Zamknij

Trening personalny: Jego największe wady i zalety

artykuł sponsorowany + 00:00, 31.01.2022 Aktualizacja: 10:09, 08.02.2022

Trening personalny staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz więcej osób korzysta z usług profesjonalistów, a w większości siłowni, można skorzystać z bezpłatnej konsultacji z ekspertem. Czym jest trening personalny, jakie są jego największe wady i zalety? 

Czy trening personalny jest dla każdego? 

Wraz ze wzrostem popularności korzystania z usług trenera, wzrosło zainteresowanie samym zawodem. Coraz więcej firm zdaje się tworzyć kursy na trenera personalnego online, a sami początkujący trenerzy są coraz bardziej aktywni na YouTube czy Instagramie. 

Jest to prawdopodobnie spowodowane popularyzacją zdrowego stylu życia, który w ostatnich latach stał się bardzo modny (nie tylko jeśli chodzi o sport, ale także świadomą dietę czy ogólnie równowagę życiową). Czy jednak trening z trenerem personalnym jest dla każdego? 

Okazuje się, że tak i o ile dana osoba nie ma ogólnych przeciwwskazań do zaprzestania aktywności fizycznej, z usług trenera może skorzystać każdy. A co z osobami, które borykają się z jakimiś kontuzjami, wadami postawy itp.?  

Trening z trenerem w takim przypadku, może okazać się tym bardziej cenny. Jeśli dany trener to profesjonalista, który zna się na anatomii ciała, wie, jak pracować w wyniku kontuzji, zna podstawy teoretyczne i praktyczne we wspomaganiu leczenia pewnych dolegliwości fizycznych, tym bardziej powinniśmy rozważyć współpracę. 

Największe zalety współpracy z trenerem personalnym 

Trening personalny to współpraca danego trenera z podopiecznym jeden na jeden. Czasem może zdarzyć się, że z usług trenera korzystają równoczesne dwie osoby, jednak zwykle jest to trening w parze z trenerem. 

Dzięki takiej formie, taki trening jest zindywidualizowany. Trener może poświęcić 100% swojej uwagi, jednej osobie, w przeciwieństwie do zajęć grupowych, gdzie jego uwaga jest rozproszona. 

Pod czujnym okiem eksperta, podopieczny wykonuje specjalne dobrane do jego potrzeb ćwiczenia, dzięki czemu może spodziewać się lepszych efektów. Trener bacznie obserwuje każdy, ruch i mięśnie. Wie dokładnie, kiedy powiedzieć stop, a kiedy dołożyć jeszcze jedną partię ćwiczeń. Samodzielnie czasem ciężko stwierdzić, gdzie leży ta granica. 

Ponadto trener to prawdziwy motywator. Nie tylko mówi jakie ćwiczenia wykonać, ale także wspiera w trakcie treningu. Samemu najprawdopodobniej trudno byłoby wykonać cały trening, a z trenerem jest to o wiele łatwiejsze, a także przyjemniejsze, gdyż trener nie tylko zmotywuje, ale także pochwali, za każdym razem, gdy uda nam się wykonać ćwiczenie. 

Wracając jeszcze do samych ćwiczeń, trener dokładnie dobiera dane ćwiczenie pod potrzeby klienta. Pokaże krok po kroku, jak zrobić dany ruch, a następnie poprawi podopiecznego, nawet w minimalnej pomyłce. Ćwicząc z trenerem mamy stuprocentową pewność, że nie zrobimy sobie krzywdy, a ćwiczenia są dopasowane do naszego ciała i możliwości. 

Wady treningu z trenerem 

Największą wadą takiej usługi jest chyba cena. Niestety, ale za godzinny trening z trenerem zapłacimy około 100-150zł. Nie jest to tanie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli planujemy długofalową współpracę. 

Ponadto jesteśmy uzależnieni od grafiku trenera. Często ma on wypełniony cały tydzień różnymi treningami, a i na samej siłowni ma wiele obowiązków, stąd często ciężko zgrać się z konkretnym trenerem i ustalić wspólny termin. Może się zdarzyć, że trzeba będzie zaplanować spotkanie z dużo większym wyprzedzeniem, a ewentualne zmiany w grafiku mogą być trudne. 

Kolejny ważna rzecz, o której warto wspomnieć, to fakt, że ćwiczenia z trenerem to nie tylko trening ze sportowcem, ale przede wszystkim z drugim człowiekiem. Może się zdarzyć, że ktoś zainwestuje w trening, ale sam trener nie przypadnie mu do gustu. Nie chodzi tu o same ćwiczenia, ale po prostu zgranie się z drugą osobą. 

Trenując wspólnie, dobrze jest się po prostu dobrze czuć się w swoim towarzystwie, a nie przebywać w niezręcznej atmosferze. Jest to o tyle ważne, że sam trening wymaga zaufania, a ćwiczenia są bardzo różne. Aby zajęcia przyniosły oczekiwany efekt, musimy czuć się po prostu swobodnie z trenerem.  

Warto więc, zanim zdecydujemy się na wykupienie treningu, poznać się ze swoim trenerem, zamienić kilka słów, opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Wtedy będziemy mieć pewność, że trafimy na odpowiedniego trenera. 

O czym należy pamiętać przed treningiem z trenerem 

Na początku takiej konsultacji, warto omówić z trenerem swoje oczekiwania. Koniecznie należy poinformować go o ewentualnych kontuzjach, przebytych operacjach czy wszelkich przeciwwskazaniach do wykonywania ćwiczeń. 

Warto też na wstępie ustalić grafik, częstotliwość spotkań oraz dopytać o cenę. Stali klienci, uczęszczający na trening regularnie mogą uzyskać zniżki na zajęcia. 

Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu ceny, możesz porozmawiać o tym z trenerem, czasem jedną z opcji, jest zrezygnowanie z treningu na siłowni, gdzie trener musi opłacić prowizję. 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%