Zamknij

Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych

11:32, 11.05.2021 D.I Aktualizacja: 11:34, 11.05.2021
Skomentuj

Polskie prawo wyraża się bardzo jasno o obowiązku posiadania przez każdego właściciela pojazdu mechanicznego ubezpieczenia OC. Co jednak z innymi polisami? W czym mogą Ci pomóc i jak się w nie zaopatrzyć? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

OC

Tak jak wspominaliśmy we wstępie, ubezpieczenie OC jest wymagane przez prawo i powinno być wykupione przez każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Zgodnie z prawem obowiązek dotyczy: samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, motocykli, przyczep i naczep oraz maszyn rolniczych. Brak wykupionego ubezpieczenia skutkuje nałożeniem na kierowcę kary finansowej, której wysokość jest zależna od wysokości minimalnej płacy oraz okresu, w jakim pojazd nie był ubezpieczony. Sprawdź, na jakich zasadach działa automatyczne przedłużenie ubezpieczenia OC: https://najtaniejuagenta.pl/automatyczne-przedluzenie-ubezpieczenia-oc/.

Autocasco

AC to po ubezpieczeniu OC najczęściej wybierana przez kierowców polisa. Głównym zadaniem tego produktu jest zagwarantowanie wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy pojazd ulegnie zniszczeniu z winy kierowcy lub innych zdarzeń takich jak:

  • działanie sił natury,
  • akty wandalizmu.

Na pomoc będziesz mógł też liczyć, jeśli pojazd zostanie skradziony. Bardzo ważne jest jednak, byś przed podpisaniem umowy zapoznał się z OWU. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz szczegółowo opisany zakres ochrony oraz ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności. Są to sytuacje, które pozwalają ubezpieczycielowi odmówić Ci pomocy i wstrzymać wypłatę odszkodowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Najważniejsze kwestie to:

  • Udział własny – jest to kwota, którą właściciel pojazdu ponosi w przypadku zdarzenia kwalifikującego do wypłaty odszkodowania. Wysokość wartości szkody jest wtedy pomniejsza o konkretną kwotę określoną w umowie;
  • Amortyzacja części – w przypadku szkody ubezpieczyciel może potrącić procent określony w umowie w związku z naturalnym zużywaniem się podzespołów w samochodzie;
  • Franszyza integralna – wartość szkody, poniżej które towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci Ci odszkodowania;
  • Metoda naprawy – możesz wybrać kosztorys lub serwis. W każdym wypadku szkoda zostanie zlikwidowana, ale różne będą metody rozliczenia;
  • Suma ubezpieczenia – jest to maksymalna wysokość odszkodowania, jaką możesz uzyskać.
  • Assistance
  • Assistance to dobrowolna polisa, która zapewni Ci niezbędną pomoc w zakresie informacyjnym, medycznym i serwisowym. Najczęściej tego typu ubezpieczenie przydaje się, gdy:
  • pojazd zostanie unieruchomiony,
  • po awarii,
  • gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

Assistance w każdej firmie ma inny zakres ochrony, dlatego przed podpisaniem umowy dobrze będzie, jeśli zapoznasz się z OWU.

NNW

NNW to dodatek do OC, który obejmuje swoją ochroną życie oraz zdrowie kierowcy pojazdu i jego pasażerów. Jeśli dojdzie do wypadku, odszkodowanie jest wypłacane w wysokości ustalanej na podstawie uszczerbku na zdrowiu wyrażanego procentowo. Ubezpieczenie NNW zakłada wypłatę pełnej sumy ubezpieczenia tylko w przypadku śmierci osób objętych ochroną.

Gdzie kupić ubezpieczenia komunikacyjne?

Najlepszym miejscem jest Internet. Dzięki ogólnodostępnym kalkulatorom uda Ci się szybko i bez zbędnych formalności uzyskać dostęp do bazy ofert, pasujących do Twoich oczekiwań. Więcej o kalkulatorach ubezpieczeniowych OC znajdziesz na: https://najtaniejuagenta.pl/tanie-oc/.

Jak widzisz, rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo bogaty i każdy kierowca znajdzie coś dla siebie. Nie unikaj wykupienia polisy, ponieważ bezpieczeństwo oraz ochrona Twoich finansów jest najważniejsza. W końcu nigdy nie wiesz, kiedy coś się wydarzy.

 

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%