Zamknij

USG kolana w Warszawie - kiedy zgłosić się do badania?

art. sponsorowany + 13:44, 03.04.2023 Aktualizacja: 13:45, 03.04.2023

Kolano biegacza, zapalenie kaletki maziowej a może wypadająca łękotka? Prawidłowa diagnostyka aparatu ruchu, a w szczególności stawu kolanowego umożliwia normalne funkcjonowanie. Często do diagnozy wykorzystuje się USG kolan. Jakie objawy wymagają takiej konsultacji?

Lateralizacja rzepki - przyczyny i leczenie

Lateralizacja rzepki to stan, w którym rzepka zostaje przesunięta z normalnej pozycji w stronę boczną. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym urazami, urazami przeciążeniowymi i predyspozycjami genetycznymi. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny i sposoby leczenia lateralizacji rzepki, aby zapobiec dalszym urazom lub dyskomfortowi. Lateralizacja może prowadzić m.in. do uszkodzenia chrząstki stawu kolanowego.

 Lateralizacja rzepki najczęściej dotyka osoby aktywne fizyczne, uprawiające sport wymagający częstego zginania kolan. Objawem jest znaczny ból z przedniej części kolana np. przy wspinaczce po schodach czy bieganiu. Diagnostyka obejmuje USG stawu kolanowego, a leczenie to przede wszystkim regularna fizjoterapia.

Zapalenie kaletki maziowej kolana - kogo dotyka?

Kaletki maziowe to małe torebki przy zakończeniach kości, które stanowią wyściółkę dla mięśni, kości i ścięgien. W kaletce maziowej na skutek urazu, stałego napięcia i uprawiania sportu może dojść do zapalenia i gromadzenia się płynu. Głównymi objawami w przypadku zapalenia kaletki podrzepkowej jest obrzęk, zaczerwienienie, ból i ograniczenie ruchu w kolanie.

Zapalenie kaletki maziowej rozpoznaje się dość łatwo na podstawie objawów, lekarz dla potwierdzenia może również zalecić USG kolana. Staw kolanowy można przywrócić do dawnej sprawności, przyjmując środki doustne przeciwzapalne i przeciwbólowe, wyciągając płyn z kaletki maziowej oraz przy odpowiedniej fizjoterapii. Może też zostać podany lek sterydowy dostawowo pod kontrolą USG.

Uszkodzenie łąkotki - jak je zdiagnozować?

Łąkotka to twór ze zbitej włóknistej tkanki łącznej, który odpowiada m.in. za amortyzację siły nacisku i odżywianie powierzchni stawowych w kolanie. Uszkodzenie łąkotki objawia się poprzez obrzęk stawu, słyszalne trzaski w kolanie, ograniczeniu ruchu, ból oraz nadmierne ciepło. Przyczyn takiego stanu może być wiele - od wad wrodzonych, przewlekłe zmiany pourazowe, zaburzenia odżywiania, aż po częsty uraz wynikający z nagłego przeprostu kolana.

Lekarz ortopeda na podstawie testów, wywiadu i diagnostyce na przykład USG kolan może stwierdzić uszkodzenie łąkotki. Metod leczenia jest wiele. Wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe, fizjoterapię, masaż, krioterapię albo magnetoterapię. W ostateczności konieczna jest operacja.

Kolano biegacza - zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Kolano biegacza to zazwyczaj kontuzja przeciążeniowa, której towarzyszy silny ból. Najczęściej dotyczy biegaczy, choć inny sportowcy też nie są wolni od ryzyka. Brak rozgrzewki, zła technika biegania lub złe obuwie predysponuje do urazu. Głównym symptomem jest ból po bocznej stronie stawu kolanowego. Kolana biegacza nie można bagatelizować, ponieważ nieleczona kontuzja może prowadzić do dysfunkcji bioder i kręgosłupa.

Powrót do pełnego poruszania stawem kolanowym wymaga wielu badań i dokładnej diagnostyki. Najlepszym wyborem jest USG kolana Warszawa, gdzie podczas badania widać wszystkie nieprawidłowości. To najszybsza droga do wyboru skutecznej metody leczenia i odzyskania sprawności. Szukanie przyczyn lateralizacji rzepki, zapalenia kaletki i wypadania łąkotki pozwala uniknąć urazów w przyszłości. Dzięki temu powrót do zdrowia będzie krótki i długotrwały.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%