Zamknij

Jakie właściwości powinna mieć kołdra na lato?

12:52, 04.05.2021 | D.I
Skomentuj
REKLAMA

Kołdry dzieli się na modele letnie, które są nieco lżejsze i bardziej przewiewne, oraz zimowe, które mają otulać i izolować od chłodnego otoczenia. Na co zwrócić uwagę, wybierając kołdrę na lato? Przede wszystkim na jej higienę, wentylację materiałów i rodzaj wypełnienia. Oto krótki poradnik, który może okazać się przydatny podczas wyboru modelu dla siebie.

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Czym różni się pościel letnia od zimowej?

Kołdra na lato jest przede wszystkim cieńsza i lżejsza od tej przeznaczonej na zimne miesiące roku. Dzieje się tak za sprawą mniejszej wagi wypełnienia, dla jak najlepszej wentylacji podczas snu. Latem niezwykle ważny jest komfort termiczny, który jest w stanie zapewnić stały przepływ powietrza, pochłanianie wilgoci i jego odprowadzanie oraz przewiewne materiały. Mniejsza ilość wypełnienia kołder letnich zapewnia przyjemne otulenie i izolację, a jednocześnie zapobiega przegrzewaniu się organizmu.

Letnie modele kołder mogą mieć takie same rodzaje wypełnienia, jak ich zimowe odpowiedniki. Dostępne są modele puchowe, z pierza i syntetycznych materiałów odpowiednich dla alergików. Każdy z nich dopracowany jest jednocześnie pod kątem wentylacji i utrzymania temperatury ciała, w razie gdyby nagle zrobiło się chłodniej.

Wybierając kołdrę na lato, warto zwrócić uwagę na jej materiały

Ponieważ podczas gorących letnich nocy ciało często się poci, pościel letnia powinna być produktem higienicznym, wentylowanym i łatwym do wyczyszczenia. Najlepiej sprawdzają się materiały higroskopijne, czyli takie, które są w stanie pochłaniać wilgoć, jednocześnie nie powodując wrażenia wilgotnej pościeli. Żeby zebrana wilgoć została odprowadzona i nie doprowadziła do rozwoju drobnoustrojów w wewnętrznych warstwach wypełnienia pościeli, potrzebny jest przepływ świeżego powietrza. Aby możliwie wesprzeć ten proces, zaleca się regularne wietrzenie kołdry i poduszki.

Kołdry z wypełnieniem z naturalnego pierza bądź puchu wymagają profesjonalnego czyszczenia, które nie zawsze może być wykonane w warunkach domowych. Materiały te zapewniają świetny komfort termiczny i wygodę, jednak najlepiej, jeśli są oddawane do profesjonalnej pralni. Znacznie łatwiejsze w czyszczeniu są kołdry z wypełnieniem syntetycznym, jednak zwykle nie zapewniają one aż tak dobrego komfortu termicznego.

Doskonałym uzupełnieniem higienicznej kołdry letniej będzie poduszka ortopedyczna wykonana z przewiewnej pianki. Tego rodzaju poduszki to produkty hipoalergiczne, które zapewniają świetne dopasowanie do kształtów ciała i doskonałą wentylację.

Komfort snu ma ogromny wpływ na jego jakość

Rozdział pościeli na modele letnie i zimowe, powstał w trosce o komfort termiczny podczas gorących oraz wyjątkowo chłodnych dni. Zwykła wygoda istotnie wpływa na szybkość zaśnięcia, głębokość snu, jego długość, ewentualne nocne wybudzenia, oraz samopoczucie o poranku. Odpowiednio dobrana kołdra, poduszka, czy materac, przekładają się w ten sposób na zdrowie fizyczne i psychiczne. Co wziąć pod uwagę, dobierając te elementy pod siebie? Głównie własne predyspozycje i potrzeby, znając podstawowe zalecenia zdrowotne.

Najważniejsze jest optymalne podparcie kręgosłupa, właściwa twardość materaca i odpowiednia wysokość poduszki. Kiedyś uważano, że spanie na podłodze, ze względu na jej twardość, dobrze wpływa na zdrowie kręgosłupa. Dziś wiadomo już, że tak materac, jak i poduszka, nie mogą być ani za twarde, ani za miękkie. Kołdra natomiast powinna jednocześnie zapewnić przyjemne otulenie i ciepło oraz odpowiednią wentylację, która pozwoli na spokojny sen nawet podczas gorących nocy.

(D.I)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%