Zamknij

Biologia w szkole średniej – czy wszyscy uczniowie muszą się jej uczyć?

12:16, 22.06.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:11, 03.08.2023
pixabay pixabay

Biologia, choć przez wielu nazywana królową nauk przyrodniczych, nie dla wszystkich uczniów jest ulubionym przedmiotem szkolnym. Wielu z nich wybierając klasy licealne o profilu humanistycznym lub matematyczno-informatycznym ma nadzieję, że ominie ich konieczność zgłębiania wiedzy z zakresu komórek, tkanek czy fizjologii człowieka. Czy rzeczywiście koniec szkoły podstawowej może oznaczać zakończenie edukacji przyrodniczej? 

Biologia na poziomie podstawowym i rozszerzonym 

Biologia w szkołach ponadpodstawowych jest nauczana na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym, w zależności od wyboru profilu klasy. Okazuje się jednak, że nawet uczniowie zupełnie nią nie zainteresowani, będą zmuszeni poznawać tajniki nauki o życiu. W przypadku osób wiążących swoją przyszłość z naukami przyrodniczymi, biologia na poziomie rozszerzonym jest wyborem oczywistym. W takim przypadku jej nauka trwa przez cały okres szkoły średniej. Jeśli nie jest to przedmiot wybrany przez ucznia jako rozszerzenie maturalne, biologia pozostanie w planie lekcji przez trzy pierwsze lata nauki. 

Jakie podręczniki do nauki biologii wybrać? 

Uczniowie rozpoczynający naukę w liceum lub technikum, uczący się biologii na poziomie podstawowym, zazwyczaj proszeni są o zakup podręcznika Anny Helmin i Jolanty Holeczek ”Biologia na czasie 1. Zakres podstawowy”. Propozycja przygotowana przez Nową Erę cieszy się uznaniem nauczycieli i uczniów ze względu na przystępny język, zróżnicowane formy przekazu, ciekawe infografiki i podział całości materiału na niewielkie objętościowo jednostki tematyczne. 

Częste nawiązania do życia codziennego pozwalają uczniom zauważyć praktyczny charakter zdobywanej wiedzy. Naukę uławiają dodatkowo ćwiczenia i pytania powtórzeniowe oraz opisy przedstawiające krok po kroku procedurę przeprowadzania obowiązkowych doświadczeń. Po zapoznaniu się w pierwszym roku nauki z zagadnieniami dotyczącymi obserwacji biologicznych, budowy komórki i metabolizmu, w kolejnych klasach uczniowie mogą kontynuować naukę z drugą i trzecią częścią podręcznika. 

Repetytoria, karty pracy i arkusze egzaminacyjne 

Uzupełnienie dla podręczników stanowić mogą "Karty pracy ucznia”, zawierające dodatkowe zadania i problemy do rozwiązania. Dla uczniów, dla których biologia stanowi przedmiot maturalny, przeznaczone są podręczniki na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo, poszerzając wiedzę i umiejętności z zakresu nauk przyrodniczych, korzystać mogą z zestawów arkuszy egzaminacyjnych oraz repetytoriów maturalnych. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%