Zamknij

Wybór nowego roweru – czym się kierować?

13:17, 27.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 13:17, 27.01.2023
Freepik Freepik

Zbliża się sezon rowerowy, zatem wielu miłośników jazdy na dwukołowcu myśli już nad swoim sprzętem. Niektórzy oddają swoje sprawdzone maszyny do serwisu lub sami w pocie czoła szykują je na kolejne wspólnie przejechane kilometry. Ci, którzy dopiero planują rozpocząć przygodę z rowerem zaczynają się rozglądać za odpowiednim dla siebie jednośladem. Wielu z rowerzystów zastanawia się też nad zmianą pojazdu na zupełnie nowy. Podpowiadamy, czym się kierować przy dokonywaniu kupna wymarzonego roweru.

Typ roweru

Od tego gdzie i w jaki sposób chcemy rower użytkować zależy wybór rodzaju roweru. W sklepach można ich znaleźć całe mnóstwo, jednak najczęściej wybieranych jest 5 typów: górskie, miejskie, szosowe, trekkingowe i crossowe. Jeden sprawdzi się tylko na drogach asfaltowych, a inny z kolei na drogach kamienistych. Następny będzie świetny na wycieczkach długodystansowych. Rowery miejskie rzecz jasna przeznaczone są do poruszania się po typowo miejskich asfaltowych ścieżkach. Ich konstrukcja zazwyczaj jest prosta i umożliwia wygodną jazdę. Poza miastem warto wykorzystywać rowery górskie, czyli MTB. To typowo terenowe jednoślady z szerszymi oponami i wyprofilowanym bieżniku. Chcąc poruszać się tylko po drogach asfaltowych, warto rozważyć rowery szosowe. Wyróżnia się on dużymi, ale wąskimi oponami. Z kolei rowery trekkingowe sprawdzą się zarówno w terenie, jak i na asfalcie. Można uznać, że są połączeniem rowerów górskich oraz szosowych. Konstrukcja rowerów crossowych jest taka sama jak trekkingowych, jednak wyróżnia się brakiem dodatkowego osprzętu, co w rezultacie sprawia, że są lżejsze. Rowerami crossowymi można bez przeszkód poruszać się po zróżnicowanym terenie.

Źródło: RowerowePrzymorze.pl

Dopasowane parametry

Dopasowany rozmiar rozmiaru do sylwetki to podstawa, której nie można zlekceważyć. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę każdy element roweru, zanim zdecydujemy się na model dla siebie. Elementy roweru, na które trzeba zwrócić uwagę to rozmiar ramy, siodełko, pozycja pedału, wysokość kierownicy. Pierwszym krokiem jest wykonanie pomiarów ciała, zaczynając od pomiaru w szwie. Pomiar wysokości siodełka i pedału jest ważny, aby wykonać ruch w dół bez zranienia stopy lub kolan. Znaczenie ma również regulacja kąta siedzenia. Większość rowerzystów górskich i hybrydowych chce, aby ich siedzenia były ustawione równolegle do podłoża, aby uzyskać lepszą postawę i wyprostowaną pozycję pleców. Siedzenie w odpowiedniej pozycji zapobiega bólowi rzepki, ramion i szyi. Wiele rowerów ma regulowaną wysokość kierownicy, jednak w przypadku rowerów o stałej konstrukcji trzeba po prostu wybrać odpowiednie dla siebie dopasowanie.

Układ hamulcowy i amortyzacja

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu, w tym oczywiście roweru. Do najpopularniejszych typów zalicza się hamulce szczękowe. Ich użycie powoduje zaciśnięcie się na obręczy koła do momentu zwolnienia jego obrotów i całkowitego zatrzymania. Popularne są również hamulce tarczowe. W tym przypadku hamowanie odbywa się za pośrednictwem klocków ocierających się o specjalną tarczę umiejscowioną przy piaście koła. Równie ważnym elementem roweru jest też jego amortyzacja. W rowerze można zdecydować się na amortyzator lub sztywny widelec. Dobór odpowiedniego sposobu amortyzacji zależy od terenu, po którym ma się poruszać rower oraz własnych preferencji. Amortyzator jest najwygodniejszym rozwiązaniem na obszarach o zróżnicowanym terenie, natomiast sztywny widelec nadaje się do szybszej i zwinniejszej jazdy. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%