Polska i Francja podpisały przełomowy traktat, który otwiera nową kartę w relacjach międzynarodowych obu krajów. Gwarancje bezpieczeństwa, współpraca w przemyśle obronnym oraz ambitne plany na przyszłość – to tylko część ustaleń wynikających z tego dokumentu.
Polska i Francja – nowy rozdział w bezpieczeństwie i współpracy
W Nancy Premier Donald Tusk oraz Prezydent Francji Emmanuel Macron podpisali traktat, który zdefiniuje nową jakość relacji między obu krajami. Kluczowym elementem porozumienia są wzajemne gwarancje bezpieczeństwa, w tym klauzula wsparcia militarnego na wypadek ataku na którekolwiek z państw. To pierwszy taki przypadek, kiedy Francja podpisuje tego rodzaju zobowiązanie z krajem, z którym nie graniczy. Dotychczas analogiczny traktat zawarto tylko z Niemcami.
Traktat przewiduje współpracę wojskową, w tym wzajemne wsparcie w przypadku zagrożenia.
- Dajemy sobie wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i możecie być państwo pewni, że intencją Prezydenta Francji i moją jest śmiertelnie poważnie traktować ten zapis – zapewnił Premier Tusk podczas konferencji prasowej z Prezydentem Macronem.
Wspólne działania będą obejmowały także obszar przemysłu zbrojeniowego i planowania strategicznego, co z kolei zwiększy gotowość na ewentualne sytuacje kryzysowe.
Cywilne technologie nuklearne i rozwój współpracy międzynarodowej
Podpisany dokument to także krok w kierunku pogłębienia współpracy w obszarze cywilnej energii nuklearnej, przemysłu obronnego oraz rolnictwa. W planach jest także dalszy rozwój współpracy naukowej oraz technologicznej, w tym m.in. w sektorze kosmicznym.
- To bardzo bogate formy współpracy, jeśli chodzi o przemysł obronny i wspólną myśl strategiczną – zaznaczył Premier Tusk.
Prezydent Macron podkreślił, że traktat stwarza również szansę na wzmocnienie dialogu energetycznego oraz współpracy w zakresie obronności i transportu, a także ochrony przed cyberzagrożeniami.
Polska i Francja wspólnie ponoszą odpowiedzialność za pokój i bezpieczeństwo na kontynencie. Prezydent Macron zaznaczył, że traktat otwiera nowe perspektywy, a oba kraje mogą się przyczynić do zjednoczonej, silnej i konkurencyjnej Europy.
- Potrzebujemy zjednoczonej Europy, a Polska i Francja mogą się do tego zdecydowanie przyczynić – dodał.
Podpisanie traktatu miało miejsce w symbolicznym dniu – Dniu Europy – co podkreśliło wymiar wspólnotowy porozumienia. Nancy, miasto będące dawną siedzibą króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, stanowiło także historyczne tło dla tej ważnej ceremonii. Premier Tusk wyraził wdzięczność mieszkańcom Nancy za ciepłe przyjęcie i wsparcie dla podpisania porozumienia, które ma kluczowe znaczenie dla przyszłości obu krajów.
W ramach obchodów przyjaźni między Polską a Francją, obaj przywódcy ogłosili ustanowienie Dnia Przyjaźni Polsko-Francuskiej, który będzie obchodzony 20 kwietnia – w rocznicę złożenia prochów Marii Skłodowskiej-Curie i Pierrea Curie w paryskim Panteonie.
Podpisanie traktatu to także sygnał dla Europy i świata, że Polska i Francja razem podejmują odpowiedzialność za bezpieczeństwo kontynentu. Nowe partnerstwo, oparte na zaufaniu i wspólnych wartościach, stanowi solidny fundament dla przyszłej współpracy w różnych dziedzinach – od obronności po naukę, gospodarkę i ochronę przed cyberzagrożeniami. To początek nowej ery w relacjach międzynarodowych, która ma na celu wzmocnienie zjednoczonej, silnej Europy.
Cała napszut! 10:53, 10.05.2025
Ale reparacji od niemiec już nie chcemy!
Ależ PO co!
Niech niemcy znów wpadną i ... 😭😭😭😭😭😭😭😭😭
Oyster12:20, 10.05.2025
Jak ja się teraz czuję bezpiecznie! Jak ja bardzo nie znam historii! Jak przyjdzie co do czego to Francuzi przez pierwszy miesiąc zaczną się przegrupowywać a Niemcy rozpoczną generalne remonty dróg. Zostanie tylko prezydent Trump i armia USA.
Kyster14:30, 10.05.2025
Nie wtykaj nochala w cudze sprawy to wojny miał nie bedziesz
Oyster17:32, 10.05.2025
Kyster - spadaj palancie.
🤔15:30, 10.05.2025
Wam też się wyświetla reklama Trzaskowskiego? Jaka jest prawidłowa odpowiedź? Klikam że złodziej chce zapindolić pieniądze, to pan Biernat nie chce odblokować artykuł do przeczytania.
Lergo16:00, 10.05.2025
Cały czas wyświetla się Nawrocki który za opiekę od Pana Jerzego przejął mieszkanie. Tak się wspaniale nim opiekował że pan Jerzy w DPS wylądował
kazadam16:20, 10.05.2025
W przeszłości też mieliśmy traktaty i co wyszło to już wiemy 😡😡
To się w pale nie mi16:39, 10.05.2025
To ilu to Wam drodzy robaczkowie Tusk chce zasadzić uchodźców?
Urzędy już czekają!
Ale tego to Wam takie gazecinki nie napiszą! Nie wolno im! 🤣🤣🤣🤣
Przecież to wolne media są, prawda redaktorku? 🤣🤣🤣🤣
terefere21:51, 10.05.2025
aha papiry papiry ... był taki rok pełny traktatów i papierologii 1939, a co z tego wyszło. Pokrzyczeli, papierowymi ulotkami bombardowali, a najlepiej kolaborowali....
Brawo Rudy22:21, 10.05.2025
Jeszcze Trzasku i ich gnamy na szparagi
0 1
Pisory 8 lat rządzili to mogli te reparacje wywalczyć