Zamknij

Dzieci i seniorzy czytali razem „Ballady i romanse" Mickiewicza. Wszystko z okazji jubileuszowej edycji Narodowego Czytania

13:23, 06.09.2022 WP Aktualizacja: 13:23, 06.09.2022
Skomentuj

3 września odbyła się 11. Jubileuszowa Edycja Narodowego Czytania. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie również wzięła udział w tej akcji. 

Sejm ustanowił rok 2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu. Łącząc to z jubileuszem Narodowego Czytania organizatorzy całego przedsięwzięcia postanowili, że w tym roku czytaną pozycją będą „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza

Czerniejewskie Stowarzyszenie Kulturalne „Pokolenie" przy współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy we Wrześni zorganizowali właśnie takie wspólne czytanie przy pałacu w Czerniejewie. 

Pogoda dopisała tak samo, jak frekwencja mieszkańców. Wśród publiczności można było zobaczyć dzieci, młodzież, dorosłych oraz seniorów. Idealnie zatem pasuje do tego nazwa czerniejewskiego stowarzyszenia, ponieważ były to właśnie pokolenia, których połączyła chęć wspólnego czytania wybitnych dzieł wieszcza. 

Najmłodsi słuchacze baraszkowali na kocach, świeciło słońce, a drzewa i krzewy, otaczające cały teren, stały się również fragmentem sceny. Przybyli goście mogli zobaczyć „Dzieła poetyckie" Mickiewicza, czyli książkę wydaną w 1932 roku w Nowogródku ze zbiorów Małgorzaty Sobkowiak–Hapka oraz Krzysztofa Hapka

Małgorzata Sobkowiak–Hapka wcieliła się również w rolę Barbary Mickiewicz i czuwała nad całym spektaklem na balkonie. Na sobie miała suknię, która perfekcyjnie pasuje do czasów, gdy narodził się wieszcz. 

Jako upominek, publiczność otrzymała pamiątkowe zakładki do książek, autorstwa Emilii Ławeckiej. Wykonała ona również plakaty promujące wydarzenie oraz zaproszenia. Za to Grażyna Nowicka namalowała piękną kopię portretu Adama, a Joanna Tofelska zagrała jedną z ról w przedstawieniu. 

Organizatorzy podsumowali całe wydarzenie słowami podziękowania:

Kłaniam się nisko wszystkim, którzy przyszli. Nie sposób wyrazić jak było nam wszystkim miło, że przyszło aż tyle osób. Oczywiście nasze akcje nie są w stanie konkurować z Dożynkami czy tego typu uroczystościami pod względem frekwencji. Jednak jak powiedzieliśmy sobie kiedyś w Stowarzyszeniu: liczy się dokładnie każda osoba, która przyjmie nasze zaproszenie. Dodajecie nam skrzydeł, aby działać, robić kolejne projekty i widzieć Wasze uśmiechnięte twarze.

W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania planowane jest dzieło Elizy Orzeszkowej pt. „Nad Niemnem". Czy to dobra propozycja? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach. 

 

Fot. P. Mucha / Czerniejewskie Stowarzyszenie Kulturalne Pokolenie 

(WP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

HelenkaHelenka

1 5

Czy Mickiewicz czuł się Polakiem czy raczej Litwinem ? 14:06, 06.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%