Baseny stelażowe to przystępna cenowo i niewymagająca dużej przestrzeni alternatywa dla wariantów zagłębionych w gruncie. Wbrew pozorom, zakup modelu do 1000 zł wcale nie jest trudny. Na co zwrócić uwagę?
[[reklama1]]
ARTYKUŁ PARTNERSKI
Czy istnieje coś lepszego niż zanurzenie się w chłodnej wodzie, gdy na zewnątrz praży słońce? Wiele osób uważa, że nie! Owszem, można popijać schłodzone napoje i jeść sorbety – ale nic nie zastąpi relaksu w basenie. Jeszcze nie tak dawno większość osób rezygnowała z basenu w ogóle bądź wybierała drobne dmuchane baseniki dla dzieci, uznając, że to zbyt duża inwestycja. Jednak wraz z upowszechnieniem się na rynku basenów ogrodowych stelażowych, taka forma relaksu stała się osiągalna w zasadzie dla każdego.
Basen stelażowy – jak wybrać?
Dobry basen stelażowy to znakomita alternatywa dla budowanych basenów zagłębionych w gruncie. Jego montaż jest bardzo łatwy, a do tego zajmuje niewielką ilość miejsca. Nie musisz mieć ogromnego ogrodu, aby zamontować na swojej parceli basen stelażowy. Jeśli chcesz maksymalnie zaoszczędzić przestrzeń, możesz wybrać basen prostokątny. Jeśli umieścisz go tuż przy ogrodzeniu, najlepiej w rogu, wykorzystasz ją do maksimum.
Baseny stelażowe – w zestawie czy bez?
Sklepy internetowe z wyposażeniem ogrodowym jak np. Dollo zazwyczaj oferują baseny ogrodowe stelażowe w różnych rodzajach zestawów. Mogą być one podstawowe, bądź rozszerzone. Zestawy najczęściej zawierają elementy składowe samej konstrukcji, ale też dodatki przeznaczone stricte do utrzymania sprzętu w dobrej kondycji. Co może znaleźć się w zestawie?
Pompa basenowa
Najważniejszy element, znajdujący się w większości zestawów basenów stelażowych. Można również kupić modele bez pompy, ale nie polecamy takiej decyzji – jeśli zdecydujesz się na jej późniejszy zakup, możesz mieć duży problem z dopasowaniem. Pompa w zestawie zazwyczaj sprzedawana jest z dodatkowymi elementami służącymi do jej montażu. To kolejny powód, dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie. Dlaczego pompa jest tak ważna? Przede wszystkim dlatego, że oczyszcza basenową wodę, przefitrowując ją. To najłatwiejszy sposób na utrzymanie czystości i odseparowanie zanieczyszczeń i osadów. Filtr jest wymienny.
Chemia basenowa
Pompa przefiltrowuje wodę, dzięki czemu nie musisz jej marnować, usuwając wodę i napełniając ją po raz kolejny. Jednak bez chemii basenowej trudno utrzymać ten efekt. Pozwala ona na regularne oczyszczanie wody z drobnoustrojów, zwiększając poziom sterylności wody. Często do zestawu dołączony jest również dozownik, dzięki któremu nie musisz martwić się o regularne stosowanie odpowiednich środków. Warto pamiętać, że zwykła chemia nie sprawdzi się w przypadku basenowej wody. Musi być ona destynowana do takiego użytku, aby jej zastosowanie przynosiło odpowiednie efekty.
Mata pod basen
Kolejny element, na który warto zwrócić uwagę przy doborze basenu ogrodowego stelażowego. Podłożenie maty jest ważne z kilku powodów. Po pierwsze – chroni ona grunt przed rozmiękczeniem i nadmiernym zalaniem wodą. Po drugie – ochrania samą strukturę basenu przed uszkodzeniem. Dlatego warto szukać zestawów, w których uwzględniono matę pod basen. To znacznie ułatwi umieszczenie konstrukcji w dowolnym miejscu, bez obaw o podłoże.
Inne elementy, na jakie warto zwrócić uwagę, to pokrywy ochronne, zestaw łatek naprawczych czy siatkę do wyławiania. Najlepiej kupić kompletny zestaw, aby nie martwić się o późniejsze zakupy.
Dziad20:17, 25.08.2020
Ja z doświadczenia (nie dużego ale zawsze) to widzę to tak: Podłoże pod basen – styropian, a pod podpory przynajmniej płyty chodnikowe. Wszystko dobrze wypoziomowane inaczej stelaż będzie pokrzywiony i siły naciągające folię nierównomiernie rozłożone i zwrócić uwagę na brak zagnieceń na dnie. Do chemii odpowiednie paski testowe, bo lanie na tzw. pałę jest bez sensu. Pompa najmocniejsza na jaką stać, moim zdaniem piaskowa lepsza niż na te filtry papierowe. Nie wiem o jakich trudnościach w dopasowaniu tu mowa... Odkurzacz do dna – bardzo ważne! No i najważniejsze w naszym klimacie: folia solarna i jakikolwiek mechanizm nagrzewający wodę, gdyż niestety z naszą pogodą bez ogrzewania sezon basenowy jest tak krótki, że stawia w zasadzie pod znakiem zapytania sens całej inwestycji... Idealnie pompa ciepła. Ale każdy januszowo-druciarski sposób będzie lepszy niż w ogóle bez ogrzewania.
Dziad12:21, 26.08.2020
Zapomniałem jeszcze o jednej rzeczy. Skimmer, bo tego badziewia zbiera się dość dużo... Ja miałem zawsze tylko tą siatkę i za każdym razem trzeba robić 2 kółka i wybierać muchy i inne paprochy...
1 1
Zapomniałeś jeszcze wspomnieć o własnej studni, co by nie płacić "ciężko pracującym" urzędnikom kilkadziesiąt razy więcej za dostarczenie i zanieczyszczenie wody:)
1 0
No właśnie, tak z ciekawości... ile kubików i
co leci do basenu? Kranówka, deszczówka czy ze studni? Ile razy w sezonie wymieniasz wodę?