Zamknij
REKLAMA

Drastyczny wzrost osób zestresowanych pracą. Jak mogą pomóc pracodawcy?

16.25, 27.04.2022 ID
Skomentuj
REKLAMA

Jak wynika z Raportu „Stres w pracy 2021”, obserwujemy drastyczny wzrost liczby osób, które nieustannie odczuwają stres podczas wykonywania obowiązków zawodowych – z 4 proc. w 2020 r. do aż 19 proc. w 2021 r. Powodów tego zjawiska można oczywiście upatrywać w pandemii COVID-19 i przejściu na pracę zdalną oraz niepewnej sytuacji gospodarczej. Jednak obecna sytuacja wojny w Ukrainie i obawy Polaków z nią związane, mogą doprowadzić do nasilenia tego zjawiska na niespotykaną dotąd skalę. Czy i co powinni zrobić w tym zakresie pracodawcy?

Firmy coraz częściej zmagają się z wypaleniem zawodowym oraz depresją pracowników. Według ostatnich danych WHO, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie, na którą w Polsce choruje około 4 mln osób. Eksperci przewidują, że do 2030 roku depresja stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Natomiast, jak wynika z Raportu „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, wg 71 proc. pracowników to właśnie pracodawca powinien interesować się ich samopoczuciem. Depresja i obniżenie tzw. dobrostanu psychicznego przestały już być tematem tabu.

- Dbanie o tzw. well being z nastawieniem na wsparcie psychiczne dla pracowników staje się obecnie wyzwaniem dla wielu pracodawców. Nie jest to już fanaberia, ale wprost zaadresowane oczekiwania pracowników. Zdecydowanie mamy już za sobą czas, w którym o tych problemach się po prostu nie rozmawiało. Kiedy pracownicy za wszelką cenę musieli trzymać pozę silnych, wydajnych i wypełniających swoje obowiązki cały czas na pełnych obrotach. Dzisiaj świadomość problemów, ale również możliwości działań profilaktycznych po stronie pracodawcy jest o wiele większa – mówi Marek Błądek, Coach W&W Consulting.

Co więc mogą zrobić pracodawcy, aby wspomóc odporność psychiczną swoich pracowników? Należy zacząć od kwestii dość oczywistych, jak wspieranie aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Tak popularne wśród pracowników karnety sportowe czy wspólne aktywności bądź rozgrywki na świeżym powietrzu mogą stanowić również element team building, co przełoży się na większe zaufanie i lepszą współpracę w ramach zespołów. Należy pamiętać również o promowaniu  i wspieraniu zdrowego odżywiania, które wg badań Światowej Organizacji Zdrowia może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20 proc.

- Kluczowe jednak pozostaje zapewnienie pracownikom wsparcia w obszarach stricte powiązanych ze stresem. Wg badania Mindy już 76 proc. pracowników jest zainteresowanych benefitami w obszarze well being. Czasem wystarczy tylko obserwacja i rozmowa, ale lepszym rozwiązaniem wydaje się oddanie tego tematu w ręce specjalistów: od coachów, przez psychologów i terapeutów, na psychiatrach kończąc.

Jeśli barierę do podjęcia tego typu działań profilaktycznych pracodawca widzi w kosztach współpracy ze specjalistami, warto przywołać dane ZUS wskazujące, że liczba zaświadczeń chorobowych z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania wzrosła o 25 proc. rok do roku, a Polacy nie chodzili z tego powodu do pracy łącznie przez 27,7 mln dni. Kalkulacja wydaje się więc zbędna – odpowiednia dbałość o well being pracowników nie tylko uchroni firmę przed nawet wielotygodniową absencją pracownika, ale co najważniejsze – przełoży się pozytywnie na jego dobrostan psychiczny, a więc i zawodowy – podsumowuje Coach W&W Consulting.

(ID)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

RyjekRyjek

8 1

No praca w taaakiej redakcji musi być stresująca 🤣🤣🤣🤣 18:40, 27.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

realistarealista

7 4

kapitalizm kapitalizm. dzisiaj pracujesz jutro na bruku 19:12, 27.04.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

RyjekRyjek

6 3

Żyjesz w jakimś dziwnym świecie? Nie pasuje szefek, idziesz w piz#u 🤣 19:57, 27.04.2022


realistarealista

3 3

Ryjek- tak tak masz rację nie pasuje szefek idziesz w *%#)!& na bruk 06:50, 28.04.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

prawdaprawda

6 0

niestety większość pracodawców to zwyczajnie ŹLI LUDZIE, nie widzą w pracowniku drugiego człowieka..
, a im mniejsze miasto tym gorsi pracodawcy bo mało pracy jest, 13:26, 15.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OysterOyster

1 2

Czy w WW umieją pisać w języku polskim? Cytat:"Drastyczny wzrost osób zestresowanych pracą." To znaczy ile on wynosi? No ten wzrost. 17:55, 11.09.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kuzynkakuzynka

3 1

ile wynosi ,bardzo dużo 18:47, 11.09.2022


REKLAMA
0%