Zamknij

Dokumenty organizacyjne w funkcjonowaniu firmy

art. sponsorowany + 12:32, 07.03.2023 Aktualizacja: 11:36, 08.03.2023

Działalność każdej firmy regulowana jest przez normy prawne i administracyjne. Dotyczą się one norm i przepisów, struktury firmy, liczby pracowników, zasad pracy – te wszystkie kategorie ujmują dokumenty organizacyjne. Gwarantują one efektywne funkcjonowanie poszczególnych działów przedsiębiorstwa, a także firmy jako całości. Do podstawowych zadań kierownictwa firmy należy rejestracja dokumentów organizacyjnych. Jak się tym zająć?

Co warto wiedzieć na temat dokumentów organizacyjnych?

Dokumentacja organizacyjna stanowią podstawę działalności firmy. Dzięki niej można sprawnie i skutecznie wdrażać normy prawa administracyjnego i cywilnego. Każdy z tych dokumentów obligatoryjnie zatwierdzany jest przez kierownictwo i obowiązuje do czasu zastąpienia innym bądź też anulowania. Przykładowo – w procesie reorganizacji przedsiębiorstwa obowiązkowe jest opracowanie nowych dokumentów prawnych i organizacyjnych.

Do dokumentów organizacyjnych zaliczyć można:

  • dokumenty założycielskie, 
  • regulacje, 
  • umowy spółki, 
  • opisy organizacyjne i metodologiczne, 
  • opisy stanowisk pracy, 
  • dokumenty dotyczące personelu.

Jak wyglądają dokumenty organizacyjne?

Dokumenty organizacyjne zazwyczaj składają się z podzielonych na akapity sekcji. Sporządza się je na standardowym papierze o rozmiarach A4. Każdy dokument organizacyjny obowiązkowo powinien zawierać takie dane jak: nazwa organizacji, podział, numer, data opracowania, nazwa dokumentu, tytuł, podpis inicjatora oraz zatwierdzająca pieczęć.

Dokumenty organizacyjne to nie jedyne dokumenty, które okazują się niezbędne w toku pracy przedsiębiorstwa. Bezpłatne wzory dokumentów, które mogą okazać się równie przydatne, znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/wzory-dokumentow/.

Jak efektywnie zarządzać dokumentami w przedsiębiorstwie?

Zarządzenie dokumentacją przedsiębiorstwa dotyczy się nie tylko dokumentów organizacyjnych, ale także dokumentów tworzonych przez pracowników i napływających z zewnątrz. Bardzo ważne, by stworzyć system ich segregowania, a następnie rozdzielania do właściwych działów. 

Bardzo ważne, aby dokumenty, którymi należy zająć się w pierwszej kolejności, zawsze znajdowały się w zasięgu ręki. Z kolei te, które trzeba archiwizować, powinny być przechowywane w odpowiedni sposób. Nieco więcej informacji na ten temat dostępnych jest pod adresem https://aleo.com/pl/

O tym, jak ważna jest prawidłowa segregacja dokumentów, niech świadczy fakt, że pomimo postępującej cyfryzacji, wciąż ponad połowa polskich firm większość procedur administracyjno-biurowych realizuje w formie papierowej. Przez lata dokumenty w polskich przedsiębiorstwach składowane były w teczkach i segregatorach, a archiwizowano je w papierowych archiwach. 

W dzisiejszych czasach coraz większa liczba firm decyduje się na korzystanie z systemów komputerowych, które umożliwiają sprawne zarządzanie dokumentacją, a także jej archiwizację. Przechowywanie danych w wersji elektronicznej jest bardzo wygodnym i praktycznym rozwiązaniem – pozwala błyskawicznie wyszukać potrzebny dokument bez konieczności żmudnego przeczesywania segregatorów.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%