Zamknij

Wycieraczki samochodowe- jak działają i co warto wiedzieć?

artykuł sponsorowany + 00:00, 05.10.2022
Photo by Hossein Soltanloo on Unsplash Photo by Hossein Soltanloo on Unsplash

Wbrew pozorom wycieraczki pełnią bardzo ważną rolę w samochodzie. Ze względu na opady atmosferyczne oraz niekorzystne warunki pogodowe względnie szybko ulegają eksploatacji. Z tego powodu należy je wymieniać nawet dwa razy w roku. Takie produkty są również wrażliwe na wpływ temperatury. Zużyte mogą stanowić zagrożenie, ponieważ ich guma twardnieje i zaczyna się ścierać w trakcie użytkowania.

Podstawowa funkcja wycieraczek

Wycieraczki odgrywają główną rolę w umożliwianiu kierowcy skutecznego widzenia przez przednią szybę. Sprawdzają się w niemal każdych warunkach pogodowych, dzięki czemu jazda jest bezpieczna. Mówiąc najprościej zadaniem wycieraczek jest ściąganie brudu i opadów atmosferycznych z przedniej szyby. Nie oznacza to jednak, że dzięki korzystaniu z wycieraczek można odpuścić sobie dbanie o higienę szyb. Przednia szyba powinna być systematycznie czyszczona w zależności od stopnia zabrudzenia. 

Standardowo wycieraczki dzieli się na: hybrydowe, płaskie, szkieletowe i tradycyjne. Selekcję takiego sprzętu dokonuje się indywidualnie na podstawie dobrania do danego auta i szyby. W połączeniu z płynem wycieraczki mają duże możliwości czyszczenie brudu. Błoto, odchody, piasek i zabrudzenia pyłowe nie stanowią wyzwania dla dobrze dobranej wycieraczki.

Zdjęcie wycieraczek dostaliśmy z czesciauto24.pl

Jak pora roku wpływa na eksploatację wycieraczek samochodowych?

Jak wcześniej wspomniano wycieraczki są bardzo wrażliwe na zmiany temperaturowe oraz opady atmosferyczne. Eksploatacja jest największa zimą, ponieważ właśnie wtedy najbardziej wykorzystuje się płyn do spryskiwaczy. Aby skutecznie usuwać brud zawiera on w sobie alkohol, który negatywnie wpływa na stan gumy wycieraczek. Guma zaczyna się obrywać i kruszyć. Innym problemem związanym z najzimniejszym porą roku jest to, że wycieraczka może przemarzać do szyby. W przypadku jej odrywania również będzie ulegała ona mikro urazom, które z czasem nawarstwią się do takiego stopnia, że będzie trzeba ją wymienić na nową.

Cieplejsze pory roku także negatywnie wpływają na stan wycieraczek. Wysokie temperatury sprawiają, że guma rozmiękcza się, a struktura staje się mniej zwarta. Wpływa to oczywiście negatywnie na stan wycieraczki.

Eksploatacji ulega także ramię wycieraczek. Upływ czasu sprawia, że docisk pióra w ramieniu maleje. Ogranicza to potencjał wycieraczek do skutecznego czyszczenia przedniej szyby.

Zużyte pióra natomiast będą pozostawiały brudne smugi na szybach. Znacząco obniży to komfort jazdy, widoczność oraz kwestie estetyczne związane z wyglądem samochodu. Po czym poznać, że wycieraczka jest zużyta? Zacznie skakać po szybie, a nie płynnie się po niej poruszać, będzie zostawiała także nieprzetarte miejsca oraz smugi. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji należy koniecznie wymienić wycieraczkę na nową.

Jakie można wyróżnić rodzaje wycieraczek?

Klasycznymi wycieraczkami są te szkieletowe. W autach równie często można spotkać także wycieraczki aerodynamiczne, dedykowane do działania w trudnych warunkach. Mowa tu o szybkiej jeździe, intensywnych opadach atmosferycznych oraz wysokiej prędkości wiatru. Istotną zmianą w budowie wycieraczek aerodynamicznych jest brak opraw metalowych. Dzięki temu kształt pióra jest bardziej aerodynamiczny i lepiej przylega do szyby.

Jeśli chodzi o wybór wycieraczki do danego samochodu należy kierować się zaleceniami producenta. Przy wyborze konkretnego produktu warto zwrócić uwagę na renomę firmy oraz użyte do budowy materiały. Zakup wycieraczek to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nie należy kupować budżetowych produktów. Montaż wycieraczek jest względnie prosty i rzadko kiedy będą potrzebne do niego dodatkowe narzędzia. Ze względu na dużą liczbę produktów przy wymianie wycieraczek należy kierować się instrukcją, która zawsze dołączona jest przez producenta.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%