Zamknij
REKLAMA

Oprocentowanie kredytów hipotecznych w bankach - co warto wiedzieć

14:02, 06.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Kredytobiorcy chętnie ubiegają się o kredyty hipoteczne w wiodących bankach, do których mają większe zaufanie. Instytucje te mają jednak bardziej rygorystyczne wymagania wobec wnioskodawców, a zatem prawdopodobieństwo odrzucenia wniosku jest wyższe.

Wniosek może również zostać odrzucony z przyczyn niezależnych od kredytobiorcy. Klient, który jest doskonały formalnie, nie otrzyma kredytu, jeśli w banku skończyły się limity. Bank nie może powiedzieć o tym bezpośrednio kredytobiorcy ani zaprzestać przyjmowania wniosków, ponieważ takie zachowanie nie byłoby dobre dla reputacji kredytobiorcy.

Znalezienie najlepszego kredytu hipotecznego

Nie ma czegoś takiego jak idealna hipoteka; gdyby taka istniała, wszystkie inne musiałyby zostać zamknięte. Szukając najlepszej dla siebie pożyczki hipotecznej, należy wziąć pod uwagę swoją osobistą sytuację:

  • Jeśli nie masz najwyższych dochodów, ale nadal chcesz mieć dom, przyjrzyj się długoterminowym kredytom hipotecznym z minimalną wpłatą zaliczki;
  • Jeśli masz wystarczająco dużo pieniędzy (zaoszczędzonych, odziedziczonych, itp.) - spójrz na kredyty hipoteczne z niskim oprocentowaniem i wysoką zaliczką;
  • Jeśli chcesz kupić działkę + dom, zapoznaj się z warunkami kredytu hipotecznego ze wsparciem rządowym;
  • Jeśli masz 2 dzieci w rodzinie lub jesteś w wojsku, spójrz na kredyty rodzinne/wojskowe .

Kredytobiorcy, których wniosek został odrzucony powinni odczekać kilka miesięcy i ponownie ubiegać się o kredyt hipoteczny, a wcześniej warto dopracować szczegóły wniosku i przejrzeć dostępny w internecie ranking kredyty hipoteczne. Istnieje również możliwość wysłania wniosku do innych czołowych banków, polityka kredytowa jest różna. Mniej kuszącym wyjściem jest zwrócenie się do mniejszych instytucji finansowych, które są bardziej lojalne wobec kredytobiorców. Tutaj trzeba być przygotowanym na dość dużą rozpiętość stawek.

Dlaczego jest tak duża zaliczka na hipoteki o niskim oprocentowaniu?

To proste - każdy kredytobiorca stanowi ryzyko dla banku. Ty możesz wiedzieć, że jesteś całkowicie uczciwą osobą, która spłaci kredyt, ale bank tego nie wie. Bank może się tego domyślać na podstawie pośrednich wskaźników - miejsca pracy, zaświadczenia podatkowego, zaświadczenia o dochodach, historii kredytowej i tak dalej. Jednym z wyznaczników jest zaliczka. Wpłacając dużą zaliczkę nie tylko pokazujesz, że masz pieniądze, ale także natychmiast spłacasz połowę kredytu, zmniejszając tym samym ryzyko banku. Stąd niska stopa procentowa.

Jaki jest maksymalny okres kredytowania przy kredycie hipotecznym?

Maksymalny okres kredytowania wynosi zazwyczaj 25 lat (rekomendacja od KNF) i wiele banków posiada takie oferty. Zalety kredytu hipotecznego na maksymalny okres spłaty: co miesiąc trzeba płacić niewielką kwotę; zazwyczaj wystarczy minimalna zaliczka. Minusy 25-letniego kredytu hipotecznego: ogromna nadpłata.

Czy muszę wykupić ubezpieczenie?

Istnieją dwa rodzaje ubezpieczeń: obowiązkowe i dobrowolne. Obowiązkowe: ubezpieczenie nieruchomości zakupionej na kredyt hipoteczny. Bez ubezpieczenia kredyt nie zostanie udzielony. Dobrowolne: ubezpieczenie na życie/zdrowie lub ubezpieczenie tytułu własności (gdzie firma ubezpieczeniowa spłaci za Ciebie kredyt hipoteczny, jeśli w przyszłości okaże się, że zakup jest nieważny). Ubezpieczenie dobrowolne jest dobrowolne w tym sensie, że kredytobiorca może odmówić jego przyjęcia. Jeśli jednak odmówisz, bank na 100% podniesie Twoje oprocentowanie. 

ARTYKUŁ PARTNERSKI

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%