Rozmowa z Tomaszem Łyskiem, autorem książki „Wprowadzenie do projektowania układów zwrotnic zestawów głośnikowych”.
Magister inżynier Tomasz Łysek jest absolwentem Politechniki Poznańskiej. Na co dzień mieszka i pracuje we Wrześni jako elektronik. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na projektowaniu, konstrukcji i montażu układów elektronicznych, takich jak wzmacniacze lampowe, wzmacniacze tranzystorowe, filtry elektryczne, odbiorniki radiowe, generatory i wobulatory. W wolnym czasie zajmuje się renowacją polskich i radzieckich urządzeń elektronicznych wyprodukowanych w czasach socjalistycznych.
„WW”: Dlaczego napisał pan tę książkę? Co było motywacją?
– Od dłuższego czasu miałem taki zamiar, zbierałem materiały, wykonywałem szereg pomiarów, kompletowałem dokumentację do napisania tej publikacji. Jest to tym bardziej ciekawe, że na polskim rynku wydawniczym nie było wcześniej książki, która by podejmowała temat układów zwrotnic, a w utworach zagranicznych, jeżeli w ogóle jest on wspomniany, to w jakimś fragmencie podrozdziału. Udało mi się skompletować szeroką bibliografię, na której oparłem moją publikację. Głównym celem była chęć popularyzacji zagadnień związanych z projektowaniem układów zwrotnic zestawów głośnikowych. Dodatkową motywacją był wzgląd na bogatą tradycję związaną z produkcją głośników we Wrześni przez firmę Tonsil. Lokalizacja tego przedsiębiorstwa także była dla mnie inspiracją do tego, żeby podjąć taki temat i napisać książkę.
Dla kogo została ona napisana?
– Pisałem ją z myślą o pasjonatach elektroniki i elektroakustyki, którzy chcieliby samodzielnie zajmować się projektowaniem, pomiarami i montażem układów zwrotnic zestawów głośnikowych. Możemy o tym przeczytać na tylnej stronie okładki książki.
Na czym polega wartość tej książki?
– Jest podana duża dawka informacji teoretycznych, ale są również konkretne przykłady rozwiązań technicznych, na bazie których można we własnym zakresie wyposażyć warsztat konstruktorski, a oprócz tego zająć się też pomiarami charakterystyk częstotliwościowych tych zestawów głośnikowych. Wszystko po to, żeby w późniejszym czasie mieć możliwość wykonywania tego typu układów.
Gdzie można kupić książkę i w jakiej cenie?
– Książki są dostępne w różnych cenach, ponieważ wszystko zależy od księgarni, w której zdecydujemy się na zakupy. Jest dostępna sprzedaż internetowa na takich stronach, jak ksiegarnia.pwn.pl, bookbook.pl, matfel.pl, taniaksiążka.pl czy ravelo.pl. Po wpisaniu tytułu publikacji w wyszukiwarce Google można znaleźć odnośniki do wymienionych stron. Cena katalogowa książki to 40 zł brutto, ale ceny rynkowe wahają się od 32 do 36 zł, w zależności od kosztów wysyłki i kanału dystrybucyjnego, jaki wybierzemy w celu zakupu książki.
Rozmawiała Martyna Izydorek
OGŁOSZENIA DROBNE do GAZETY (ukaże się w piątek) lub na PORTAL (ukaże się natychmiast) nadasz tutaj
Kurczę...19:00, 08.04.2020
9 0
.... myślałem, że takich ludzi już nie ma. Brawo ten pan. 19:00, 08.04.2020