Po przywiezieniu samochodu z Niemiec do Polski czekają na Ciebie pewne obowiązki. Pierwszą czynnością po zakupie auta powinno być dokonanie opłaty podatku akcyzowego. W ciągu 14 dni od sprowadzenia auta należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiedni wniosek i uiścić wymaganą opłatę w okresie 30 dni od złożenia wniosku. Stawki akcyzy są precyzyjnie określone. Wynoszą 3,1% dla pojazdów do pojemności 2000 cm³ oraz 18,6% dla pojazdów o pojemności powyżej 2000 cm³. Dla aut hybrydowych stawka ta jest dużo mniejsza i wynosi zależnie od pojemności odpowiednio 1,55% oraz 9,3%.
W przypadku auta z Niemiec konieczne jest posiadanie dwujęzycznych dokumentów sprzedaży samochodu. Jeśli sporządzone są jedynie w języku niemieckim, konieczne będzie przetłumaczenie umowy kupna - sprzedaży u tłumacza przysięgłego. O ile karta pojazdu i dowód rejestracyjny nie posiadają dodatkowych adnotacji, nie ma potrzeby ich tłumaczenia. Po sprowadzeniu auta należy poddać go także badaniom technicznym. Standardowy przegląd kosztuje około 100 złotych, dla auta z zamontowanym LPG koszt będzie nieco większy. Urząd może także uznać sprawdzenie stanu technicznego samochodu wykonane za granicą, lub nalegać na wykonanie przeglądu w kraju.
Gdy załatwisz już całą wyżej wymienioną dokumentacje, możesz udać się do wydziału komunikacji w urzędzie miasta. Sprowadzenie samochodu wiąże się z obowiązkiem jego rejestracji w ciągu 30 dni od daty przywiezienia pojazdu. Kara za przekroczenie tego terminu wynosi od 200 do 1000 złotych. Przepis dotyczący rejestracji pojazdu w określonym terminie skierowany jest szczególnie w handlarzy, którzy wcześniej przerzucali te opłaty na klientów.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą sporej ilości oryginałów i skanów dokumentów auta. Należy okazać oryginał lub kopię przetłumaczonego dowodu rejestracyjnego. Niezbędny będzie także dowód uiszczenia opłaty akcyzowej, potwierdzenie opłaty ubezpieczenia OC na terenie Polski i swój dowód tożsamości. Bez wątpienia przyda się potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech. Zabierz też pozytywne zaświadczenie ze stacji kontroli pojazdów oraz poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Bardziej szczegółowe informacje o rejestracji w artykule: https://specjalistka.net/auto-sprowadzone-z-niemiec/ pozwolą Ci przygotować się na wizytę w urzędzie miasta.
Rejestracja samochodu w urzędzie, wyrobienie tablic i karty pojazdu to obecnie jednorazowy koszt 256 złotych. By ułatwić sobie to zadanie, warto sprawdzić, czy Twój urząd prowadzi zapisy petentów na godziny i terminy. Dzięki temu unikniesz czekania w kolejce. Koniecznie zabierz ze sobą wszystkie wymienione w artykule dokumenty - pozwoli Ci to załatwić procedurę rejestracji za jednym zamachem.
Przed odejściem od okienka otrzymasz pozwolenie czasowe na poruszanie się danym pojazdem, ważne przez 30 dni. Przez ten czas urząd musi wyrobić się z wystawieniem pełnego dowodu rejestracyjnego. Koszt zarejestrowania samochodu, o ile nie planujemy wyrabiać indywidualnych tablic, jest naprawdę niski. Jeśli swoje auto z Niemiec sprowadzasz po raz pierwszy w życiu, pomogą Ci informacje na stronie specjalistka.net.