Zamknij
REKLAMA

Parterowy dom – łatwość obsługi i niskie koszty eksploatacji. Jak wybudować Parterowy, solidny i ciepły dom parterowy?

15:54, 01.12.2021 | .
Skomentuj
REKLAMA

Domy parterowe cieszą się niesłabnącą popularnością ze względu na swoją funkcjonalność. Jeśli chcesz zdecydować się na takie rozwiązanie, sprawdź, jak można wybudować solidny i ciepły dom, którego koszty eksploatacji będą bardzo niskie.

Dlaczego warto zdecydować się na dom parterowy?

Od wielu lat toczy się spór dotyczący tego, które rozwiązanie jest lepsze – dom parterowy czy piętrowy? Zarówno pierwszy, jak i drugi typ ma swoje wady i zalety. Pewne jest natomiast to, że dom parterowy jest bardzo funkcjonalny, chociażby pod względem poruszania się po nim. Domy parterowe są wygodne i bezpieczne dla osób starszych, które nie muszą się borykać z wchodzeniem po schodach. Ponadto, w przypadku małych dzieci, rodzice nie muszą się obawiać, że pociecha spadnie z nich i zrobi sobie krzywdę. Co więcej, domy parterowe łączą się z ogrodem poprzez taras. Mamy okazję być blisko natury i zieleni. 

Dom parterowy a niskie koszty eksploatacji – co warto wiedzieć?

Jeśli chcemy wybudować dom tani w eksploatacji, warto postawić na budynki energooszczędne oraz zdecydować się na solidne materiały budowlane. Co więcej, to czy dom będzie trwały i odporny na upływ czasu zależy także od tego, czy materiały te zostaną dobrze użyte, dlatego też należy wybrać odpowiednią ekipę budowlaną. Ostatnia kwestia to projekt domu. Od niego również zależy wiele. Jeśli szukasz prac pochodzących z dobrej i cenionej przez wiele osób pracowni, sprawdź projekty domów parterowych na  domoweklimaty.pl. Podczas budowy domu należy zadbać o to, aby budynek generował jak najmniej strat ciepła. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia izolacja termiczna w miejscach takich jak podłogi, ściany i dach. Warto także zwrócić uwagę na wentylację, jeśli zostanie wykonana niepoprawnie, dojdzie do powstania mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie ciepło ucieka szybciej. 

Jaki dom będzie tani w eksploatacji?

Koszt utrzymania domu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest kształt budynku. Zasada jest prosta – im prościej, tym taniej. Warto postawić na plan kwadratu lub prostokąta z prostym dachem – bez zbędnych ozdób. Wtedy możemy liczyć na znacznie mniejsze straty ciepła i co za tym idzie – niższe rachunki. Co więcej, jeśli chcemy zaoszczędzić, warto zastosować w budynku wiele przeszkleń. Dzięki dużej liczbie okien, do budynku dostanie się więcej światła, a przez to zużyjemy mniej energii na doświetlanie pokojów. Nie zapominajmy o odpowiednim układzie pomieszczeń względem stron świata. Od strony północnej lepiej umieścić schowki, garderobę i inne pokoje gospodarcze. Z przeciwnej strony, czyli południowej, należy rozmieścić najpierw strefę dzienną, a następnie sypialnie, aby wraz z ruchem zachodzącego słońca mieć jak najdłuższy dostęp do światła naturalnego. 

Nowoczesny i ciepły dom parterowy

Jeśli chcesz zapewnić ciepło swojej rodzinie, postaw na odpowiednie docieplanie budynku. Mowa tutaj o nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak np. ściany szkieletowe, które wypełnia się materiałem izolacyjnym lub kształtkach szalunkowych ze styropianu, uzupełnianych betonem. Natomiast ogrzewanie, jakie zastosujemy w domu, powinno być jak najbardziej ekologiczne. Dzięki temu nie tylko będziemy wspierać środowisko naturalne, lecz także zmniejszymy opłaty za ogrzewanie. Dobrym rozwiązaniem są kotły gazowe kondensacyjny lub pompy ciepła. Wykorzystują one energię z gruntu, wody lub powietrza. Ponadto, na dachu domu lub obok niego można zamontować również panele fotowoltaiczne, które sprawią, że część energii uzyskamy za darmo. 

ARTYKUŁ PARTNERSKI

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

kupa po jagodachkupa po jagodach

7 0

Treść o parterowym, na zdjęciu piętrówka. Co to za kupa? 16:22, 01.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Ula9876Ula9876

0 0

Ja mieszkam w domu parterowym i jestem zadowolona. Nie trzeba latać po schodach, nawet sprząta się wygodnie. Puszczam roombę i sama sobie super radzi. Ja w tym czasie ścieram kurze albo zmywam naczynia i domek błyszczy. Także dom parterowy jest jak najbardziej fajny.
10:54, 08.12.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%