Zamknij

Pergola tarasowa jako modne rozwiązanie do ogrodu

13.04, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13.04, 01.12.2022

Modne rozwiązania ogrodowe nie jedno mają imię; meble tarasowe, oświetlenie, altany i huśtawki dodają klimatu i uroku. Co zrobić, aby ten klimat nieco bardziej podkręcić? Odpowiedź mi: pergola tarasowa.

Z historii pergoli tarasowej

Pergola tarasowa zaistniała już w średniowieczu. Zarówno wtedy, jak i dziś, przybiera formę dwóch rzędów słupków z przytwierdzonym do nich zadaszeniem. Spotkamy je w ogrodach klasztornych i zamkowych, w parkach, alejach, prywatnych ogrodach. Pergole przez wieki zmieniały się – od delikatnych po masywne konstrukcje w stylu klasycystycznym. Przed i po wojnie pergola podbiła serca modernistycznych architektów – chętnie stawiano ją na tarasach zaaranżowanych na płaskich dachach nowoczesnych budynków. Hotele i budowle spod znaku awangardy musiały mieć pergolę tarasową, która sprawiała, że budynek w oczach przechodniów stawał się lżejszy. Dziś pergole możemy spotkać w przestrzeni miejskiej. Daje cień oraz cieszy oko. Warto dodać, że pergole pięknie wyglądają jako podpora dla roślin pnących na przykład wiciokrzewów, pnących róż i hortensji czy zwykłego bluszczu. Wchodząc do tunelu zbudowanego ręką człowieka i natury, ma się wrażenie, jakby wchodziło się do innego, odrealnionego świata. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków pragnie mieć własne interesujące zadaszenie, korzystając z usług firm takich jak https://tarasola.pl/zadaszenia-tarasu/.

Korzyści z pergoli tarasowej

Na pierwszy plan jak do tej pory wybijała się funkcja estetyczna pergoli tarasowej. Nie da się ukryć, wprowadza ona powiew świeżości i jakości, a odpowiednio zaaranżowana może stać się głównym elementem ozdobnym zdobiących ogród, taras czy balkon. Niemniej nie zapominajmy o funkcji ochronnej pergoli. Rzuca cień, pod którym możemy się ukryć w nawet najbardziej upalny dzień. Jest to idealna opcja dla osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, a jednocześnie tych nieprzepadających za opalaniem się. Pergola może służyć nie tylko jako interesująca podpora dla roślin, ale też jako podpora dla instalacji świetlnej — po zainstalowaniu LED-ów możliwe będzie czytanie wieczorem w ogródku czy też miłe spędzanie czasu na romantycznej kolacji z ukochaną osobą. Zimą, po szczelnym zabudowaniu ścian oraz zainstalowaniu systemu grzewczego, pergola stanie się oranżerią.

Rodzaje pergoli tarasowych

Wyróżniamy pergole przytwierdzone bezpośrednio do budynku oraz wolno stojące, a także balkonowe. Mogą być zbudowane z wielu różnych elementów. Drewniane przywodzą na myśl rustykalny styl, aluminiowe nowoczesny. Jest nawet opcja zakupu dachu szklanego lub z poliwęglanu. Co najlepsze, niektóre pergole mają możliwość sterowania dachem. Nie musimy bać się, że konstrukcja ulegnie uszkodzeniu w starciu z silniejszymi podmuchami wiatru; wiele z nich jest w stanie przetrzymać wiatr wiejący z siłą 160 kilometrów na godzinę. Jeśli zatem zainteresował cię ten typ budowli ogrodowej, nazywany inaczej małą architekturą, koniecznie zobacz pergole tarasowe na Tarasola.pl.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%