-37 poprzez skorzystanie z usługi Twój e-PIT? Przede wszystkim warto wiedzieć, że na portalu podatki.gov znajduje się gotowa deklaracja deklaracja podatnika, która została przygotowana przez organ skarbowy. Należy sprawdzić jej zawartość, a następnie zatwierdzić. Podatnik ma również możliwość dokonania edycji przygotowanego zeznania podatkowego, co należy zrobić chcąc skorzystać z przysługujących ulg, czy np. rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Warto także pamiętać, że brak jakichkolwiek działań ze strony podatnika na portalu podatki.gov oraz nie złożenie PIT-37 w żaden inny sposób jest równoznaczne z akceptacją zeznania dostępnego w usłudze Twój e-PIT.

PIT-37 - kluczowe daty

W jakim terminie należy rozliczyć PIT-37? W 2022 roku podatnik musi dokonać tego maksymalnie do 2 maja (poniedziałek). Warto wiedzieć, że wysyłając zeznanie listownie pod uwagę brana jest data stempla pocztowego. Oczywiście należy pamiętać, że im szybciej zostanie złożony PIT-37, tym szybciej podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku. W przypadku rozliczania deklaracji online zwrot następuje maksymalnie w ciągu 45 dni liczonych od daty wysyłki zeznania.

O jakiej dacie należy jeszcze pamiętać? Przede wszystkim warto wiedzieć, że pracodawca ma obowiązek przekazania pracownikowi deklaracji PIT-11 do końca lutego. W 2022 roku będzie to 28 luty, który przypada w poniedziałek. PIT-11 można otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej (e-mail).

Terminowe złożenie deklaracji PIT-37 to powinność każdego podatnika, który uzyskał dochody podlegające tej formie rozliczenia. Niedotrzymanie terminu może wiązać się z nałożeniem dotkliwych kar finansowych oraz koniecznością złożenia dodatkowych wyjaśnień.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%